11. TARIM PANELİ DÜZENLENDİ

11. TARIM PANELİ DÜZENLENDİ

ABONE OL
21 Haziran 2023 14:49
11. TARIM PANELİ DÜZENLENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Belediyesi, Bandırma Rotary Kulübü, Bandırma Ticaret Borsası, Bandırma Ziraat Odası, Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifi iş birliğinde Bandırma’da bu yıl 11. Tarım Paneli düzenlendi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can Ata Tan: “Sadece Türkiye’ye değil, dünyada uluslararası rekabet edebilir bir ürün yetiştirebilmek çok önemli. Bu konuda kullanabileceğiniz, faydalanabileceğiniz ne varsa bunları en kısa sürede kazanıp üretime, yatırıma bir an evvel geçirmemiz lazım” dedi.

Bandırma Rotary Kulübü Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur: “Bandırma’nın çok kısa bir süre içerisinde il olacağına inancımız sonsuz. Ancak hem il olma başarısını göstermek hem de tarım potansiyelimizi ortaya çıkarabilmek amacıyla bu salonda bulunan tüm tarım profesyonellerine bir çağrı yapıyorum. Gelin hep birlikte Ticaret Borsamız, Ziraat Odamız, Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifimiz, Tarım Kredi Kooperatifimiz ve bölgede bulunan tüm tarım dinamiklerimizle beraber buyurun gelin ‘Bandırma Tarım Platformunu’ hayata geçirelim.” dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cem Aldağ’ın moderatörlüğünde yapılan panelde konuşmacı olarak Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meltem Onay, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Eker ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin yer aldı.

İklim Krizi ve tarım ekosistemi konularında sunum yapan Prof. Dr. Meltem Onay, sürdürülebilir tarımın önemine değindi. Onarıcı tarıma bir an önce geçilmesi gerektiğinin altını çizen Onay, su kirliliğinin tarım ve hayvancılıkta tüketilen su aracılığıyla yiyeceklere de etki ettiğini belirtti. Konuşmasında teknolojinin tarımdaki önemine değinen Prof. Dr. Bülent Eker, tarımda ileri teknoloji kullanımı ve yapay zeka hakkında bilgi verdi. Günümüz şartlarında kullanılan tarım makinelerinin oldukça gelişmiş olduğunu belirten Eker, yapay zeka yardımıyla tarımın daha da gelişeceğini belirtti. Prof. Dr. Harun Baytekin ise Anadolu Medeniyetlerinin geçmişten günümüze tarıma katkıları hakkında bilgi verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.