Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
KONUŞAMAYAN SİYASETÇİLER DÖNEMİ
a aa
Tarih : 10 Mayıs 2019 11:11
KONUŞAMAYAN SİYASETÇİLER DÖNEMİ

Bandırma’da yerel seçimler bilindiği üzere CHP’nin ezici üstünlüğü ile sonuçlandı. Genç bir siyasetçi olan avukat Tolga Tosun Bandırma Belediye Başkanı oldu. Aday belirleme sürecinde yaşananlar ve yapılan açıklamalar ise hala ortada duruyor. Seçimi kazanan CHP tüm bu sözleri ve açıklamaları hasıraltı etmeyi uygun buldu. O süreçte konuşan, mangalda kül bırakmayan siyasetçiler şimdi kol kola siyaset yapmaya devam ediyorlar.

Örneğin aday olamayan Mirza, CHP listelerinde rantçılar var demişti. Kabul edilemeyecek bu sözler karşısında herkes üç maymunu oynamaya devam ediyor. Ne Mirza’nın yüreği bu isimleri açıklamaya gücü yetiyor ne de bu isimler kimlerdir diye sormaya birilerinin cesareti var. Seçim sonrası konuşup her şeyi açıklayacağım diyen usta siyasetçi Sedat Pekel’den ses bile çıkmıyor. Türkiye’de siyasetteki son moda, her şeyi biliyoruz, konuşursak birileri insan içine çıkamaz tripleri Bandırma’da yaşanıyor. Yüreğiniz yetmiyorsa konuşmayın.

Son günlerde Bandırma Belediyesinin borcu en çok konuşulan konulardan biri oldu. İç denetim raporlarında yer alan 67 Milyon borç Dursun Mirza tarafından yalanlandı. Böyle bir borcun olmadığını ifade eden Mirza, tatil dönüşü gereken açıklamayı yapacağını söylese de o da suskunları oynamaya devam ediyor. Yine son günlerde kamuoyunda dillendirilen ancak resmi kayıtlara ulaşılamadığı için yazılamayan ihaleye verilen büfe dedikoduları havalarda uçuşuyor. 28 Mart tarihinde Dursun Mirza’nın özel yetkisini kullanarak yakınlarına verdiği büfeler konusunda kamuoyu açıklama bekliyor. Sayın Mirza’nın açıklama yaparak bu söylentilerin gerçek olmadığını onun ağzından duymak istiyoruz.

Yeni Başkan Tolga Tosun bu noktada mağdur durumda olsa da parti disiplini ve çıkarlarını düşünerek susuyor. Ancak bu kadar borçla belediyeyi devraldı ise enkaz onun üzerine yıkılmadan gerçek rakamları kamuoyu ile paylaşmalıdır. Örneğin şirket işçilerine giderayak Mirza’nın 500 TL zam yaptığı doğru mudur? En yetkili kişi, şehrin emini olarak gerçekleri sizin ağzınızdan duymak Bandırma’da yaşayan insanların hakkı değil midir?

Herkes karnından konuşurken, Pekel susuyor, Mirza susuyor, Tolga Tosun mecburen susuyor. Ancak en azından Tolga Başkan neden acil olarak 12 Milyon kredi çekme yoluna gittiğini açıklamalıdır. Hepimiz biliyoruz kısa vadede 7,5 milyon ödenmesi gereken borç var. Tüm bu gerçekleri bilmek istiyoruz. Lütfen çıkın ve konuşun. Konuşun ki, birileri sizleri yıpratmak adına küçük hesaplar peşinde koşmasın.

YSK KENDİNİ AKLADI

Yerel seçimlerin üstünden yaklaşık 40 gün geçmiş iken, YSK İstanbul Büyükşehir seçimlerinin yenilenmesi kararını verdi. Bu karar benim beklediğim ve yakın çevremle de paylaştığım bir karardı. 17 yıldır iktidarı elinde tutan Ak Parti’nin bu sonucu kabullenemeyeceği son derece açıktı. İktidarın en büyük gelir kaynağı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ne olursa olsun kaybedilemezdi. Ancak ben daha gerçekçi, daha kabul edilebilir gerekçeler ile bunu yapacaklarını zannediyordum. Elle tutulur, makul ve demokratik iddialar çerçevesinde bunu başaramadılar.

YSK üyelerinin görev süreleri seçim öncesinde sona ererken, iktidarın bu süreyi 1 yıl süreyle uzatması görmek isteyen göz lere uyarı niteliğinde idi. 2014 ve 2019 yıllarında aldıkları kararlarla çelişen YSK, iktidarın baskısına dayanamayarak İstanbul seçimlerini iptal etti. Bursa’da Balıkesir’de muhalefetin kaybettiği yerlerdeki itirazları jet hızıyla kabul etmeyen YSK, İstanbul’u ise iktidar adına feda edemedi. Diyelim ki, sandık başlarında birileri bir şeyler yaptı ama kimse anlamadı. Ak Partili müşahitler yapılanlara bir şekilde göz yumdu. Sandıklarda yolsuz luklar yapıldı. Tamam, her şeyi kabul edelim. İyi de kardeşim, birilerinin bir şeyler yaptığı ama ne yapıldığını anlamadığımız sandıklarda ilçe belediyesi için kullanılan oylar geçerli oluyor da neden sadece Büyükşehir oyları geçersiz sayılıyor? Hile hurda nasıl sadece büyükşehir ile sınırlı olabiliyor?

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamalarında YSK kendini aklamalıdır sözleri çok ciddiye alınması gereken söz lerdi. Bir kişi, kurum ya da oluşum kendini aklama noktasına gelmeden önce kirlenme noktasına gelmelidir. Kirlenmeyen kurum, kişi ya da oluşum aklanamaz. 2.5 milyon mühürsüz oyu geçerli sayan YSK gerçekten kirlenmişti. YSK uzatılan görev süresinin diyetini ödemiş ve kendini Ak Parti nezdinde aklamıştır. Ancak kendi aldığı kararları ve halkın iradesini yok sayarak vicdanlarda mahkum olmuştur.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ZAMAN VE SABIR HERŞEYİN İLACI OLACAK

   ZAMAN VE SABIR HERŞEYİN İLACI OLACAK

   Çok kötü bir sezonu geride bıraktık. Mucizevi bir şekilde uzatmaların uzatmasında attığımız gol ile kümede kaldık. İtiraf etmeliyim ki, şampiyon olduğumuzda bile bu kadar sevinmemiştim. Çünkü yanlış yönetim ve...

  • ÖZEL MUTLU ÇOCUKLAR ANAOKULU ÖĞRENCİ KAYITLARI DEVAM EDİYOR

   ÖZEL MUTLU ÇOCUKLAR ANAOKULU ÖĞRENCİ K...

   Yeni Mahalle Dorukoba Vilları 1196 Sok. No:4 de 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında okul öncesi 3-6 yaş grubu anaokulu öğrencilerine hizmet verecek olan Özel Mutlu Anaokulu okul öncesi eğitimleri için kayıtlarına...

  • UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

   UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

   17 Ağustos 1999'da saat 03:02'de merkez üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğündeki 45 saniye süren ve resmi bilgilere göre 18.373 kişinin yaşamını yitirdiği, 23.781 kişinin yaralandığı, 505 kişinin sakat kaldığı...

  • BİNALARDA BETON KALİTESİ ÖNEMLİ

   BİNALARDA BETON KALİTESİ ÖNEMLİ

   Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden yıllar geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya,...

  • SICAKTAN BUNALAN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖLDE SERİNLETİLİYOR

   SICAKTAN BUNALAN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖ...

   BALIKESİR (AA) - Manyas'ın kırsal mahallelerinde sıcak havalardan bunalan büyükbaş hayvanlar, sahipleri tarafından Manyas Gölü'nde serinletiliyor. Göl kıyısında bulunan Kocagöl, Hamamlı, Salur...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ