Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

 

» 
LİVATYA’YA KIYMAYIN EFENDİLER
a aa
Tarih : 05 Nisan 2018 11:13
LİVATYA’YA KIYMAYIN EFENDİLER
LİVATYA’YA KIYMAYIN EFENDİLER
reklam

 

Hatırlayın 5 sene önceki seçimler öncesi siyasi adaylar Bandırma için ne kadar da parıltılı projeler yapacaklarını vaat etmişlerdi. Aradan yıllar geçti, ne Büyükşehir ne de Bandırma Belediyesi sözleri tutup bu projeleri hayata geçiremediler. Hepsi binlerce lira verilerek hazırlanmış görsellerde kaldı. Dursun Başkan Bandırma’nın parası Balıkesir’e gidiyor sözlerinin arkasına sığınırken, Büyükşehrin geçerli bir mazereti olduğunu daha duymadım. Yıllardan bu yana Bandırma’yı uçuracaklarını söylüyorlar. Lakin uçan bir Bandırmalı daha görmedim.

Sizler için yeterli mi bilmiyorum. Bandırma Belediyesi bu süre içinde Kapalı pazaryeri ve yaşam alanını hayata geçirdi. General Balcı Çamlığı, Hürriyet ve Ziraat Bahçesini düzenleyip hizmete soktu. Livatya, Yelken, Cin Çukuru, Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzu ile Malta Deresi Projeleri hayata geçmedi.

Balıkesir Büyükşehir ise Bandırma için sadece iyi bir izleyici oldu. Yolları kazdılar, kapatmadılar. Su fiyatlarında indirim yapsalar da il de tek fiyata geçmedi. Bandırma’dan giden milyon liralar karşılığında çöp toplama merkezini kurarak çöpleri Susurluk’a transferini gerçekleştirdiler. Lakin Tematik Park ve Rotterdam Projesi tam anlamıyla yalan oldu.

Gelelim bugünlere, bir kentin en güzel ve gözde kesimleri halka açık alanlar olur. Vatandaşlar deniz kenarı ya da bu ferah alanlardan yararlanırlar. Piknik alanları, gezinti yerleri ve dinlenme alanları hep bu şehrin en göz alıcı yerlerindedir. Bandırma’ya baktığımızda ise şehir planlamacılarını bile şaşırtacak derecede bu alanları bizler otopark ve balık hali olarak kullanıyoruz. Bu çarpıklığı o kadar normal görmüşüz ki, otoparkı o alandan kaldırıp başka yere katlı otopark yapmayı bile düşünmüyoruz. Onun yerine otopark kimin olsun kavgası içindeyiz.

Feribotla Bandırma’ya merhaba diyenlerin ilk gördükleri alan Balık Hali olması sizce de anormal değil mi? Şehrin en güzel noktasına Balık halini yerleştirmişiz. Yanına da denize karşı otopark yapıp öldürmüşüz. Eski Bandırma’daki o sahilin güzelliğini bizim kuşak iyi hatırlıyor. Ağaçların gölgesinde çay bahçeleri ve yürüyüş yolları vardı. Şimdi ağaçların yerlerinde yeller esiyor. Bandırma’yı deniz ile ayırmayı başardık.

Şehre yaptığımız tüm bu kötülükler yetmemiş olacak ki, şimdilerde Livatya’yı yok etme çabası içine girdik. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma’nın bakir kalan yerlerinden biri olan Livatya’ya Arıtma Tesisleri yapıyor. Yani Bandırma’nın tüm kanalizasyon giderleri bu alanda yapılacak tesislerde arıtılacak. Katı atıkları da kamyonlarla taşınacak. Korkmayın kokmayacak, çevresini yeşillendireceğiz diyorlar. İnsani atıklar hangi yolla şehir dışına taşınacak sormak lazım. Bandırma’nın bu arıtma tesisine gerçekten ihtiyacı var. Lakin yer tespiti bence son derece yanlış. Sıkışan kentin yerleşmeye uygun bölgesiydi Livatya. Bandırma Belediyesinin yapacağı Livatya Projesi ile kent deniz kenarında yaşam alanı kazanacaktı. Şimdi orayı da yok ediyoruz. Avrupa fonları ile yapılacak arıtma tesisi için Avrupalı dostlarımız tapulu arazi şartı koymuşlar. Büyükşehrinde daha uygun arazisi yokmuş. Her yere el koyan Büyükşehir nedense başka yer bulamamış. Eti Maden’in şlam döküm yerleri bu yatırım için daha uygun arazilerdi, ama olmuyormuş.

Her şey projeye uygun giderse ne ala. Lakin tesislerde koku olursa, sinek popülasyonu hızla artarsa ne yapacağız? Yaklaşık 30 milyon euroya mal olacak yatırım yeni bir çevre kirliliğine mi neden olacak?

Beyler, Livatya’ya kıymayın. Eskiden denize girdiğimiz Livatya’yı bu yatırımla riske atmayın. Kentin ihtiyacı olan bu yatırım için daha uygun yer bulun. Bulun ki, Bandırma’yı sıkıntıya sokmadan Büyükşehrin bir yatırımını kentimiz de görmüş olalım.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • BANDIRMALI KARATECİLER MADALYALARI TOPLADI

   BANDIRMALI KARATECİLER MADALYALARI TOPLADI

     Bandırmalı Karateciler katıldıkları karate il şampiyonasında toplam 12 madalya kazanarak önemli bir başarıya imza attılar. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen Kulüpler arası...

  • ALİ FETHİYE’YE DUR DEDİ ( 0-1)

   ALİ FETHİYE’YE DUR DEDİ ( 0-1)

   FETHİYESPOR: 0     BANDIRMASPOR: 1  HAKEMLER: Çağdaş Altay, Alper Uslu, Aykut Onar  FETHİYESPOR: Fatih, Çağatay, Üstün, Erdi, Umut, Anıl, Ahmet, Yiğit, Kazım, Fahri, Hakan  BANDIRMASPOR: Ali, Fatih,...

  • AHMET AKIN İYİ PARTİ’YE GEÇTİ

   AHMET AKIN İYİ PARTİ’YE GEÇTİ

   CHP Balıkesir Milletvekili 15 Milletvekili ile beraber CHP'den istifa ederek İYİ Parti'ye katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla harekete geçen Ahmet Akın ve 14 CHP Milletvekili İYİ...

  • BUYURUN ERKEN SEÇİME

   BUYURUN ERKEN SEÇİME

   2000’li yılların başında MHP Lideri Devlet Bahçeli ülkeyi erken seçime sürüklemişti. Yapılan seçimler de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günümüze kadar süren iktidarına yol açmıştı. Tarih tekerrür etti,...

  • BANDIRMA KIRMIZI SAHASINDA YENİLDİ

   BANDIRMA KIRMIZI SAHASINDA YENİLDİ

   Geçtiğimiz hafta Play-Off'lara kalmayı garantileyen Bandırma Kırmızı Türkiye Basketbol Ligi 33. hafta maçında sahasında konuk ettiği Selçuklu Belediyesi'ne 83-92 mağlup oldu. Banvit Kara Ali Acar Spor...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.

GÜNÜN HABERLERİ