20 KURUŞLUK ZAM % 50 ORANINDAKİ ZAMMA NEDEN OLAMAZ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

20 KURUŞLUK ZAM % 50 ORANINDAKİ ZAMMA NEDEN OLAMAZ

Bu haber 22 Ocak 2021 - 9:48 'de eklendi ve 520 kez görüntülendi.

 

Şehir Gazetesine açıklamalarda bulunan Bandırma Erdek İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, Trakya’dan başlayan önce Çanakkale sonra da Balıkesir Bölgelerinde Ulusal Süt Konseyinin belirlediği süt fiyatlarının üstünde süt fiyatları oluştuğunu ifade etti.

Üreticiler için bu artışı olumlu bulsak da bu artışı Ulusal Süt Konseyinin yapmasını tercih ederdik şeklinde konuşan Başkan Özgür Bakan “Birlikler ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda yapılan bu artışın şimdi geri alınacağı dedikoduları yayılmaya başlandı. Bu dedikodular süt üreticilerini oldukça rahatsız ediyor. Sürdürülebilir fiyat politikaları için Ulusal Süt Konseyinin yapısının revize edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yapılacak bireysel zamların yerine devletin belirleyeceği fiyat artışlarını tercih ederiz.

Ulusal Süt Konseyi sütün litresine her şey dahil 2,8 Lira fiyat biçmişti. Üreticilerin eline ise 2,7 Lira ücret geçecekti. Birliklerin yaptığı anlaşmalar çerçevesinde 20 kuruş zamla sütün litre fiyatı 3 liraya çıktı. Yem üretimi yapan süt firmaları yemlerinin satılması karşılığında üreticilerden daha yüksek fiyatla süt alabiliyorlar. Bu da piyasada haksız rekabete yol açarak fiyatlarda dalgalanmalara neden oluyor.

Gıda Komitesi tüketicileri enflasyona ezdirmemek adına süte zam yapmaması üreticileri kayıt dışına itiyor. Süt üreticileri daha yüksek ücretle sokak süt satışına gidiyor. Sokaktaki sütler 4,5 5 liradan satılıyor. Bu da firmaları olumsuz etkiliyor.”

SÜT ÜRÜNLERİNDEKİ ARTIŞ ÜRETİCİLER İLE İLGİLİ DEĞİL

Son haftalardaki süt ürünlerindeki artışın üreticilere verilen 20 kuruş zamla ilgisi olmadığını ifade eden Bandırma Erdek İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan “Süt ürünlerine son haftada %50 oranında zam geldi. Bu zamların nedeni dövize bağlı girdilerin artmasıydı. Döviz yükseldiğinde fiyatları arttıran zihniyet nedense döviz düşünce fiyatları düşürmüyor. Süt üreticilerine verilen zammın geri alınacağı dedikodusu gerçekleşirse firmalar haksız gelir etmiş olacaklar. Süt üreticilerine yapılan 20 kuruş zammın süt ürünlerine %50 olarak yansımasının hiçbir mantığı yoktur.”Dedi.

 

 

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.