Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
KENT KONSEYİ’NDE İPİ ERGÖZ GÖĞÜSLEDİ
a aa
Tarih : 08 Temmuz 2019 20:23
KENT KONSEYİ’NDE İPİ ERGÖZ GÖĞÜSLEDİ

Bandırma Kent Konseyi’nin 8 Temmuz’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 3 turlu seçiminin galibi Dr. Murat Ergöz oldu. Ergöz 2 yıl süreyle Kent Konseyi Başkanlığı görevini üstlendi.

Bandırma Kent Konseyi’nin 8 Temmuz’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu saygı duruşu ve istiklal marşı’nın okunması ile başladı. Kent Konseyi Genel Kurul toplantısında konuşan Belediye Başkanı Tolga Tosun, her adayın değerli olduğunu belirterek konseyden çok şey beklediklerini aktardı. Tosun,  “Birbirinden kıymetli adaylarımız var. Çalışmalarına başladılar. Kendilerini takip ediyorum. 4’ü de bana uzak değil, yakın adaylar. Nermin Hocam ilkokul hocam, Nejdet abim bize her zaman kalemiyle destek olmuş bir abim.  Mustafa abim zaman zaman fikrini sorduğumuz abimiz. Doktor Murat bey önceden pek tanımasak da bizim aile doktorumuzmuş. Adaylarımız belediyeye destek olacak kişiler. Güzel bir yarış oldu. Benim beklentim kent konseyinin çok fazla sosyal ve toplumsal açıdan yükümüzü alacağımıza inanıyorum.” dedi.

Divan ADD Başkanı Serdar Polat, Kâtip Üyeler Gönül Karabulut ve THK Başkanı Varol Memişler’den oluştu.

Başkanlık için Necdet Mancılık, Nermin Mutlu, Mustafa Gürsoy, Dr. Murat Ergöz yarıştı. Yürüme kurulunda da çarşaf liste olarak 18 kişi seçilmek için ter döktü.

Adaylardan Dr. Murat Ergöz, alfabetik sıraya göre ilk konuşmayı yaparak kendini tanıtıp projelerini anlattı.  Ergöz, “Kent konseyini kullanarak ticari ve siyasi bir basamak olarak kullanmayacağımızı taahhüt ederim. Kent konseyi mevzuatına hâkimiz. Kent konseylerinin kendilerine ait bütçeleri yoktur. Diğer adayları kötüleyici söylemlerden kaçındık. Bizler ayrıştırmak için değil birleştirmek için adayız. Hiçbir rantın peşinde değiliz. Seçimlerde kara propagandanın yeri olmamalıdır. Bu kurumsal yapımıza da zarar verir. Belediyemiz olanakları ölçüsünde tabii ki kent konseyini destekleyecektir. Seçimlere tam bir ekip ruhu ile çalıştık. Hep beraber bu kent için çalışacağız. Kamu ve sivil toplumu bir araya getirerek sinerji yaratacağız. Her bir kesimin ve bireyin yaşamına dokunacağız. Üretken katılımcı yapının oluşmasını sağlayacağız.” dedi.

Kent Konseyi Başkan Adaylarından Mustafa Gürsoy afet vurgusu yaparak şunları söyledi: “ Kent Konseyi başkanı seçildiğimde bıkmadan yorulmadan çalışacağım. Hiçbir partinin, cemaatin adayı değilim. Herkesin adayıyım. Bandırma’yı çok iyi tanıyan ve sorunlarını bilen biri olarak 50 adet çözüm önerim bulunmaktadır. Projelerim içerisinde afet alanlarının çoğaltılması önemli. Bandırma’nın afete hazır kent statüsünde olması için çalışacağım. İnsani yönden önem arz eden projeleri saydım yalnızca. Kent Konseyi hiçbir siyasi partinin hegemonyasına yürütülmemeli, kent konseyi partiler üstüdür. Tüm başkan adayı arkadaşlarımızı seçildiğim takdirde birlikte çalışmaya davet ediyorum.” dedi.

“BEBEK ORMANI PROJESİ”

Adaylardan Necdet Mancılık, konuşmasında uzun süre medya sektöründe görev yaptığını anlatarak, “Kent konseyinde herkesin bir oyu vardır. Eşit temsil edilir. Bebek ormanı yapalım her bebek doğduğunda bir fidan dikelim o fidan o çocuklarla birlikte büyüsün. İlk seferinde bunu 5 yaşa genişletelim diyoruz. Belediyemiz bunu strateji planına alacak. Başkanımıza ve Mesut Özdemir’e teşekkür ederim. Bandırma’nın farkındayız diyerek yola çıktık. Şirinçavuş’ta termik santrali birlikte engelledik. Bandırma’yı farklı bir geleceğe taşımak için birlikte çalışmamız gerekiyor. Bandırma’yı çocuklarımıza bırakmak için çabalamalıyız. İyi bir kent bırakmak adına yeterince çabalamıyoruz. Bandırma çok gelişiyor. Tekerlekli sandalye ile engellilerimiz bu salona dahi giremiyor. Sanayiyi doğru algılarsak fırsata çeviririz bunu göremezsek kaos oluşur. Edincik merası mücadelesinin arkasında olmalıyız. Kent Konseyi icra merci değil, kentin tüm dinamiklerinin topladığı, projeler üreten bir alandı. Kadınlarımızın ekonomik yaşama katılmasını sağlamamız gerekiyor. Bandırma’da 7-8 bin engelli var. Onların kaçı dışarıda? Onları sosyal yaşamın içine katmamız lazım. En büyük sorunumuz deprem. Fiziki yapıyı değiştiremeyiz ama ev ev gezerek deprem bilinci aşılayabiliriz. Vizyonumuzu değiştirmemiz gerekli. Bandırma Kurtuluş Savaşına adını yazdırmış bir markadır. Hatıra parası 100 Avro’da Atatürk ve Bandırma Vapuru var. Bizim bu kenti anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza gururla bırakacağımız bir kent bırakmak istiyoruz. Bandırma’nın sorunlarını ve gücünü biliyoruz. ”dedi.

Son olarak kürsüye gelen Aday Nermin Mutlu ise, farkındalık oluşturmak için yola çıktıklarını belirterek birlikte çalışma mesajı verdi. Mutlu, “ Kent Konseyi bağımsızdır ama meclis üyeleri işin içinde olduğu için pek yaşayamadık. Kadın Meclisimizin desteği ile aday gösterildim. Kadınlarımızın Nesrin Aydoğmuş atölyesinde eğitim veriyoruz. Kadın Danışma’da da güzel işler çıkardık. Maalesef biz kent konseylerinin başkanlarını senede bir iki defa görüyoruz. Üreten bizsek yöneten de olalım dedik. 100’den fazla delege arkadaşımızı ziyaret ettik. Kent Konseyi sadece kolaylaştırıcı. Bütün STK’larla derneklerle çalışmalarımız olacak. Bir arada çalışmayı planlıyoruz. Zamanı olmayan insanlar kurdele kesmek ve koltuk doldurmak için oluyorlar. Önce zaman olacak çünkü 5’ten sonra belediyede, kaymakamlıkta kimseyi bulma şansı yok. Önümüzdeki 5 yıl içinde hızla büyüyecek Bandırma’da vakit ayıran bir ekibe ihtiyacımız var. Bir siyasi partinin asla gölgesinde olmamalı. Bütün kesimlere ulaşabilen, komisyonlarla birlikte iş yapmak ortak akıl ilk görevimiz olacak.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi. İlk tur oylamada delegeler hem Başkan Adayı hem de Yürütme Kurulu için iki ayrı oy kullandı. İlk tur sonuçlarına göre Murat Ergöz 73, Nermin Mutlu 36, Necdet Mancılık 28 ve Mustafa Gürsoy 5 oy alabildi. Yönetmelik gereği ilk turda herhangi bir aday hazirun listesi sayısının üçte ikisi oranında oy alamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci turda delegeler sadece Başkan Adayları için oy kullandı. 2. Tur sonuçlarına göre Murat Ergöz 73 olan oyunu korurken, Nermin Mutlu 26, Necdet Mancılık 19 ve Mustafa Gürsoy ise 1 oy alabildi. Yönetmeliğe göre ikinci turda en çok oyu alan Murat Ergöz ve Nermin Mutlu üçüncü tura kalırken, Necdet Mancılık ve Mustafa Gürsoy bu turda seçimlere veda eden isimler oldu. Üçüncü ve son turda ise Murat Ergöz 76 oyla Kent Konseyi’nin yeni Başkanı seçilirken Nermin Mutlu ise 29 oyda kaldı.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • BANDIRMA’DA DEPREM

   BANDIRMA’DA DEPREM

   Bandırma'da bugün saat 16:50 civarlarında merkez üssü Bandırma Körfezi olan deprem meydana geldi hafif şiddetli deprem Bandırma'nın tamamında hissedildi. Kandilli Rasathanesi deprem araştırma enstitüsünden...

  • ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN KAPIDAĞ

   ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN KAPIDAĞ

   “Bazı arkadaşlarımız doğadaki hayvanlardan korkuyordu. Özellikle de domuzlardan ve yılanlardan... Bir akşam yaptığımız konuşmada bu korkularımızı aşmaya çalıştık” diyor, Can Polat. Çocuklar, kampın ilk...

  • İŞLETMELERDE SOSYAL SORUMLULUK NEDEN ÖNEMLİ ?

   İŞLETMELERDE SOSYAL SORUMLULUK NEDEN Ö...

   Sosyal sorumluluk , son birkaç yılda şirketler için giderek daha önemli hale geldi. Kadınları güçlendirmek, çevreye yardım etmek veya yoksulluktan kurtulmak için çalışıp çalışmadığı, gittikçe daha fazla...

  • BAŞKANLAR ARASINDAN SU SIZMIYOR

   BAŞKANLAR ARASINDAN SU SIZMIYOR

   Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’u, İlçe Belediye Başkanları ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerini yapımı devam eden Çamlık Rekreasyon Alanı ile BALTOK ve...

  • EDİNCİK MERASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

   EDİNCİK MERASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

   Hazineye devredilen Edincik Merası için Bandırma Kent Konseyi imza kampanyası başlatıldı. “ Haydi Edincik Merasına sahip çık “ sloganıyla başlatılan imza kampanyası iki gün boyunca Cumhuriyet Meydanında...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ