varlık fidancılık

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

 

» 
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU
a aa
Tarih : 20 Ekim 2018 13:07
SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATMANIN 8 BASİT YOLU

Türkiye, iştahına düşkün bir memleket. Bizde;

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçiyor,

Aç ayı oynamıyor,

Eti senin kemiği benim deniyor,

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmiyor

Gidilen yerlerde ilk meşhur yiyecekler tadılıyor, hatta sırf yemek için geziler düzenleniyor…

Durum böyle olunca sindirim sistemimize de oldukça fazla iş düşüyor. Bu yazımda sindirim sisteminizi rahatlatacak bir kaç ipucu vereceğim;

 1. Doğal besinler tüketin.

Paketli ürünlerde yer alan koruyucular, trans yağlar, fruktoz şurubu gibi katkılar sindirim sisteminizi zorlayarak bağırsak ya da mide problemlerine neden olabilir. Paketli ürünlerdense ev yapımı doğal ürünleri tercih edin.

 1. Lifli ürünler tüketin.

Genellikle kabızlığın nedeni lifsiz besinlerin yoğun olarak tüketilmesi ve gün içinde ihtiyacımız olan lifin alınamamasıdır. Tam tahıllı ürünleri tercih etmeniz ve sebzeleri tüm öğünlerde tüketmeniz sindirim sorunlarında rahatlamaya ve bağırsakta hareketliliği arttırarak kabızlık sorununda azalmaya yardımcı olacaktır.

 1. Sağlıklı yağlardan kaçmayın.

Yetersiz yağ tüketimi de kabızlığın bir diğer nedenidir. Özellikle omega-3’ten zengin balığa sofranızda mutlaka yer verin. Balık sevmeyenler için; yine omega-3 yağ asitlerinden zzengin ketentohumu, chia ve ceviz öğünlere eklenebilir.

 1. Vücudunuzu susuz bırakmayın.

Yeterli su tüketmeye özen gösterin. Su tüketemediğini söyleyen pek çok danışanım için önerim ise; bitki çayları veya salatalık gibi su açısından zengin besinler tüketmeleri oluyor. Bu şekilde sıvı alımını yeterli düzeyde tutabilirsiniz.

 1. Besinleri çiğneyin.

Sindirim ağızda başlar, dolayısıyla besinleri çiğneyerek küçültmeniz sindirime yardımcı olacak ve diğer sindirim sistemi organlarına düşen görevleri azaltacaktır.

 1. Düzenli egzersiz yapın.

Hareketli bir yaşam sindirim sistemi için sandığınızdan çok daha fazla yararlıdır ve problemlerin çözümünü hızlandıracaktır. Oturduğunuz yerden kalkın ve hareketli bir yaşamı seçin.

 1. Yemeklere en az 20 dakika zaman ayırın.

Beynimizin besinleri ve tokluğu algılaması yaklaşık 20 dakika sürer. Bu nedenle hızlı atıştırmalara son verin ve öğününüze mümkün olduğu kadar zaman ayırın.

 1. Stresle başa çıkmayı öğrenin.

Duygusal yeme, günümüzde en büyük sorunlardan birisi. Genellikle kişi üzüntü ve stres durumları ile yemek yiyerek baş etmeye çalışıyor ve sindirim sistemi problemleri, obezite gibi pek çok sağlık sorunu beraberinde geliyor. Gerekli durumlarda psikolojik destek alarak stresle başa çıkmayı öğrenin.

Basit yaşam şekli değişiklikleriyle sindirim sistemi problemlerinizi çözmeniz mümkün, yeterki vücudunuzu dinlemeyi öğrenin.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ASTROLOJİ VE ANLAŞILAMAYAN YANILMALAR

   ASTROLOJİ VE ANLAŞILAMAYAN YANILMALAR

   Merhaba kadim bilgilere, astrolojiye önem veren dostlar. Bu yazıda astroloji nedir? Ne değildir, onu konuşacağız. Müneccim nedir? Mü arapçada türemiş kelimelerde kullanılır, yapan, uğraşan anlamında...

  • MEDYA OKURYAZARLIĞI

   MEDYA OKURYAZARLIĞI

   Bilgiye ulaşmanın kolay olduğu bir çağ yaşıyoruz. Bir saniyede, dünyanın öbür ucundaki bilgiye anında ulaşmaktayız. Bu yazıda, teknolojinin doğru kullanımı hakkında bilgiler vereceğim.Doğru ve hızlı haberin...

  • O KARNE N’APIYOR SANDIKTA

   O KARNE N’APIYOR SANDIKTA

   Ne alem insanlar olduk yahu!!! Kızdığımız ne varsa aklımızda oluru yatıyor; kendimiz yaptığında binbir bahanemiz oluyor….Hocanın dediği gibi mi, oldu yoksa bu işler ? ‘’Allah var bizim kıza yakışıyor’’ mu asıl...

  • GRAND SERENAY OTEL SPOR SALONUNU AÇTI

   GRAND SERENAY OTEL SPOR SALONUNU AÇTI

   Grand Serenay Hotel, yeni faaliyete geçirdiği spor salonunda genç-yaşlı her yaş gurubuna profesyonel eğitmenler eşliğinde spor yaparak kilo verme, kilo alma, sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve formda kalma...

  • 19/26 EKİM ARASI GÖK CİSİMLERİNİN OLASI ETKİLERİ

   19/26 EKİM ARASI GÖK CİSİMLERİNİN OLAS...

   Merhaba astroloji dostları, güne Ay Kova burcunda ve Güneş’e trine (üçgen) açılıyken başlıyoruz. Hava elementi burçlarında (Kova/Terazi) yerleşimde olan bu iki ışık (Güneş/Ay), günün daha sakin geçmesinde...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ