Akparti

Butik Otel

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
» 
ROTARY GAZETECİLERİ MİSAFİR ETTİ
a aa
Tarih : 10 Ocak 2019 11:05
ROTARY GAZETECİLERİ MİSAFİR ETTİ

Bandırma Rotary Kulübünün her ay düzenlediği toplantılarının bu ay ki konukları 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Bandırma’daki gazeteciler oldu. Dönem Başkanı Halit Emiroğlu toplantı gündeminin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar için misafir gazetecilere söz verdi. Bandırma Şehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Güney Marmara Aktif Medya Çalışanları Derneği 2. Başkanı İbrahim Aldemir gecede bir konuşma yaptı. Aldemir konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
“Medyayı kurtarmak başta mesleki örgütlerin, cemiyetlerin işidir. Bunun için anketler yapmak, nedenlerini araştırmak, tartışmak, halkın medyadan isteklerini öğrenmek, halkın nasıl bir gazete okumak istediğini, nasıl bir televizyon kanalını izlemek istediğini, ya da nasıl bir radyo dinlemek ve internet sitesini takip etmek istediğini iyi analiz etmek gereklidir. Mesleki eleştiriler tabi ki gerekli olmaktadır. Bu mesleğe yıllarını veren kişilerin yeni başlayanları hata yapmamaları adına eleştirmeleri her ne kadar itici gelse de belirli saygı sınırları çerçevesinde gereklidir. Fakat nasıl ki iş dünyasında bir işverenin diğer bir işvereni eleştirmesinin iş dünyasına katkısı tartışılır ise de , gazetecilik mesleğinde de meslektaşların birbirlerini eleştirmeleri ve bu eleştirilerine yayın organlarında yer vermeleri o gazeteleri okuyanlar adına birer reyting malzemesinden öte gitmemekte ve trajikomik gelmektedir. Fakat bununla birlikte Gazetecilikte fikir savaşları hep olacaktır. Olmasa bir gazete yeterdi dünyaya.
Ama şu bir gerçek ki, bizler bugün burada sizlere hitap ettiğim için sizlerin, yarın çarşıdaki bir esnafın, fabrikadaki bir işçinin, devlet dairesinde görevli bir memurun nasıl bir medya istediğini bilemez ve bu isteklerinize cevap veremezsek en tabi hitabet kesimimiz olan halkın bizden ne istediğini göremezsek, uzun ömürlü olamaz ve ulusal, küresel basın sektörünün kendine has kuralları arasında yok olup, reyting ve satış mücadelesine yenik düşeriz.
İş dünyasının temel prensibi olan “Kazan Kazan” ilkesini göz önüne aldığımızda iş dünyası ve medya dünyasının birbirine karşılıklı ihtiyacı olan iki sektör olduğu gerçeğini yadsıyamayız.
Bizler, sizlerin nasıl bir medya görmek istediğinizi bilip, iyi analiz edip, sizlere kaliteli, kurumsallaşmış, ilkeli ve seviyeli yayınlar sunduğumuz sürece, sizler de bu yayınların sorunlarınıza, fikirlerinize ışık olduğunu görerek eminiz ki gerekli desteği madden de manen de göstereceksiniz.
Bugün maalesef üzülerek görmekteyiz ki, Bandırma’da kendi sektöründe isim yapmış, kentin sanayisinde söz sahibi olmuş bir çok kuruluş kapılarını yerel basına kapatmış, kapatmayanlar ise tırnak içerisinde “Destek” mahiyetinde paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Oysa ki bizlerin sizlerden beklediği “Destek” olarak adlandırdığınız paylaşımlar değil, sizlere günlük, haftalık, aylık periyotlar halinde sunduğumuz, her biri birbirine özgü emek içeren medya organlarımızın gerektiği değeri görmesi ve sizlerin de nasıl bir medya görmek istediğiniz sorusu çerçevesinde değerimizi arttırmamıza yardımcı olmanızdır. Sizlere ulaşmak istediğimiz zaman, yoğun ve yorucu iş temponuza her zaman saygı duyarak bizlerle sizlerin arasına duvarlar örmemenizdir. Her kapınızı çalışımızda sizlerden maddi bir beklenti içerisinde olduğumuz düşüncesine kapılmadan, bizlerin de sizlere karşı gerekli kurumsallığı göstererek diyaloglarımızı arttırma isteğimizdir.
Bugün bu masadaki meslektaşlarımın arasında yerel basında çalışanlar kadar ulusal basında ve haber ajanslarında çalışanlar da var. Ama buradan şunu belirtmekte yarar görüyorum ki, Bandırma’nın sorunlarına en iyi çözüm sunabilecek olan yine Bandırma’nın basınıdır. Bir kentin sorunu ilk önce o kentin medyasında gündem olmakta ve oradan ulusal medyaya taşınmaktadır. Kez’a Ulusal medyanın kentlerdeki temsilcileri de büyük bir çoğunlukla yerel medya çalışanları olmaktadır. Aslında yerel medya çalışanları bir nev’i ulusal medyanın kılcal damarlarıdır. Haber alma kaynağıdır. Günümüzde bazı ulusal medya organları bunun farkına geç de olsa varmış olmalılar ki, yerel gazetelere abone olunması, yerel tv ve radyoların, internet sitelerinin desteklenmesi konularında kampanyalar düzenlemeye başlamışlar, yerel basının ayakta kalması ve yaşaması adına adım atar olmuşlardır. Çünkü onlar da bilmektedirler ki, yerel medya olmazsa ulusal medyanın haber alma ağı önemli derecede zayıflar” dedi.
Aldemir’in konuşması ardından Rotary Dönem Başkanı Halit Emiroğlu ve Dönem Sekreteri Fatma Sibel Salı tarafından kendisine teşekkür belgesi takdim edildi.
Geceye Güney Marmara Aktif Medya Çalışanları Derneği Başkanı ve Bandırma Şehir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Ata da katıldı.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • TOLGA TOSUN DURSUNBEYLİLER İLE BULUŞTU

   TOLGA TOSUN DURSUNBEYLİLER İLE BULUŞTU

   Millet ittifakının Bandırma Belediye Başkan adayı olan Tolga Tosun sabah kahvaltısında Bandırma’da yaşayan Dursunbeylilerin konuğu oldu. Dursunbeyliler Derneği başkanı Süleyman Bahadır ve çok sayıda...

  • VEFA TRİBÜNÜ ESKİ HOCALARI HAKAN YAVUZ’U UNUTMADI

   VEFA TRİBÜNÜ ESKİ HOCALARI HAKAN YAVUZ...

     Banvit İstabul BBSK karşılaşması  öncesinde 2001-2004 yılları arasında Banvit Basketbol Kulübü’nde baş antrenörlük görevinde bulunmuş ve şimdi İstanbul BBSK Başantrenörü olan Hakan Yavuz’a, Kulübe...

  • BANVİT EVİNDE FARKLI KAZANDI ( 95-63 )

   BANVİT EVİNDE FARKLI KAZANDI ( 95-63 )

   BANVİT: 95   İSTANBUL BBSK: 63 Hakemler : Zafer Yılmaz, Altuğ Köselerli, Sinan İşgüder Periyotlar : 1P : 16 – 20 2P : 24 – 17 3P : 21 – 15 4P : 34 – 11 MS : 95 – 63 Banvit BK : Tolga Geçim 5 sayı, 4...

  • ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   Veysel Çetinkaya’nın işletme sahipliğini yaptığı Çetinkaya Perde Dünyası 2.şubesini 17 Eylül Mah. Şehit Süleymanbey Cad. No:62 de açıldı. Açılışa Cumhur İttifakı Bandırma Belediye Başkan Adayı Alp Bostancı,...

  • İLÇE GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

   İLÇE GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

   Vatandaşların daha güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamak amacıyla her ay düzenli olarak gerçekleştirilen “ İlçe Güvenlik Toplantısı ”, bu ay Bandırma Ticaret Odasında gerçekleştirildi.   İlçe...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ