varlık fidancılık

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
Limak Enerji
» 
ORASI SENİN BURASI BENİM MANTIĞI OLMAZ!
a aa
Tarih : 22 Ocak 2018 16:48
ORASI SENİN BURASI BENİM MANTIĞI OLMAZ!

BANDIRMA ŞEHİR – ÖZEL ROPÖRTAJ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, göreve başlamasının ardından Bandırma basınında ilk kez Bandırma Şehir’e konuştu. Kafaoğlu Bandırmalılara beklenen müjdeleri verdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu,  2 ay önce başladığı yeni görevinin ardından Bandırma basınında ilk kez Bandırma Şehir Gazetesi’ne konuştu. Başkan Kafaoğlu, Bandırma’da yıllardır kanayan bir yara halini alan çöplük konusunun çözüme kavuştuğunu, artık mevcut çöp döküm alanına yeni döküm yapılmadığını, Bandırma’ya kurulan aktarma istasyonu ile çöplerin ayrıştırılıp, sıkıştırılarak Balıkesir’e naklediğini ifade etti. Başkan Kafaoğlu, Bandırmalıların beklediği kavşak projeleri ile geçtiğimiz günlerde iptal edilen 1/5000’lik planların da yeniden ihaleye çıkarılacağını belirtti.

BANDIRMA BANDIRMALILARINDIR

Balıkesir ile Bandırma arasında yıllardır süren tatlı rekabete ve Bandırma Belediyesi ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi arasında geçmiş dönemde zaman zaman yaşanan gerginliklere değinerek söze başlayan Kafaoğlu, ” Artık kavgaya son verdik, çekişmelere son verdik. Neticede Bandırma’da ilçe Belediye Başkanımız da, bizler de Bandırma’ya hizmet etmek için varız. Problemleri çözmek için varız. Biz bu konuları konuşarak , görüşerek aşıyoruz, aşmaya da devam ediyoruz. İlçe Belediyeleri ile mahkemelik olduğumuz konular vardı. Onlar hakkında görüşüp bir bir davalardan vazgeçiyoruz. Bizim konuşarak görüşerek iki Belediye Başkanı olarak aşamayacağımız hiçbir mesele yoktur. Bandırma Bandırmalılarındır. Bandırma’ya yatırım yapacak herkese kapımız açıktır.  Taş üstüne taş koyana biz de elimizi taşın altına koymaya hazırız. Yatırım yapacakların önünü Büyükşehir olarak ne yapılması gerekiyorsa açmaya hazırız. O konuda bir tereddüt olmasın” dedi.

ZEYTİN ALANLARINI BAŞBAKAN YILDIRIM’A YENİDEN ANLATACAĞIZ

Bandırma’da yatırım yapacak bazı firmaların Zeytin Yasasına takılması ve bu nedenle yatırımların gecikmesi konularına da değinen Kafaoğlu, ” Bandırma’da zeytin yasasına takılan bir konu var. Sanayicilerimizin yatırımcılarımızın önünü açmamız lazım. Bu Yasa da Bandırma hariç tutulursa ciddi bir yatırımın önü açılmış olacak. Milyar dolarlarla düşünülen yatırımlar var. Kale Grubu’nun yatırımı var, Ana Metal OSB’nin yatırımları var. Çolakoğlu Metal’in, Akdeniz Kimya’nın  da yatırımları var. Türkiye’nin dev sanayi yatırımcılarının yerleri var o bölgelerde. Bunu aşmamız lazım. Bu yasanın TBMM’ye gelmesi için gündem tabi çok önemli. Bu yasa tarihte 7 defa TBMM’ye gelmiş ve reddedilmiş.  Ülkemizin ithal ettiği ürünlerin sayısının azalması açısından Bandırma’da yapılacak bu ileri teknoloji ürünü yatırımların önünün açılması lazım. Biz de onu destekliyoruz, bu karardayız. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılarak tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum. Tabi özellikle 3 Şubat’ta Balıkesir il kongresi var. Sayın Başbakanımız da buraya gelecek ve bende bu konuyu yeniden Başbakanımız ile paylaşacağım” dedi.

MİSAFİRPERVERLİĞİMİZE YAKIŞMAZ

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’e gelen ve 3 gün boyunca Balıkesir merkez, Edremit ve Bandırma’da incelemelerde bulunan Arap işadamı heyetine de değinen Başkan Kafaoğlu, heyetin bu ziyareti hakkında bir basın organında çıkan “yediler, gezdiler, gittiler” şeklindeki tabirlerin herşeyden önce Türk Misafirperverliğine yakışmayacak sözler olduğunu dile getirdi. Kafaoğlu, ” Genel Sekreterliğimizin altında bir birim oluşturuyoruz. Balıkesir’e gelen yabancı yatırımcılara şehrimizin yatırım yapılabilir bölgeleri ile ilgili bilgi sunulması için. Gelen Arap işadamlarından iki tanesi Balıkesir’den bir tanesi de Bandırma’dan hesap açtı. Bunlar ciddi yatırımcı olduğunu gösteriyor. Bir gazetede okudum. Yediler, içtiler, gezdiler şeklinde bir yorumda bulunmuşlar. Ayıpladım. Çünkü o insanlar herşeyden önce islam ülkelerinden gelmişler. Gönül coğrafyamızda yerleri var. Ayrıca ister doğudan, ister batıdan, isterse kuzeyden, güneyden gelsinler, bizim Türk misafirperverliğini her gelecek yatırımcılar göstermemiz gerekir. Bu insanlık görevimiz zaten bizim. Balıkesir’i tanıtmamız lazım. Gelen Arap işadamları biz dediler Trabzon’u, Yalova’yı, Bursa’yı tanıyoruz. Zaten İstanbul’u bilmeyen yok. Burayı niye bu zamana kadar tanımadık dediler. Tarım var, hayvancılık var, iki tane denizimiz var, limanımız var. Jeotermal kaynaklarımız, Kazdağlarımız var. Bu zamana kadar neden bize Balıkesir’i tanıtmadınız dediler. Buraya hem yatırım için hem de turizm açısından çok gelen olur dediler. Gelenlerin içinde özelikle otel yatırımcıları vardı. Sağlık ve maden sektöründe yatırım yapmak isteyenler var. Gayrimenkul yatırımları, AVM’ler üzerine yatırım planlayanlar oldu. Kuveytli bir işadamımız ABD’deki ve Avrupa’daki yatırımlarını buraya çekme kararı aldı. Trabzon’a yatırım yapan bir işadamı buraya da yatırım yapma kararı aldı. Ciddi olarak yatırım yapmayı düşünüyorlar. Onların istekleri doğrultusunda gerek özel sektörden gerekse kamu imkanlarını onlara sunacağız. Mutlaka bu kardeşlerimizin yatırım yapacağına yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜP, BİZİM GİBİ HİSSEDİYORLAR

“Nisan ayına doğru Balıkesir’i islam coğrafyasına daha da iyi tanıtmak için o bölgedeki gazetecileri, sosyal medya uzmanlarınıi, köşe yazarlarını, tv programcılarını bir chacter uçağı kiralayarak Balıkesir’e getireceğiz ve Balıkesir’in her yerine onları götürüp, gezdirip, yemeklerimizden tutun da kültürümüze kadar tanıtıp Balıkesir’i geldikleri yerde tanıtmalarını sağlayacağız” diyen Başkan Kafaoğlu, “Bizi bizden başka düşünen kimse yok. 8 tane ülkeden yatırımcı geldi buraya. Türkiye’yi o kadar iyi takip ediyorlar ki, inanır mısınız Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımızı o kadar seviyorlar ki, Türkiye’de ekonomik savaş var, silahlı savaş var Türkiye’ye ne katkı sağlayabiliriz diye bizim gibi düşünüp, bizim gibi hissediyorlar yüreklerinde. Kuveyt’ten, Katar’dan, Suudi Arabistan’dan, Moritanya’dan, Fas’tan, Libya ve Suriye’den geldiler. Suriyeli işadamı diyor ki, ben Suriye’de Ticaret Odası Başkanıydım. 6 bin üyem vardı benim diyor. Ben geldim burada Hatay’a, Gaziantep’e yatırım yaptım. Neden Balıkesir’e yapmayayım diyor. Ben Allah’ın izniyle Balıkesir’in geleceğini çok parlak görüyorum” dedi.

1/5000’LİK PLANLAR YENİDEN İHALEYE ÇIKACAK

Bandırma’da yatırımcının önündeki en büyük engel olarak görülen 1/5000’lik planların ihaleye çıkarıldıktan sonra iptal olması nedeniyle , planların 2021 yılına kadar sarkabileceği yorumlarına da cevap veren Başkan Kafaoğlu, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın “5000’lik planları biz yapabiliriz” şeklinde teklifini de değerlendirdi.

Kafaoğlu, ” 5 binlik planları yapma yetkisi Büyükşehir’de.  Biz süratle hızlı bir şekilde ihaleye çıkıyoruz. İhale sürecini yeniden başlattık. Bu konuda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Hızlı hareket etmemiz lazım. Özellikle öncelikli yerler var. Bunlardan birisi de Bandırma. Yatırımcıların ilgilendiği bölgelerin öncelikli olarak tamamlanması konusunda bizim de ihaleyi alacak firmaya telkinlerimiz olacaktır mutlaka” dedi.

İLAÇLAMAYA ŞİMDİDEN BAŞLADIK

Bandırma ve Balıkesir Büyükşehir Belediye arasında geçtiğimiz yıllarda sıkça polemik konusu haline gelen sinek ilaçlamaları konusunda görüşlerini ifade eden Kafaoğlu, ” İlaçlama konusunda şu anda firmamız çalışmalarına devam ediyor. İhalesi yapılmış ve 2019 yılının sonuna kadar görevi devam ediyor. Bu konuda böyle bir tartışmanın yaşanacağını bu sene düşünmüyorum. Güçlü bir firma ve sinekle olan mücadeleyi  12 ay esasına göre devam ediyor. İnsanlarımızın huzuru bizim için önemli. Mücadeleye devam.” dedi.

BANDIRMALILAR FESTİVALLERİNİ DE RAMAZAN ETKİNLİKLERİNİ DE ALIŞTIKLARI ŞEKİLDE YAPACAKLAR

Bandırma’da Sahil Bandı’nın bir bölümünün Büyükşehir Yasası gereğince Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kullanımına tahsis edilmesi ve ardından geçen yıl Bandırma Belediyesi’nin düzenlemek istediği Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’nde Büyükşehir’in uhdesine geçen alana standların kurdurulmaması, ardından da Ramazan Etkinlikleri’nde de benzer polemiklerin yaşanması sonrası Başkan Kafaoğlu, Bandırmalıların bu yıl ve önümüzdeki yıllarda alışılagelmiş, gelenekselleşmiş Festival ve Ramazan Etkinliklerini alıştıkları yer ve şekilde yapacaklarını vurguladı. Kafaoğlu ” Geçtiğimiz yıl yaşanan tatsız olayı doğru bulmuyorum. Bandırma’nın her yeri Bandırmalılarındır ve rahat kullanmaları lazım. Belediye’nin yapacağı etkinliklerde de her zaman kapımız açık. Asla orası senin burası benim mantığı içerisinde olamayız. Bandırmalıların hizmetten mahrum edemeyiz. Yıllardır süregelen etkinliklerini, alışkanlıklarını, örf, adet ve geleneklerini Bandırma’nın her yerinde yapacaklardır. O konuda asla tereddütleri olmasın. Bandırma, Bandırmalılarındır. ” şeklinde konuştu.

KAVŞAK PROJELERİ BAŞLIYOR

Bandırma’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan 6. Ana Jet Üssü ve Liman AVM önündeki kavşak çalışmalarının başlayacağını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ” Buradan Bandırma halkına duyurmuş olalım. Karayolları Genel Müdürlüğü Bandırma Liman AVM ve 6. Ana Jet Üssü önündeki kavşaklar için Bölge Müdürlüğü’ne yetkiyi verdi. Bölge Müdürlüğü ihale hazırlıklarını yaptı. Bu hafta içinde EKAP’ta ihale yayınlanır. Süratle Genel Müdürümüz buraya geldi. Cumhurbaşkanımızda konuya vakıf. Tabi Bandırma en önemli ilçelerimizden birisi. Sanayi ve liman şehri. Henüz köprülü kavşaklarla tanışmadı. Projelerimiz hazır, hazır olan projelerin hemen ihale yapılması talimatı verdi. Elimizde hazır olan bir proje varmış. Bir de Erdek Kavşağı’na ait üçüncü bir kavşak projesini süratle tamamlıyoruz. Onun projesi de bittikten sonra ihaleye çıkacak. Bandırmalılar da köprülü kavşaklarla tanışmış olacaklar. Bandırma’nın giriş trafiği ile Gönen Çanakkale istikametine giden yolların trafiği de mutlaka rahatlayacaktır. 2018’de bunları tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

BAŞKAN BİZİMLE PROJESİNİ BİTİRDİK

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ahmet Edip Uğur döneminde başlatılan ve adının “Başkan Sizinle” olarak belirlendiği projeye gerek olmadığını düşünerek bitirme kararı aldıklarını ifade etti.

Kafaoğlu, “Projenin adı Başkan Sizinle idi. Burada çalışan ekipler vatandaşlarımızın kapısını çaldıklarında, broşürler veriyor ve küçük bir pakette kahve ikram ediyorlardı.  Vatandaş Başkan Nerede diyo soruyordu. İsmi yanlıştı. Büyükşehir Sizinle olabilirdi. Bu projeye artık gerek yok, çünkü Başkan artık zaten sizinle. Başkan’a artık halk direkt ulaşabiliyor. Ben de saha da hazırım. Oradan da yaklaşık 2,5 milyon TL bir kaynağı da tasarruf etmiş olduk. Tabi otobüslerde Belediye’ye ayrılan bir pay vardı. Her Balkart’ı gösterip otobüse bindiğinizde ücretin yüzde 7’si kesiliyordu. Bunun fazla olduğunu, diğer illerde 4-5 bandında olduğunu gördük. Biz de iki puan indirdik ve yüzde 5’e çektik. Böylece şoför esnafımıza katkı sağlamış olduk. Bu doğal olarak vatandaşa da yansıdı. Onların zam talebi vardı. Biz de dedik ki, zam yapmak yerine sizin bu yüzde 7’lik payınızdan indirim yapıyoruz. Her şoför esnafına aylık 300-400 TL’lik bir katkı sağlamış olduk. Kendi hakkımızdan fedakarlık yaparak. ” dedi.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • YENİ BAŞHEKİM ETEM KARPUZ OLDU

   YENİ BAŞHEKİM ETEM KARPUZ OLDU

   Bandırma Devlet Hastanesi yöneticiliğine ve Başhekimliğine Dr. Etem Karpuz atandı. Daha önceki yıllarda da 2 kez Devlet Hastanesi Başhekimliği görevinde bulunan Etem Karpuz 35 yıldır hekimlik mesleğini icra...

  • YARIYIL TATİLİ BAŞLADI

   YARIYIL TATİLİ BAŞLADI

   Bandırma’da 24 Bin öğrenci karnelerini aldı 2018-2019 eğitim öğretim döneminin ilk yarıyılında  24 bin öğrenci karne aldı. Bandırma Ali Fahri İşeri İlkokulu’nda karne törenine katılan Bandırma Kaymakamı...

  • ÜNİVERSİTE BTO İŞBİRLİĞİ SÜRÜYOR

   ÜNİVERSİTE BTO İŞBİRLİĞİ SÜRÜYOR

   BANDIRMA TİCARET ODASI KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU VE BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİYLE "PROFESYONEL YAŞAMIN İLK ADIMLARI" PROJESİ HAYATA GEÇİYOR Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler...

  • TARIM İŞ’TEN ŞEHİR GAZETESİNE PLAKET

   TARIM İŞ’TEN ŞEHİR GAZETESİNE PLAKET

   Tarım İş Sendikası sendikal mücadeleye yaptıkları haberlerle destek olan Şehir Gazetesine teşekkür plaketi verdi. Şehir Gazetesini ziyaret eden Tarım İş İzmir Şube Başkanı Zafer Şişmanlar, Tarım İş...

  • ERDEK’TE 3318 ÖĞRENCİ KARNE ALDI

   ERDEK’TE 3318 ÖĞRENCİ KARNE ALDI

     Erdek ilçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz 2018-2019 Yılı Eğitim- Öğretim yarıyıl tatili ile ilgili Şehir Gazetesine açıklamalarda bulundu. Reşit Mazhar Ertüzün Anaokulunda düzenlenen 2018-2019...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ