Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
TÜM’DEN MÜTHİŞ İDDİA
a aa
Tarih : 24 Mayıs 2017 16:33
TÜM’DEN MÜTHİŞ İDDİA
TÜM’DEN MÜTHİŞ İDDİA
reklam
reklam

CHP Balıkesir Milletvekili ve PM üyesi Mehmet TÜM,  Hükumetin 125 milyon zeytin ağacını keserek, zeytinlikleri rant alanlarına dönüştürmek istediğini iddia etti.

TBMM ‘nde düzenlediği basın toplantısında hükumete ağır eleştiriler yönelten Tüm, 6 defa TBMM de red edilen bu taslağı, 7 defa TBMM ye getirmek etşk değildir. Belirli lobilerce hazırlanan bu taslağı zeytinciler, birlikler istemiyor dedi. Yasalaşması halinde Türkiye’de Zeytinciliği bitireceğini iddia ettiği taslağın bir an önce geri çekilmesini hükumetten talep eden Tüm konuşmasına şöyle devam etti.

ZEYTİN EN ESKİ DEĞERİMİZDİR

Zeytin ve Zeytincilik Ülkemizde, Uluslararası arenada rekabet edebileceğimiz sektörlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte anavatanı Anadolu olan en eski değerlerimizden birisidir.

Milyonlarca yurttaşımızın geçim kaynağı olması ve taşıdığı besin değeri açısından, ekonomik ve aynı zamanda çok stratejik bir üründür. Türkiye uzun yıllardır, bu alanda özlenen hedefi ne yazık ki yakalayamamıştır. Bir çok teşvik tedbirleri alınmasına karşın, uygulamalarda yapılan yanlışlar, zeytin üreticisi üzerinde hükumetin oluşturduğu ithalat baskısı, istenen hedefe ulaşmamıza engel olmaktadır. Dünya da Zeytin ağacı varlığı açısından ikinci olmamıza karşın, zeytin ve zeytin yağı üretiminde Yunanistan’dan sonra ancak 4 ün sırda yer almaktayız. Zeytin yağı tüketimi konusunda ne yazık ki daha da alt sıralarda yer alıyoruz.

AKP SAMİMİ DEĞİL

17 Mayıs 2017 tarihi itibariyle  Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın hazırladığı ve  hükümetin TBMM’ne sunduğu ; “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” var. Eğer bu tasarı yasalaşırsa binlerce zeytin ağacı kesilme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Bu tasarı hazırlanışı bakımdan bile zeytinciliğe vurulmuş en büyük bir darbedir.  Zeytincilik  ile ilgili  mevzuatımızda 3573 nolu Zeytincilik Kanunu’nu var. Bu kanunun yürütmesinden sorumlu olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı byy pass edilmiştir.  Sanayi Bakanlığının önerisi ile hazırlanan bu tasarı , zeytinciliği bitirme tasarısıdır. Bir taraftan  zeytin ve zeytin yağı üretiminde Dünya ikinciliğini hedeflemek, diğer taraftan bu yasayı kabul etmek,

AKP nin tutarsızlığının ve samimiyetsizliğinin en büyük delilidir.

 

EKOLOJİK DENGE KORUNMALIDIR

Dünya standartlarına göre bir dekarda 3 zeytin ağacının bulunması , o alanın zeytinlik olması için yeterli bir alandır. Yine aynı kriterlere göre 1 dekarlık alanda üst sınır olarak en fazla 15 zeytin ağacının bulunabileceği öngörülmüştür. Şimdi getirilen bu tasarı ile 15 ağaçtan az olan alanlar “zeytinlik”  ten çıkarılmaktadır. Bu uluslararası standartlar bakımından, ve  bizim üreticilerimiz açısından  kabul edilecek bir durum değildir. Zeytin üreticisine yapılacak en büyük kötülüktür. Çünkü bizim  küçük üreticimiz , yıllardır uygulanan ulusal politikalar gereği dekar başına 15 ağacın altında bir ağaç varlığına sahiptir. Ayrıca  üretim verimliliği açısından uygun olan yöntem de budur. Zeytin üreticisi  ülkemizin sanayileşmesine karşı değildir. Ancak sürdürülebilir bir kalkınma için  ekolojik dengenin korunması, sanayi tesislerinin çevresel etkilerinin en aza indirilmesi  temel koşuldur.

ZEYTİNLİKLER PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Çağdaş dünyanın tercihi;  doğal dengeyi, bitki varlığını ve geleneksel besin kaynaklarını öncelikli olarak korumaktır. Ülkemizde sanayi yatırımı yapılabilecek onca alan varken, zeytinliklerin oldu bittilere getirilerek , yok edilmesi bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Zeytin gibi dünya ile yarışabileceğimiz bir marka değerimizi  yok etmek  , rant uğruna birilerine peşkeş çekmek, hiçbir iktidarın haddi değildir.

Bu taslak kendi içinde bile bir çok tutarsızlıkları olan, belli alanları birilerine peşkeş çekmek için al acele hazırlanmış bir taslaktır.  Bir taraftan zeytinlik alanlarda sanayi tesisleri yapılamaz derken, diğer taraftan bakanlıklar izin verirse yapılabilir , diyerek bu izinleri de valiliklere devreden , bir korsan tasarıdır. Öyle anlaşılıyor ki, belirli alanlar tespit edilmiş ve  malum lobilerin isteğine göre özel hazırlanmış bir rant taslağıdır. Konunun tarafı olan , üreticilerin, üretici birliklerin, meslek kuruluşlarının ve üniversitelerin hiç birinin görüşleri alınmamıştır.

OHAL FIRSATÇILIĞI YAPILIYOR

AKP iktidarının , kelimeleri değiştirerek     gündeme getirdiği  bu tasarı zeytinciye ölümü gösterip sıtmaya razı etme girişimidir. 1999 dan beri  6 defa  Meclise getirilen ve her seferinde red edilen bu tasarı halkın  değil OHAL i fırsat bilen lobilerin  ve rantçıların talebi ile hazırlanmıştır.

Bu tasarı tarafı olduğumuz, Uluslararası Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin “anlaşmasına da aykırıdır. Yani hükumet bu tasarı ile uluslararası sözleşmeleri de ihlal etmektedir. Bu bakımdan zeytinciler bu düzenlemeye karşıdırlar. Zeytin ve zeytin yağı üreticileri ve birlikleri, mevcut yasanın korunarak, zeytinliklerin geliştirilmesini talep etmektedirler.  171 Milyon ağaç  varlığımızın olduğu düşünülürse, bu yasa çıktığı takdir de 125 milyon ağacımız, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Çünkü bizim zeytinlik alanlarımız genellikle 8 ile 10 ağaç dan oluşmaktadır.

ZEYTİN BARIŞTIR,BEREKETTİR.

Zeytin ağaçlarını sadece tarımsal bir üretim aracı olarak görmek doğru değildir. Zeytin ağaçları geleneksel kültürümüzde çok önemli yerlere sahip aynı zamanda mitolojik bir bitkidir. Barışın simgesi  bereketin sembolüdür. Çevre değerleri açısından önemli bir denge unsurudur. Bizlerden çok doğaya aittir. Hepimizin bildiği gibi en eski Anadolu sakini zeytin ağaçlarıdır. Onları Anavatanlarından söküp atmak hiç kimsenin hakkı değildir. Hiçbir tesis zeytin ağaçlarından  daha değerli olamaz. Zeytincilik Ulusal bir politika olarak değerlendirilmeli ve mutlaka korumacı bir yaklaşımla ele alınmalıdır.

 

BALIKESİRLİ ZEYTİNCİLERİN TALEPLERİ KARŞILANMALIDIR

Hükümete önerimiz, Tüm zeytincilerin talebini dikkate alarak bu tasarıyı  bir an önce geri çekmesidir. Bizler de  Başta ilim Balıkesir , körfez ve Marmara bölgesi zeytincilerimiz olmak üzere tüm üreticilerimizin bu haklı talepleri gerçekleşinceye kadar, onların  isteklerini her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile  başlatılan, “Zeytin ağacıma dokunma kampanyasını” destekliyor , tüm zeytin severlere selam ve saygılar sunuyorum.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • BALPARK OKUL BAHÇELERİNİ KİRALADI

   BALPARK OKUL BAHÇELERİNİ KİRALADI

   Balıkesir Otopark İşletmeleri ( BALPARK ) Bandırma’nın bazı caddelerinden sonra 2 okulunda da otopark işletme hakkını kiraladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol sözleşmeleri ile Vecihibey...

  • GÖKSEL KARLAHAN RESMEN BAŞKAN

   GÖKSEL KARLAHAN RESMEN BAŞKAN

     Bir süredir başkanlık görevini gayri resmi olarak yürüten Göksel Karlahan, gerçekleşen olağanüstü genel kurulda Bandırmaspor Kulübü başkanlığına resmen seçildi. Barış Manço Kültür Merkezinde yapılan...

  • BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

     Bahçeşehir Koleji 2017-2018 mezunları Bahçeşehir Koleji okul bahçesinde yapılan görkemli diploma töreniyle okullarına veda ettiler. Ülkemizin yarınında söz sahibi olacak çağdaş Atatürk gençleri...

  • TEZCAN CUMHURİYET MEYDANI’NDA KONUŞTU

   TEZCAN CUMHURİYET MEYDANI’NDA KONUŞTU

   Bandırma'da esnaf temsilcileri ve muhtarlarla buluşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, partisinin 24 Haziran seçimlerine dair vaatlerini anlattı. Tezcan'ın ilk durağı Bandırma Ticaret Borsası oldu....

  • BALIKESİR’E ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

   BALIKESİR’E ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

   Balıkesir'e bağlı Karesi ilçesi nüfusuna kayıtlı  Hakkâri 2. Hudut Tugay Komutanlığında vatani görevini yapan Piyade Er Orhan Faruk Baytekin 20.06.2018 günü saat:10.30 sıralarında Hakkâri'nin Çukurca İlçesine...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.GÜNÜN HABERLERİ