Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
KOBİ’LER KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİKLERİ AYAZI ASLA UNUTMAZLAR !
a aa
Tarih : 11 Ocak 2019 10:57
KOBİ’LER KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİKLERİ AYAZI ASLA UNUTMAZLAR !

KOBİ’lerin sorunları git gide büyüyor. Büyük işletmelerin sorunlarına detaylı girmeden “Büyük Dağın Büyük Dumanı Olur” atasözüyle özetleyebiliriz.
KOBİ’lerin resmi raporlara ve araştırmalara hiç girmeyen sorunlarından biraz bahsedelim. Bu hafta KOBİ’lerle biraz dertleşelim. Burada yabancı yok.
Öncelikle kimse bir işe veya ilişkiye bitirmek amacıyla başlamaz. Tabiiki kötü niyetli kurulan ticari oluşumlar ve ilişkiler hariç tutacağız.
Ama öyle bir küresel , uluslararası bir kapitalist sistem içerisindeyiz ki KOBİ’ler ticari faaliyetlerine başladıkları andan itibaren bin pişman oluyorlar.
Peki KOBİ’ler bir işe girmeden önce ;
Piyasaları, sektörü , rekabet koşullarını , rakiplerini , öz sermayesini, likidite kanallarını, kredibilitesini, kapasitesini, pazarını….. hiç görmedi mi ? Araştırmadı mı ?
Büyük perakendecileri, toptancıları ve üreticileri görmedi mi ?
Süper güçleri görmedi mi ?
Markaları ve bu markaların zihinde kalmaları için verdikleri reklam savaşlarını görmedi mi ?
Bu piyasalarda “GÜÇLÜ OLAN AYAKTA KALIR “ kuralını hiç duymadı mı ?
Nakit akış hızının çok yavaşladığını, nakite erişim kanallarının zorlaştığını ve işletmeyi idame edebilmek ve dayanma gücünü artırmak için öz sermayenin çok büyük bir önem taşıdığını bilmiyor muydu ?
Hemen hemen hepsi KOBİ’ler ve girişimci Tabiiki bilinçsiz yatırımcı ve girişimciler de çok var. Onu da söyleyelim.
Peki girişimciler ve KOBİ’ler neye güveniyordu ? kimileri ; ürünlerine, hizmetlerine, yeniliklerine, süreçte ve sunumda farklılıklarına…
Kimileri ; geliştirdikleri düşük maliyet yöntemlerine, markalarına, insan kaynağına, bağlantılarına, hedeflerine, ekibine, ortaklarına…
Kimileri ; sermayesine, itibarına, kişiliğine, şanına – şöhretine, çevresine… Kimileri ; ürün ve hizmetindeki kalitesine,, lezzetine, ambalajına…
Kimileri ; verilen sözlere, e-ticaret potansiyeline, ihracat hedefine, beklentilere….
Hepsi bir düzeyde mantıklı bir iş yaptıklarını ve bu iş için koydukları hedefe ulaşabileceklerini düşünerek yola çıktılar.
KOBİ’LER VERGİ DEĞİL DERT MÜKELLEFİ OLUYORLAR
Peki daha sonra bir çok girişimci , KOBİ ve esnafın içinde bulunduğu durumu şöyle özetlersek ;
İşletme giderlerini , kira , personel, hammadde/mal alımı gibi bir çok giderlerini karşılamak için yeterli ciroyu yakalayamadığında ;
İşletme sahipleri ve yetkililer ;
Borçlanmaya başlıyor… Düzensiz – Plansız – Mantıksız borçlanmalar… Sadece piyasa ağızıyla
“ GÜNÜ KURTARMANIN “ derdine düşüyorlar
İlk bankaların kapısı çalınıyor. Kredibilite ve mali veriler uygunsa bir miktar nakite erişebiliyorlar.
Haa unutmadan sistemi tekrar hatırlatayım “ KAPİTALİST SİSTEM” bankalardan para almak kolay değil. Ya aldığın krediyi ve teminat mektubunu ödeyemezsen ne olacak ? Onun için bir güvence mahiyetinde gayrimenkul vb ipotekler alınmaya başlanıyor.
Nakite ihtiyaç var ve henüz bu sıkıntıyı, dar boğazlığı kimse bilmiyor. Çevrenizdeki inşalardan borç Para istemeye çekiniyorsun. “ Millete minnet edeceğime bankadan alırım daha iyi” cümlesi bu süreçlerde çok sık kurulur.
Banka faizleri, koşulları ve nelerin ipotek edildiği çok düşünülemiyor maalesef. Çünkü o nakite ihtiyacınız var.
Erişilen nakitle sıkıntısını aşan ve düzlüğe çıkan bir süre daha devam ediyor.Düzlüğe çıkamayan ise; tekrar zor süreçler yaşıyor ve artık işine zaman ayıramaz hale geliyor. Çünkü hemen hemen her gün işletmesini ayakta tutabilmek adına borç tedariki için uğraşıyor.
BİRİSİNDEN ALIP DİĞERİNE VERİYOR , ONDAN ALIP ÖTEKİNE VERİYOR derken… Çıkmaza doğru gidiliyor…
Tefeci konularına hiç girmiyorum…
İşin başında durulamıyor, İş takip edilemiyor, işletme giderleri ödenemiyor
Şirket için itibar kayıpları, personellerin iş arayışları, güvensizlik, kaygılar, panik ortamları, mal veya hammadde tedarik sıkıntıları vs…
Bir başka boyut, aile ve çevrede oluşan huzursuzluk ve mutsuzluklar…Diğer bir boyut sağlık sorunları..
Borçlarınızı ödemeye çalışırken hani o hiç düşünmeden çaresizlikten gayrimenkullerinizi bankalara teminat/ipotek vermiştiniz ye…İşte onları satarsanız borçlarınızı ödeyebilir veya önünüzü açarsınız ya…fakat bankalar buna müsaade etmez ya…işte orda çok darlanırsınız ve isyan edersiniz…
Bir çok nedenden ötürü işletme veya kendi varlıklarınıza ipotek veya icra işlemi yapıldığında manevra yeteneğiniz çok zayıflamış olur.
Neyse dertleşecek çok konu var.
Bu konuyu neden ele aldım ;
Girişimci ve KOBİ’ler bir ticari faaliyette bulunurken çok düşünsünler. Kurulan işi idame etme ve dayanma gücünüz için gerekli kaynaklara sahip değilseniz sonunda ya HÜSRAN ya da KAHRAMAN olursunuz.
Pazarınızı, rakiplerinizi , durumunuzu , rekabet koşullarını, piyasaları, sektörü, ekibinizi doğru seçmelisiniz.
Finans kaynaklarınızı doğru yönetmelisiniz.
İşletmeleriniz için alacağınız kararlarda duygusal değil profesyonel olmalısınız. İşletmelere gönül verilmez. Gerektiğinde işletmelerini faaliyetlerini durdurabilme, kapatabilme iradesini kullanabilmeniz gerekmektedir. Bunlar doğaldır. Ticaret yapıyoruz. Kim ne söyler düşünülmez..
Hatta çok büyük şirketlerin ana stratejilerinde şirketlerinin en iyi düzeye eriştiğinde satma girişimleri vardır. Çünkü daha sora gerileme ve rekabet şartları daha da artabilir.
Günümüzdeki piyasaları genel olarak göz önünde bulundurursak çok daha dikkatli olmamız gerektiği sonucunu çıkarabiliriz.
Çok zor süreçlerden geçen girişimci ve KOBİ’ler in genel profil durumu ; işlerini devam ettirmek ve topluma hizmet vermek için tüm imkanlarını seferber etmektedir.
GİRİŞİMCİ ve KOBİ’ler devletin en öneli dinamikleridir.
DEVLETİN Girişimci ve KOBİ’lerin önünü açacak ve faaliyetlerini sürdürmelerine mümkün kılacak alışılmışın dışında farklı çözüm politikaları geliştirmeleri gerekir.
Devletin en azından çeşitli isimlerle verdiği faizsiz kredilerin veriliş koşullarında iyileştirme yapılması gerekmektedir. Protokol çerçevesinde bankaların sağladığı kredilerin faizlerini devlet ödüyor fakat bankalar doğal olarak ana parayı kim ödeyecek ? diyor . Bankaların da genel mantığı ana parayı ödeme riskinin en düşük olduğu KOBİ’lere bu kredileri kullandırmak. Yani mali verileriniz iyi ve sıkıntısız işletme olmanız gerekir. Yani kim bunlar biliyor musunuz ? zaten o paralara erişebilme kabiliyetine sahip olan KOBİ’lerdir.
Faizi desteklemek ile bitmiyor anlayacağınız. Zor süreceler geçiren KOBİ’lere CAN SUYU, DERMAN olamıyor devlet. Bankalar da güçlüden yana tercihini kullanıyor doğal olarak . Niye mi ? Sistemden kaynaklı :
KAPİTALİST SİSTEM
Ticari İflas veya direnişlerin yeni adı KONKORDATODA oldu. Piyasalar yeni isminden çok memnun. Çok ürkütücü değil en azından ama şunu da söyleyeyim “ GÜLÜN ADINI BAŞKA KOYSAN BAŞKA MI KOKAR ? “
Bol kazançlı, az sıkıntılı , huzurlu bir ticari yıl diliyorum.
Sevgi ve Saygılarımla

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   Türkiye'nin güzide kuruluşu Eti Maden Işletmeleri kuruluşunun 84 ncü yılı nedeniyle Balıkesir'in Bandırma ilçesinde mevlid-i şerif okutarak pilav ayran ikramında bulundu. Kuruluşunun 84. yılı dolayısıyla Eti...

  • REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE HEYECANI

   REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE...

   Erdek Reşit Mazhar Ertüzün Anaokulunda 2018-2019 Eğitim öğretim yılı karne töreni yapıldı. Törene Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz öğrenci, veliler ve öğretmenler...

  • ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

   ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET...

   Özel Bandırma Doğa Koleji 2018-2019 4 ve 8 sınıf mezuniyet töreni büyük bir coşku ile okul bahçesinde kutlandı. 13 Haziran Perşembe günü saat 17.00 de başlayan 4.sınıf mezuniyeti velilerden büyük ilgi...

  • GÜNDEM KENT KONSEYİ

   GÜNDEM KENT KONSEYİ

   Bandırmadaki sendika başkanları ve sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcilerinden oluşan Emek platformu  genel iş sendikası Bandırma şubesin de yaptığı toplantıda yapılacak olan kent konseyi seçimleri...

  • BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   Bahçeşehir Koleji 2018-2019 mezuniyet törenini okul bahçesinde yapıldı.2018-2019 Eğitim Öğretim yılı 8.sınıf 43 lise öğrencisi 72 orta öğretim öğrencisi yapılan görkemli diploma töreniyle okullarına veda...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ