1 MAYIS BANDIRMA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

1 MAYIS BANDIRMA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

ABONE OL
1 Mayıs 2023 15:16
1 MAYIS BANDIRMA’DA COŞKUYLA KUTLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Emek Platformu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü Bandırma’daki etkinliklerle kutlandı. Sendikaların, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Siyasi Partilerin oluşturduğu kortej İDO önünden Cumhuriyet meydanına kadar sloganlarla yürüdü.

Emek Platformu adına dönem sözcüsü Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Tuncay Topuz kalabalığa hitap etti.

Emekçiler açısından bir yıkım olan, artan enflasyon karşısında alım gücümüzün hızla düşmektedir diyen Başkan Topuz “ Elimizde avucumuzda ne varsa kaybetmekteyiz. Türkiye istatistik kurumunum yani TÜİK’in çarpıtılmış yalan yanlış rakamlarıyla eriyip giden maaşlarımıza artık göz yummayacağız. Patronlar zenginleştikçe biz emekçiler fakirleşiyoruz. Burası 1 Mayıs meydanı… Tüm değerleri üreten bizleriz, biz emekçileriz. Ürettiğimiz değerden payımızı istiyoruz. Adil bölüşüm talep ediyoruz! Tüm bunlar yetmezmiş gibi, artan vergi kesintileriyle ücretlerimiz kuşa dönüyor. Gelir vergisi dilimlerindeki adaletsizlik belimizi büküyor. Yılın başında aldığımız ücreti yılın sonunda da almak istiyoruz. Cebimizden elinizi çekin. Üreten biziz, ezilen biz olmayacağız!

Patronlar zenginleştikçe biz emekçiler fakirleşmekteyiz. Yıllardır fabrikalarda, tezgahlarda ve madenlerde çalışan işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybetmesini istemiyoruz. Buradan sendikasızlaştırma amacıyla işten çıkarmaya “performans düşüklüğü” gerekçesi uyduran işverenlere de çağrı yapıyoruz: sendikalaşma yasal ve anayasal hakkımızdır, önünde duramazsınız. Grev hakkının erteleme kararlarıyla gasp edilmesine son verilmeli, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Kamuda taşeron sorunu devam etmektedir. biz emekçiler olarak işçi, memur ve taşeron hiçbir ayrım yapılmaksızın tüm emekçilerin haklarının ve alın terinin karşılığını verilmesini talep ediyoruz. Seçim sürecinde halkımızın ve işçi sınıfının, işte bu gerçek sorunları tartışması gerekmektedir. tüm emekçilerin taleplerine karşılık verilmelidir. Bugün susarsak yarın sorunlarımız daha da ağırlaşacak ve taşınmaz bir hale gelecektir. Susmayacağız ve artık yeter diyoruz.

biz emekçiler, onurumuzla ve insana yakışır bir şekilde çalışmak istiyoruz. “

Bandırma emek platformu bileşenlerin olarak taleplerini sıralayan Tuncay Topuz;

1-öğretmenlik meslek kanunu yeniden ele alınmalı…memur kadrolarında 3600 adaleti istiyoruz….laik, demokratik, eşit ve parasız eğitimden asla taviz verilmemelidir.

2-aynı iş yerinde çalışan öğretmenler ücretli bir uzman başöğretmen vs atları adı altında ayrıştırılmamalı eşit işe eşit ücret verilmeli…

3-Belediyelerde çalışan KHK işçilerine gerçek kadro verilmelidir…

4-sağlıkta şiddetin önünü açan sağlık emekçilerine doğrudan veya cimer aracılığı ile uygulanan mobbing ve itibarsızlaştırmaya son verilmeli…

5-sağlık çalışanlarının tasarımdaki sağlıkçıların aile sağlığı çalışanlarının özlük hakları ve iş güvenceleri yasayla koruma altına alınmalı.

6-toplumda işsizlerden sonra en mağdur kesim olan emekliler için en kısa sürede yasal düzenlemeler yapılmalı maaşları refah düzeyine çekilmeli sendikalaşma hakları güvence altına alınmalıdır… Emekliler göz göre göre açlığa, sefalete mahkum edilmişlerdir. Tüm emekliler Avrupa ülkelerinde olduğu gibi insanca yaşamak istiyorlar. En az asgari ücret kadar maaşları olsun istiyorlar.

7-cumhuriyetimizin bize mirası olan tüm KİT’ler de mobbinglere son verilmeli yandaş değil, liyakatlı atamalar yapılmalı, kamuya girişlerde mülakatlar kaldırılmalı…

8- 700 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde çerçeve protokolünü beklemekteyiz. Ümitle beklediğimiz çerçeve protokolümüzde hayal kırıklığı yaşamaktayız. Türk-iş konfederasyonumuzun taleplerinin tamamının yerine getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca işçiyi, emekçiyi ezdirmeyeceğiz diyen iktidarımıza sesimizi duymaya ve sözünü tutmaya davet ediyoruz. Türk-iş konfederasyonumuz talepleri kabul edilmelidir, diyor ve taleplerimiz karşılanmadığı takdirde, tüm ülkemizde üretimden gelen gücümüzün kullanılması gerektiğini buradan Türk-iş konfederasyonumuza bildiriyoruz.  Açık ve net bir şekilde haykırıyoruz. Geçinemiyoruz ve artık yeter diyoruz.” Dedi.

Konuşmaların ardından söylenen türküler ve çekilen halaylar ile 1 Mayıs kutlamaları sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.