Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU
a aa
Tarih : 20 Ekim 2018 13:07
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU

Türkiye, iştahına düşkün bir memleket. Bizde;

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyor,

Aç ayı oynamıyor,

Eti senin kemiği benim deniyor,

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmiyor

Gidilen yerlerde ilk meşhur yiyecekler tadılıyor, hatta sırf yemek için geziler düzenleniyor…

Durum böyle olunca sindirim sistemimize de oldukça fazla iş düşüyor. Bu yazımda sindirim sisteminizi rahatlatacak bir kaç ipucu vereceğim;

 1. Doğal besinler tüketin.

Paketli ürünlerde yer alan koruyucular, trans yağlar, fruktoz şurubu gibi katkılar sindirim sisteminizi zorlayarak bağırsak ya da mide problemlerine neden olabilir. Paketli ürünlerdense ev yapımı doğal ürünleri tercih edin.

 1. Lifli ürünler tüketin.

Genellikle kabızlığın nedeni lifsiz besinlerin yoğun olarak tüketilmesi ve gün içinde ihtiyacımız olan lifin alınamamasıdır. Tam tahıllı ürünleri tercih etmeniz ve sebzeleri tüm öğünlerde tüketmeniz sindirim sorunlarında rahatlamaya ve bağırsakta hareketliliği arttırarak kabızlık sorununda azalmaya yardımcı olacaktır.

 1. Sağlıklı yağlardan kaçmayın.

Yetersiz yağ tüketimi de kabızlığın bir diğer nedenidir. Özellikle omega-3’ten zengin balığa sofranızda mutlaka yer verin. Balık sevmeyenler için; yine omega-3 yağ asitlerinden zzengin ketentohumu, chia ve ceviz öğünlere eklenebilir.

 1. Vücudunuzu susuz bırakmayın.

Yeterli su tüketmeye özen gösterin. Su tüketemediğini söyleyen pek çok danışanım için önerim ise; bitki çayları veya salatalık gibi su açısından zengin besinler tüketmeleri oluyor. Bu şekilde sıvı alımını yeterli düzeyde tutabilirsiniz.

 1. Besinleri çiğneyin.

Sindirim ağızda başlar, dolayısıyla besinleri çiğneyerek küçültmeniz sindirime yardımcı olacak ve diğer sindirim sistemi organlarına düşen görevleri azaltacaktır.

 1. Düzenli egzersiz yapın.

Hareketli bir yaşam sindirim sistemi için sandığınızdan çok daha fazla yararlıdır ve problemlerin çözümünü hızlandıracaktır. Oturduğunuz yerden kalkın ve hareketli bir yaşamı seçin.

 1. Yemeklere en az 20 dakika zaman ayırın.

Beynimizin besinleri ve tokluğu algılaması yaklaşık 20 dakika sürer. Bu nedenle hızlı atıştırmalara son verin ve öğününüze mümkün olduğu kadar zaman ayırın.

 1. Stresle başa çıkmayı öğrenin.

Duygusal yeme, günümüzde en büyük sorunlardan birisi. Genellikle kişi üzüntü ve stres durumları ile yemek yiyerek baş etmeye çalışıyor ve sindirim sistemi problemleri, obezite gibi pek çok sağlık sorunu beraberinde geliyor. Gerekli durumlarda psikolojik destek alarak stresle başa çıkmayı öğrenin.

Basit yaşam şekli değişiklikleriyle sindirim sistemi problemlerinizi çözmeniz mümkün, yeterki vücudunuzu dinlemeyi öğrenin.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • TUTARSA TUTAR; TUTMAZSA HAYIRLISI ! (2)

   TUTARSA TUTAR; TUTMAZSA HAYIRLISI ! (2)

   Hayırlısı demiştik, hayırlısından bahsetmiştik geçtiğimiz haftalarda, devamının geleceğini belirterek... Öyleyse ben hatırlatmamı konunun özü olan Ledün ilmi ile yapmaya devam edeyim. Hz. Hızır’ın vakıf olduğu...

  • İŞ ANALİZİ SÜREÇ PLANLAMASI İÇİN 4 ADIM

   İŞ ANALİZİ SÜREÇ PLANLAMASI İÇİN 4 ADI...

   İş analistleri sürekli projelerden sorumludur. Yenisinin başlangıcı, en deneyimli analistin terlemesine bile sahip olabilir. Sonuçta, beklentiler değişiyor, sonuçlar her zaman gerekli ve başarı birincil...

  • TEKSÜT KREM PEYNİR’E ÜSTÜN LEZZET ÖDÜLÜ

   TEKSÜT KREM PEYNİR’E ÜSTÜN LEZZE...

   Avrupa’nın önde gelen şef ve gurmeleri bünyesinde buluşturan Uluslararası Tat Enstitüsü, gerçekleştirdiği ‘2019 Tat Değerlendirmesi’ sonucunda Teksüt Krem Peynir’i Üstün Lezzet Ödülü’ne layık gördü.Teksüt Krem...

  • İNOVASYONA ODAKLANMANIZ İÇİN DÖRT NEDEN !

   İNOVASYONA ODAKLANMANIZ İÇİN DÖRT NEDE...

   Her gün, iş dünyasındaki yenilikçiler yeni ürünler, yöntemler ve fikirler yaratıyorlar. Sorunlara farklı şekilde bakmayı başarırlar ve başkalarının yapamayacağı çözümler bulurlar ve şirketlerine sonsuz bir...

  • SORUNU TETİKLER

   SORUNU TETİKLER

   Geçtiğimiz gün Bandırma Belediyesi'nin şehir içi trafik sorunlarının çözümü konusundaki toplantısının ardından gelen şehir içi yolcu taşıma ücretlerine yapılan zam, sorunu tetikler konumda. Bandırma'da şehir...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ