Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

 

» 
LİVATYA’YA KIYMAYIN EFENDİLER
a aa
Tarih : 05 Nisan 2018 11:13
LİVATYA’YA KIYMAYIN EFENDİLER

Hatırlayın 5 sene önceki seçimler öncesi siyasi adaylar Bandırma için ne kadar da parıltılı projeler yapacaklarını vaat etmişlerdi. Aradan yıllar geçti, ne Büyükşehir ne de Bandırma Belediyesi sözleri tutup bu projeleri hayata geçiremediler. Hepsi binlerce lira verilerek hazırlanmış görsellerde kaldı. Dursun Başkan Bandırma’nın parası Balıkesir’e gidiyor sözlerinin arkasına sığınırken, Büyükşehrin geçerli bir mazereti olduğunu daha duymadım. Yıllardan bu yana Bandırma’yı uçuracaklarını söylüyorlar. Lakin uçan bir Bandırmalı daha görmedim.

Sizler için yeterli mi bilmiyorum. Bandırma Belediyesi bu süre içinde Kapalı pazaryeri ve yaşam alanını hayata geçirdi. General Balcı Çamlığı, Hürriyet ve Ziraat Bahçesini düzenleyip hizmete soktu. Livatya, Yelken, Cin Çukuru, Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzu ile Malta Deresi Projeleri hayata geçmedi.

Balıkesir Büyükşehir ise Bandırma için sadece iyi bir izleyici oldu. Yolları kazdılar, kapatmadılar. Su fiyatlarında indirim yapsalar da il de tek fiyata geçmedi. Bandırma’dan giden milyon liralar karşılığında çöp toplama merkezini kurarak çöpleri Susurluk’a transferini gerçekleştirdiler. Lakin Tematik Park ve Rotterdam Projesi tam anlamıyla yalan oldu.

Gelelim bugünlere, bir kentin en güzel ve gözde kesimleri halka açık alanlar olur. Vatandaşlar deniz kenarı ya da bu ferah alanlardan yararlanırlar. Piknik alanları, gezinti yerleri ve dinlenme alanları hep bu şehrin en göz alıcı yerlerindedir. Bandırma’ya baktığımızda ise şehir planlamacılarını bile şaşırtacak derecede bu alanları bizler otopark ve balık hali olarak kullanıyoruz. Bu çarpıklığı o kadar normal görmüşüz ki, otoparkı o alandan kaldırıp başka yere katlı otopark yapmayı bile düşünmüyoruz. Onun yerine otopark kimin olsun kavgası içindeyiz.

Feribotla Bandırma’ya merhaba diyenlerin ilk gördükleri alan Balık Hali olması sizce de anormal değil mi? Şehrin en güzel noktasına Balık halini yerleştirmişiz. Yanına da denize karşı otopark yapıp öldürmüşüz. Eski Bandırma’daki o sahilin güzelliğini bizim kuşak iyi hatırlıyor. Ağaçların gölgesinde çay bahçeleri ve yürüyüş yolları vardı. Şimdi ağaçların yerlerinde yeller esiyor. Bandırma’yı deniz ile ayırmayı başardık.

Şehre yaptığımız tüm bu kötülükler yetmemiş olacak ki, şimdilerde Livatya’yı yok etme çabası içine girdik. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma’nın bakir kalan yerlerinden biri olan Livatya’ya Arıtma Tesisleri yapıyor. Yani Bandırma’nın tüm kanalizasyon giderleri bu alanda yapılacak tesislerde arıtılacak. Katı atıkları da kamyonlarla taşınacak. Korkmayın kokmayacak, çevresini yeşillendireceğiz diyorlar. İnsani atıklar hangi yolla şehir dışına taşınacak sormak lazım. Bandırma’nın bu arıtma tesisine gerçekten ihtiyacı var. Lakin yer tespiti bence son derece yanlış. Sıkışan kentin yerleşmeye uygun bölgesiydi Livatya. Bandırma Belediyesinin yapacağı Livatya Projesi ile kent deniz kenarında yaşam alanı kazanacaktı. Şimdi orayı da yok ediyoruz. Avrupa fonları ile yapılacak arıtma tesisi için Avrupalı dostlarımız tapulu arazi şartı koymuşlar. Büyükşehrinde daha uygun arazisi yokmuş. Her yere el koyan Büyükşehir nedense başka yer bulamamış. Eti Maden’in şlam döküm yerleri bu yatırım için daha uygun arazilerdi, ama olmuyormuş.

Her şey projeye uygun giderse ne ala. Lakin tesislerde koku olursa, sinek popülasyonu hızla artarsa ne yapacağız? Yaklaşık 30 milyon euroya mal olacak yatırım yeni bir çevre kirliliğine mi neden olacak?

Beyler, Livatya’ya kıymayın. Eskiden denize girdiğimiz Livatya’yı bu yatırımla riske atmayın. Kentin ihtiyacı olan bu yatırım için daha uygun yer bulun. Bulun ki, Bandırma’yı sıkıntıya sokmadan Büyükşehrin bir yatırımını kentimiz de görmüş olalım.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • BALIKESİR ESNAFINDAN BÜYÜK DESTEK

   BALIKESİR ESNAFINDAN BÜYÜK DESTEK

   Hazine ve Maliye Bakanlığının “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı” kapsamında enflasyona karşı yüzde 10 indirim kampanyası Balıkesir’de de Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğü ile başladı. Türkiye genelinde...

  • TOLGA TOSUN BANDIRMA İÇİN KAZANIM OLACAK

   TOLGA TOSUN BANDIRMA İÇİN KAZANIM OLACAK

     Bandırma Belediye Başkan Adayı Adayı Av. Tolga Tosun doğa gezisi için gittiği Kapıdağ’da 911 Arama Kurtarma Ekibiyle karşılaştı. 911 Ekibinin Eğitim etkinliğine katılan Tolga Tosun; “Allah kentimize,...

  • BANDIRMA’DA TRAFİK KAZASI : 7 YARALI

   BANDIRMA’DA TRAFİK KAZASI : 7 YARALI

   Bandırma- Bursa karayolu Toru Un önünde meydana gelen kazada Bursa istikametine seyir halinde olan A.H.(45) yönetimindeki 10 ABG 608 plakalı aracın hatalı şerit değiştirmesi sonucu aynı istikamette seyir...

  • ÜNİVERSİTEDEN ÖZBEKİSTAN ÇIKARMASI

   ÜNİVERSİTEDEN ÖZBEKİSTAN ÇIKARMASI

   Bandırma 17 Eylül Üniversitesi'nin Özbekistan’ın Buhara Kentinde Düzenlediği “3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” gerçekleşti. Bandırma 17 Eylül Üniversitesi'nin Özbekistan’ın Buhara Kentinde Buhara...

  • MİRZA: RANTÇILARA KARŞI HALKÇILAR KAZANACAK

   MİRZA: RANTÇILARA KARŞI HALKÇILAR KAZA...

   Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza adaylık açıklamasını Cumhuriyet Meydanında miting havasında geçen etkinlik ile yaptı. Yaklaşık Bin kişiye hitap eden Dursun Mirza, kimse merak etmesin bu seçimleri 15 Bin...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.

GÜNÜN HABERLERİ