varlık fidancılık

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
Limak Enerji
» 
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU
a aa
Tarih : 20 Ekim 2018 13:07
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU

Türkiye, iştahına düşkün bir memleket. Bizde;

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyor,

Aç ayı oynamıyor,

Eti senin kemiği benim deniyor,

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmiyor

Gidilen yerlerde ilk meşhur yiyecekler tadılıyor, hatta sırf yemek için geziler düzenleniyor…

Durum böyle olunca sindirim sistemimize de oldukça fazla iş düşüyor. Bu yazımda sindirim sisteminizi rahatlatacak bir kaç ipucu vereceğim;

 1. Doğal besinler tüketin.

Paketli ürünlerde yer alan koruyucular, trans yağlar, fruktoz şurubu gibi katkılar sindirim sisteminizi zorlayarak bağırsak ya da mide problemlerine neden olabilir. Paketli ürünlerdense ev yapımı doğal ürünleri tercih edin.

 1. Lifli ürünler tüketin.

Genellikle kabızlığın nedeni lifsiz besinlerin yoğun olarak tüketilmesi ve gün içinde ihtiyacımız olan lifin alınamamasıdır. Tam tahıllı ürünleri tercih etmeniz ve sebzeleri tüm öğünlerde tüketmeniz sindirim sorunlarında rahatlamaya ve bağırsakta hareketliliği arttırarak kabızlık sorununda azalmaya yardımcı olacaktır.

 1. Sağlıklı yağlardan kaçmayın.

Yetersiz yağ tüketimi de kabızlığın bir diğer nedenidir. Özellikle omega-3’ten zengin balığa sofranızda mutlaka yer verin. Balık sevmeyenler için; yine omega-3 yağ asitlerinden zzengin ketentohumu, chia ve ceviz öğünlere eklenebilir.

 1. Vücudunuzu susuz bırakmayın.

Yeterli su tüketmeye özen gösterin. Su tüketemediğini söyleyen pek çok danışanım için önerim ise; bitki çayları veya salatalık gibi su açısından zengin besinler tüketmeleri oluyor. Bu şekilde sıvı alımını yeterli düzeyde tutabilirsiniz.

 1. Besinleri çiğneyin.

Sindirim ağızda başlar, dolayısıyla besinleri çiğneyerek küçültmeniz sindirime yardımcı olacak ve diğer sindirim sistemi organlarına düşen görevleri azaltacaktır.

 1. Düzenli egzersiz yapın.

Hareketli bir yaşam sindirim sistemi için sandığınızdan çok daha fazla yararlıdır ve problemlerin çözümünü hızlandıracaktır. Oturduğunuz yerden kalkın ve hareketli bir yaşamı seçin.

 1. Yemeklere en az 20 dakika zaman ayırın.

Beynimizin besinleri ve tokluğu algılaması yaklaşık 20 dakika sürer. Bu nedenle hızlı atıştırmalara son verin ve öğününüze mümkün olduğu kadar zaman ayırın.

 1. Stresle başa çıkmayı öğrenin.

Duygusal yeme, günümüzde en büyük sorunlardan birisi. Genellikle kişi üzüntü ve stres durumları ile yemek yiyerek baş etmeye çalışıyor ve sindirim sistemi problemleri, obezite gibi pek çok sağlık sorunu beraberinde geliyor. Gerekli durumlarda psikolojik destek alarak stresle başa çıkmayı öğrenin.

Basit yaşam şekli değişiklikleriyle sindirim sistemi problemlerinizi çözmeniz mümkün, yeterki vücudunuzu dinlemeyi öğrenin.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • CİLDİNİZİ İÇTEN BESLEYİN

   CİLDİNİZİ İÇTEN BESLEYİN

   Kış mevsimiyle beraber rüzgar, soğuk cildimize etkilerini göstermeye başladı. Cildimizdeki kurumaları önlemek ya da yaşlılık çizgilerini geciktirmek için kremler, serumlar alındı, kullanılmaya başlandı bile....

  • KOBİ’LER KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİKLERİ AYAZI ASLA UNUTMAZLAR !

   KOBİ’LER KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİKLERİ AY...

   KOBİ’lerin sorunları git gide büyüyor. Büyük işletmelerin sorunlarına detaylı girmeden “Büyük Dağın Büyük Dumanı Olur” atasözüyle özetleyebiliriz. KOBİ’lerin resmi raporlara ve araştırmalara hiç girmeyen...

  • HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

   HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMAL...

   Havalar soğuk ve kış geldi çattı. Soğuk algınlığı, bronşit, grip ve birçok hastalık kapıya dayandı. Peki hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız? Sadece yeterli ve dengeli beslenin, spor yapmaktan...

  • DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE DESTEKLERLE GELDİ!

   DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE...

   2019 yılının başlamasıyla yeni hibe programları yayınlanmaya başladı. Hibe ve destek veren bir çok ulusal ve uluslararası kurumlar yılda bir veya iki kez hibe programı çağrısı yayınlamaktadır. 2019 yılının...

  • BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ

   BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ

   Yaş olarak bizden küçükler ya da basketbol ile ilgilenmeyenler hatırlamazlar. Çok seneler önce spor şimdiki gibi dibe vurmadan Bandırma’da basketbol ligi vardı. Özellikle Sunullah ve Çelikspor rekabeti müthiş...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ