Akparti

Butik Otel

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
» 
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU
a aa
Tarih : 20 Ekim 2018 13:07
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU

Türkiye, iştahına düşkün bir memleket. Bizde;

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyor,

Aç ayı oynamıyor,

Eti senin kemiği benim deniyor,

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmiyor

Gidilen yerlerde ilk meşhur yiyecekler tadılıyor, hatta sırf yemek için geziler düzenleniyor…

Durum böyle olunca sindirim sistemimize de oldukça fazla iş düşüyor. Bu yazımda sindirim sisteminizi rahatlatacak bir kaç ipucu vereceğim;

 1. Doğal besinler tüketin.

Paketli ürünlerde yer alan koruyucular, trans yağlar, fruktoz şurubu gibi katkılar sindirim sisteminizi zorlayarak bağırsak ya da mide problemlerine neden olabilir. Paketli ürünlerdense ev yapımı doğal ürünleri tercih edin.

 1. Lifli ürünler tüketin.

Genellikle kabızlığın nedeni lifsiz besinlerin yoğun olarak tüketilmesi ve gün içinde ihtiyacımız olan lifin alınamamasıdır. Tam tahıllı ürünleri tercih etmeniz ve sebzeleri tüm öğünlerde tüketmeniz sindirim sorunlarında rahatlamaya ve bağırsakta hareketliliği arttırarak kabızlık sorununda azalmaya yardımcı olacaktır.

 1. Sağlıklı yağlardan kaçmayın.

Yetersiz yağ tüketimi de kabızlığın bir diğer nedenidir. Özellikle omega-3’ten zengin balığa sofranızda mutlaka yer verin. Balık sevmeyenler için; yine omega-3 yağ asitlerinden zzengin ketentohumu, chia ve ceviz öğünlere eklenebilir.

 1. Vücudunuzu susuz bırakmayın.

Yeterli su tüketmeye özen gösterin. Su tüketemediğini söyleyen pek çok danışanım için önerim ise; bitki çayları veya salatalık gibi su açısından zengin besinler tüketmeleri oluyor. Bu şekilde sıvı alımını yeterli düzeyde tutabilirsiniz.

 1. Besinleri çiğneyin.

Sindirim ağızda başlar, dolayısıyla besinleri çiğneyerek küçültmeniz sindirime yardımcı olacak ve diğer sindirim sistemi organlarına düşen görevleri azaltacaktır.

 1. Düzenli egzersiz yapın.

Hareketli bir yaşam sindirim sistemi için sandığınızdan çok daha fazla yararlıdır ve problemlerin çözümünü hızlandıracaktır. Oturduğunuz yerden kalkın ve hareketli bir yaşamı seçin.

 1. Yemeklere en az 20 dakika zaman ayırın.

Beynimizin besinleri ve tokluğu algılaması yaklaşık 20 dakika sürer. Bu nedenle hızlı atıştırmalara son verin ve öğününüze mümkün olduğu kadar zaman ayırın.

 1. Stresle başa çıkmayı öğrenin.

Duygusal yeme, günümüzde en büyük sorunlardan birisi. Genellikle kişi üzüntü ve stres durumları ile yemek yiyerek baş etmeye çalışıyor ve sindirim sistemi problemleri, obezite gibi pek çok sağlık sorunu beraberinde geliyor. Gerekli durumlarda psikolojik destek alarak stresle başa çıkmayı öğrenin.

Basit yaşam şekli değişiklikleriyle sindirim sistemi problemlerinizi çözmeniz mümkün, yeterki vücudunuzu dinlemeyi öğrenin.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   Veysel Çetinkaya’nın işletme sahipliğini yaptığı Çetinkaya Perde Dünyası 2.şubesini 17 Eylül Mah. Şehit Süleymanbey Cad. No:62 de açıldı. Açılışa Cumhur İttifakı Bandırma Belediye Başkan Adayı Alp Bostancı,...

  • HİÇ DEĞİLSE BU HAFTA SUSUN

   HİÇ DEĞİLSE BU HAFTA SUSUN

   Bandırmaspor zor günlerden geçiyor. Yönetimsel sıkıntılar artarak devam ediyor. Bu sıkıntılara bir de ekonomik zorluklar eklenince Bandırmaspor tarihindeki belki de en zor günlerini yaşıyor. Bunun nedenlerini...

  • MİDE BOTOKSU İLE KİLO VERMEK KOLAYLAŞTI

   MİDE BOTOKSU İLE KİLO VERMEK KOLAYLAŞTI

   Bandırma Özel Royal Hastanesi kente getirdiği sağlık yeniliklerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de çok az sağlık kuruluşunda gerçekleştirilen Mide Botoks uygulaması artık Royal Hastanesinde de...

  • DURSUN MİRZA MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN

   DURSUN MİRZA MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN

   Bandırma 5 yıllık görev süresini tamamlayan Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı uğurlamaya hazırlanıyor. Kimilerine göre başarılı kimilerine göre kaybedilen bu 5 yıllık süreçte Mirza Başkanla yerel basın olarak...

  • BURSA KEBAP EVİ’NDE EDEBİYATLA YEMEK İÇ İÇE

   BURSA KEBAP EVİ’NDE EDEBİYATLA YEMEK İ...

   Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile buluşturan Bursa Kebap Evi’nin; Türkiye’nin 37 ilinde eş zamanlı olarak düzenlediği hikaye yarışmasının kazanan isimleri belli oldu. 7-14 yaş...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ