2024 KYZİKOS ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

2024 KYZİKOS ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ABONE OL
9 Temmuz 2024 12:59
2024 KYZİKOS ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2024 yılı Kyzikos antik kent kazı çalışmaları yapılan bir etkinlik ile start aldı. Kyzikos antik kent alanında yapılan etkinliğe Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Rektör Yrd. Feyzullah Temurtaş, Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, Borsa Başkanı Can Ata Tan, MÜSİAD Başkanı Tolga Tetik, Erdek Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Uz, Şoförler Odası Başkanı Osman Çapar, Kasaplar Odası Başkanı Şerafettin Çıkar ve STK temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını Kazı Çalışmaları Sorumlusu Ahmet Tercanlıoğlu, 2024 Kyzikos antik kenti kazı çalışmalarını fiili olarak başlatıyoruz diyerek “ Bu yılki kazı çalışmaları ile kentin kültürel değerini arttırmak ve bölgede bir farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. “Dedi.

Erdek belediye Başkanı Burhan Karışık, Kyzikos kent kazılarının Erdek turizmi için hayatı bir önem taşıdığını vurgulayarak Erdek Belediyesi olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz dedi.

Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy yaptığı konuşmada “ Göreve başlayınca şunu gördüm. Erdek kentinin bir turizm master planı olmadığını tespit ettik. Bu konuda hemen yoğun bir çalışmaya start verdik. Ağustos ayında turizm master planını tamamlamış olacağız. Kyzikos antik kent kazılarına uzunca bir süredir devam ediyoruz. Bu kazılar geleceğe miras projesidir. Bu sene bakanlık kazı, restorasyon ve çevre düzenlemeleri için ödeneklerini de arttırdı.

Kyzikos antik kenti tek bir konumda değil. Çok önemli Hadrian Tapınağını temizleyerek tanozlu yapıyı ortaya çıkarmak istiyoruz. Nekropol ( Mezarlık ) kazılarını da belli bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Açığa çıkan mezarların üstünü camla kapatarak yeri açık hava müzesi şekline sokacağız. Kyzikos antik kentinde hem bir tiyatro hem de bir anfi tiyatro bulunuyor. Kyzikos anfi tiyatrosu Türkiye’nin 3. Büyük anfi tiyatrosu. İlk etapta Kaymakamlık koordinasyonunda çalılıklar temizlenecek. 2. Etap çalışmalarında anfi tiyatro kazılar sonucunda açığa çıkacak. Tiyatro ise 100 metre uzunluğunda ve 2, 3 katlı. Tiyatronum kapasitesi 15 bin. Kyzikos kentinin 3 büyük limanı var. Antik tarihçilere göre limanlar aynı anda 200 gemiyi barındırabilecek kapasitedeymiş. Bu limanları açığa çıkarmak için su altı dalışları yapılacak. Kyzikos da 1,5 KM lik gezi yolu olacak. Kenti gezecekler bu yolu kullanacaklar. Bu kazılar bölge kadınlarına da iş olanağı sağlayacak. İlk etapta bölgede yaşayan sabit geliri olmayan 8 kadının işi olacak. Bu sayıyı daha sonra 12 kadına çıkaracağız.” Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.