14 MART'I DOKTORLAR İŞ BIRAKARAK KUTLUYORLAR - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

14 MART’I DOKTORLAR İŞ BIRAKARAK KUTLUYORLAR

Bu haber 14 Mart 2022 - 13:30 'de eklendi ve 1.328 kez görüntülendi.

Türkiye genelinde doktorların iş bırakma eylemi Bandırma’da da başladı. Hekimler Birliğinin yaptığı basın açıklamasına Hekim Sen, Tabip Sen ve Türk Tabipler Birliği üyesi doktorlar da destek verdi. Basın açıklamasını Tayyip Sağlam, Şengül Can Duman ve Tecelli Poçan okudular.

Bu Hekimler, yılarca kendi çabamızla ve ailelerimizin maddi manevi desteği ile Cumhuriyetin kurucu değerlerinin sağladığı eğitimdeki fırsat eşitliği sayesinde en zorlu sınavlarda başarılı olarak eğitim hakkını elde ettik diyen doktorlar “Eğitim hayatimiz boyunca sevdiklerimizin ve kendimizin hayatından ödün verdik Ayni özveriyi hekimlik hayatımız boyunca yapmaya devam ettik ve ediyoruz. Bizim gibi bu Devletin üniversitelerinde eğitim görenlerden farklı olarak aldığımız eğitimin bedelini yüksek harç miktarlara stajyer ve intornluk dönemlerinde tutulan bedelsiz nöbetler ile ve sonrasında hiçbir meslek grubunda olmayan mecburi hizmetler ile defalarca, fazlasıyla ödedik.

Günden güne itibarsızlaştırılan mesleğimizi yerine getirirken tehdit şiddet gördük. tükendik ve hatta öldürüldük. İçinden geçtiğimiz zorlu koşullara rağmen zaman Kavram gözetmeksizin etik ve vicdani değerlerimizden başka bir şeyi düşünmeden. pandemi döneminde de çalışmaya devam ettik. Ön cephede savaştık! Ailelerimizi haftalarca görmemeye razı olduk! Tükendik! Hayatlarımızı kaybettik! Her şeye rağmen ülkemizden, halkımızdan ve haklarımızdan vazgeçmedik. Topluma hak ettiği kalitede sağlık hizmeti sunmak ama bunun karşılığını da almak istiyoruz. Biz tükendik, hastalandık ve ölüyoruz. Önce zarar verme, zarar görme ilkesi doğrultusunda kendimizi tedavi etmek, sonra bu sağlık sistemini toplumunun yararına olacak şekilde iyileştirmek istiyoruz İsteklerimizin sadece maaş artısı gibi bir kavramın içine sıkıştırılmasın asla kabul etmiyoruz. Hak ettiğimiz insana yakışır çalışma koşulları ve ha halkımızın elde  ettiği sağlık hizmeti için çabalıyoruz. Tıbbiyeli vatansever Hikmet Boran’ın ruhuyla hekimlere atfedilen Hekimlere özel bugünde TIP BAYRAMI KUTLAMASIYLA başlayarak diyoruz ki: Buradayız; hep birlikte HEKİMLER VE  için yan yana mücadele etmeye devam ediyoruz. ”

Çözüm bekleyen ve öncelikli Talepleri hakkında açıklamalarına devam eden doktorlar “CMK da yer alacak şekilde düzenlenmesi, cezası kesinleşen faillerin sağlıkla ilgili sosyal güvenlik hakkından mahrum bırakılmaması, Malpraktis davalarında hekim ve diş hekimlerinin hakimler gibi güvence altına alınması. Kast unsuru olmadıkça, hekim hapis cezası ile yargılanmamalı ve tazminat hekime rücu edilmemelidir.

Bu yolda kan kaybetmeye devam eden Biz Hekimler için pansuman olabilecek, acil 1- Hastane, ASM, ADSMierde güvenliğin gerçek anlamda sağlanması için güvenlik görevlileri ve gerekli araç, cihaz gibi donanım yeterli sayıda bulunması ve kurumlara kontrollü giriş sağlanması. şiddete kare mücadelede daha etkin, caydırıcı yaptırım ve usuller TCX ve Tüm hekim ve diş hekimleri arasında eşit işe eşit ücret anlayışı sağlanarak, ayni eğitim düzeyindeki hekimlerin statü farklılıklarından doğan ücret ayrımın kaldırılması. Genel bütçeden ödenen ve emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlenmeli ve bu maaş en az kidemil tabip albay veya 1’inci dereceye ayniymiş 10 yıllık hakim ve savcı maaşı düzeyinde 4- Ale Hekimliğindeki sözleşme ve ödeme yönetmeliği derhal geri çekilmesi. Aile hekimliğinde hak ediş ücretlendirmesinde 2700 nüfusa düşülse dahi aile hekiminin sorumlu olduğu nüfus 4 bin gibi hak ediş alması için katsayıların artırılması. Son 5 yıldaki cari gider kaybı yerine konmalı ve cari giderin yıllık hesaplaması, gider kalemlerine göre yapılması. Aile hekimliği için açılacak tüm binalar idare tarafından kamu binası olarak tedarik edilmesi ve aile hekimlerine tahsis edilmesi, 5- Asistan hekimlere 24 saati aşan mesai uygulamalarına son verilmesi. Asistan hekimler nöbet ücreti tehdidi ile fazla mesaiye zorlanmaması ve borçlanma senetlerinin kaldırılması. Özellikle Uzmanlık ve yan dal eğitimi sonrası mecburi hizmetin kaldırılması.

Unutulmamalı ki sağlıklı, mutlu ve refah bir toplumun yolu sağlıklı hekimlerden geçer. Bu haklı sebeplerle 14 Mart Tip Bayramımızı kutluyor ve 14-15-16 Mart 2022 tarihlerinde iş bırakıyoruz. Bu Meşru Mücadelemizi Kamuoyuna Saygı ile Duyuruyoruz.” Dediler.

14-15- ve 16 Mart tarihlerinde Bandırma Eğitim ve Araştırma hastanesinde doktorlar acil olmayan poliklinik hizmetlerini yapmazken, Acil Bakım, diyaliz ve yoğun bakım ünitelerinde hizmet devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .