Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

reklam

» 
NESRİN ÇAKIR YAZIYOR…
a aa
Tarih : 30 Mart 2018 18:13
NESRİN ÇAKIR YAZIYOR…

Çoğu zaman bir kişiye, bir nesneye, herhangi bir maddeye bağımlı olmaktan kurtulmak; yani o oluşumdan sonraki özgürlük korkutur kişiyi. Siz alışkanlık dersiniz, ben ise o bağımlılığın hayatınızdaki birçok duyguya çapa atmış olması derim. Bu, zamanında çok dinlediğiniz bir şarkının uzun zaman sonra dinlediğinizde sizi o günkü duygulara taşıması ve o dönemin kişilerini hatırlatması gibidir. Unuttum dediğiniz şeyler veya kişiler, ansızın çalan o şarkıyla tekrar girer bulunduğunuz AN’a. Belki de hayatınızda o zaman bulunan kişileri veya anıları unutmak için ne kadar çaba gösterdiğinizi yok sayar hayat ve bir bakmışsınız hatırlamışsınız. Ama eğer o dönemin bağımlılığıysa geçmişte bıraktığınız durum veya olgu, biliyoruz ki şu anda çok daha mutlusunuz. Bağlılık ise zaten şu an hala hayatınızın bir yerinde size eşlik edip aynı yolda yürüyordur.
Değil ise; yapılacak tek şey KIR ZİNCİRLERİNİ! Ve kendine alan aç. Uzun zamandır başkalarını konuk ettiğin ve sahiplenmesine izin verdiğin alanın sahibi olduğunu hatırla. Ruhunu sıkıştırdığın yerden çıkarıp özgür bırak. Gücünü gör ruhunun güzelliğini hatırla.
Başkalarını düşünürken bulunduğun özveri yüzünden kendi kul hakkına girdiğini unutur insanoğlu. Ama çoğu zamanda yaptığı fedakarlıklar, gösterdiği müsamahalar özgürlüğünden olan korkudandır. Bağımlılıkta olsa alışkanlıklarından vazgeçmek zor gelir. Bu yüzden olsa gerek, kişiye olan bağımlılığından dolayı psikolojik veya duygusal hatta fiziksel çoğu istismara ses çıkarmaz. Bazen küçük serzenişlerde bulunsa da oldukça çabuk sessizliğine bürünür. Buna kaybetme korkusu diyoruz diyenler de var tabi ama, kişi kazandığını kaybeder kanımca. Yaptığı fedakarlıklarla veya kendinden verdiği ödünlerle satın aldığını değil. Anlayacağınız yapılan eylem karşılıklıysa sevginin ve emeğin bağlılığın keyfini yaşarsın. Yoksa bağımlılık bağımlısı, sağlıksız ruhun bugün kişiden vazgeçer farklı bir olguya veya maddeye tutunur. Sigaraya olan bağımlılıkta böyle değil midir? Her anımda yanımda der bağımlı kişi. Derdimde, sevincimde, çöküşümde veya zirvemde. Sanki onca emeği kendisi vermemiş ,o hayatı, o duyguları kendisi yaşamamış gibi eşlik edene de pay verir kendisinden. Bu kendini zehirleyen ve her anlamda olumsuz etkileyen bağımlılığın tükettiklerini önemsemez. Benim yanımdaydı der ve ‘’Ben’’ kelimesini kullanarak en büyük kötülüğü yine kendi eliyle kendisine yapar, sizce de öyle değil mi? Buna benzer birçok bağımlılık alkol, gıda, madde vb … ‘’Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir’’ demiş HERAKLEİTOS. Eh o zaman yaza merhaba dediğimiz şu güzel bahar günlerinde ruh sağlığınız ve yaşamınız için değişerek gerek, fiziksel gerekse ruhsal bağımlıklarınızdan arınmanızın zamanı gelmedi mi? Gece uyumadan önce verdiğiniz güzel kararları sabah kalktığınızda uygulamanızın tam zamanı değil mi? Öyleyse kendiniz için yapılacaklar listesine başlamayı ertelemeyin.
Mesela ;
-Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin, her insanın başarısı veya başarısızlıkları farklıdır.
-Egzersiz yapın. Çünkü egzersiz, sadece fiziğinize değil ruhunuza da iyi gelir.
-Gerçekten iyi olduğunuz ve ilerleyebileceğiniz hobiler edinin.
-Arkadaşlarınızla daha çok zaman geçirin ama sosyal olmak adına da kendiniz dinlemeyi dinlendirmeyi unutmayın. Dengeyi sağladıktan sonra bazen yalnız kalmak en önemli detaylardandır.
-Her defasında okumaya niyetlenip sonrasında bir köşeye bıraktığınız o kitap var ya hani bir an önce okuyun. Hatta oldukça fazla kitap okuyun. Okumak hayal gücünü genişletir ve zihni açar.
-Yeni yerler keşfedin, seyahat edin bolca ve sevdiğiniz ortak alanları paylaşan yeni insanlarla tanışın.
-Geçmişi arkanızda bırakın, sizi üzen insanları da affetmeyi unutmayın emin olun aksi duygular onlara değil size yük olacaktır.
-Vitamin alın gün içerisinde, huysuz ve uyuşuk olmaktan kaçınmak gerek.
-Tasarruf ve yaşam arasındaki çizginin çok ince olduğunu unutmayın. İhtiyacınız olmadığı halde dolabınızdaki 10 pantolondan sadece dikiş çizgisi farkıyla ayrılan pantolonu aldığınız tezgaha geri bırakın örneğin.
-Görünüşünüze özen gösterin ama bunu öncelikle kendiniz için yapın, başkaları için değil. Aynaya baktığınızda gördüğünüz kişi önce sizi mutlu etmeli.
– İşlenmiş gıdaları az tüketmeye çalışın keşke hiç tüketmesek orası ayrı tabi.
-İçinizden gelerek iyilik yapın ve karşılık beklemeyin.
-Gülün olabildiğince, aklınıza gelen herhangi bir şeye veya yanlış iliklediğiniz gömleğinize … Gülümsemek bulaşıcıdır emin olun, sebebini bilmeseler de çevrenizdekileri mutlu edecektir.
-Açık olun fakat kalbinizin kırılmasına, insanların sizden faydalanmasına izin vermeden.
-İnsanları tanımadan yargılamayın, kendinize yapılmasını istemediğiniz gibi…
-Ve bolca şarkı söyleyin, emin olun bunun için sesinizin güzel olmasına gerek yok. Hele ki sesi güzel onca insan varken, bir farkınız olsun değil mi?
Çokta zor olmasa gerek RUHUNUZU DİNLEYİN; YAŞAMINIZI İYİLEŞTİRiN.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   Bandırma Devlet Hastanesinde Muzaffer Şenveli’den boşalan koltuğa Dr. Etem karpuz’un getirilmesi sonrasında başlayan istifalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz aylarda Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Burhan...

  • MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

   MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BUL...

   BALIKESİR (AA) - Eski Balıkesir Belediye Başkanı Sami Gökdeniz'in kızı Ebru Gökdeniz evinde ölü bulundu. Alınan bilgiye göre, eski Başkan Sami Gökdeniz, Bahçelievler Mahallesi Fazlı Sokak'taki evine geldiğinde...

  • ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

   ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLE...

   ÇYDD Genel Merkezi tarafından düzenlenen burs eğitim semineri  ÇYDD Bandırma Şubesinde yapıldı. ÇYDD’den burs almak isteyen öğrenciler bu yıl internet üzerinden online olarak başvuruda bulundular. Bu...

  • SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   30. Düzenlenen Kuşcenneti festivali bünyesinde düzenlenen 3. satranç turnuvası 256 sporcunun katılımıyla Harun Karacan Salonunda başladı. 2 gün sürecek turnuvada 4 ayrı kategoride müsabakalar gerçekleşecek....

  • BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE AÇILDI

   BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE...

     Uzun yıllar eğitim sektöründeki bilgi ve tecrübesiyle, alanında uzman eğitim kadrosuyla, modern imkanlara ve fiziki koşullara sahip olan Bandırma Birey Koleji 2019-2020 eğitim öğretim yılına bir yıl...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ