Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ
a aa
Tarih : 25 Kasım 2015 14:31
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Birleşmiş Milletler Dünya İnsan Hakları Konferansı kadına yönelik şiddeti “Kadınların fiziksel bütünlüğünü, bireysel özgürlüklerini ve temel haklarını tehdit eden davranışlar” olarak tanımlamıştır.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları ve Ana Hürriyetleri Koruma Sözleşmesi, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) gibi uluslararası sözleşmelere de taraf olmamıza rağmen bu sözleşmelere uygun olarak çıkarılan yasalar eksik ve yanlış çıkarılmıştır. Ayrıca kadına yönelik şiddetin önlenmesinin yolunu sadece mevzuat değişikliği olarak görmekte büyük yanlış olmuştur.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinliklerinin dünyanın dört bir yanında büyük katılımlarla devam ettiği bir süreçte ülkemizde erkek şiddeti sonucu kadınlar hayatını kaybetmeye devam ediyor.

Sistematik ve ideolojik olarak kadın kimliğine yönelen saldırılar artarken adalet ise sınıfta kalmaya devam ediyor.

Türkiye, dünyada kadın erkek eşitsizliğinin en ağır yaşandığı ülkelerden biri. Dünya Ekonomik Forumu’nun 142 ülke üzerinden yaptığı araştırmaya göre, Türkiye kadın-erkek eşitliğinde 125. sırada.

2014 yılı içinde 260 kadının öldürüldü ve bu kadınlardan yaklaşık yüzde 20’sinin koruma kararlarına rağmen öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin yaşanmasının en büyük nedeni AKP’nin kadın düşmanı politikaları ve AKP öncesinde de var olan cinsiyet ayrımcılığının sistemli devamlılığıdır.

Ülkemizde kadın düşmanı yaklaşımlar bizzat Meclis kürsülerinden ifade edilirken AKP’nin çıkarmış olduğu yasalar ile kadınlar sokaklardan, işyerlerinden, uzaklaştırmaya zorlandı.

Erkek şiddeti sadece evde ve sokakta değil, işyerlerinde de yaygın bir sorun. İşyerinde kadınlara yönelik şiddet; fiziksel şiddet, mobbing ve/veya cinsel taciz şeklinde yaşanıyor. İşyerindeki şiddeti bertaraf etmek için, kadınları güçlendirici ve erkek egemenliğini zayıflatıcı bütünlüklü politikalar geliştirilmelidir. Şiddetten arındırılmış işyeri için sendikal örgütlenme sağlanmalıdır.

Kadınların ve erkeklerin toplumsal yaşamı birlikte ve eşit koşullarda yeniden kurmalarını sağlayacak bir toplumsal dönüşümün hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Kadın istihdamının artırılması ve kadın emeğinin görünür kılınması sağlanmalıdır.

Kadınların bedenine ve emeğine yapılan müdahalelerin engellenmesi, sosyal güvenliğin bütün kadınlar için sağlanması, ev içi emeğin sosyal güvenlik kapsamına alınması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için etkin tedbirlerin alınması gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadınların güçlendirilmesine yönelik politikaları bir an önce yasallaştırmalıyız.

Kadınların şiddet yaşadığı, hak ve fırsatlardan eşit yararlanamadığı toplumlarda ne demokrasiden, ne özgürlükten ne de insanlıktan söz edilemez. Kadına yönelik her türlü kötü muamele ve şiddet insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • KENT KONSEYİ GENEL KURULU 8 TEMMUZ’DA TOPLANIYOR

   KENT KONSEYİ GENEL KURULU 8 TEMMUZ’DA ...

   Yerel seçimler sonrası yeniden oluşturulan Bandırma Kent Konseyi genel kurul toplantısı 8 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 14;00’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılacak. Kent Konseyi Genel Kurulu’nda...

  • MOTORSİKLETLERE SIKI DENETİM

   MOTORSİKLETLERE SIKI DENETİM

   Bandırma ilçe trafik amirliği ekipleri son günlerde abartılı eksoz  ve süratli kullanımlardan dolayı motosikletler  üzerine denetimleri sıklaştırdı. Şehrin ana caddeleri ve ışıklı kavşaklarında  denetimleri...

  • TOKİ’DE CUMHUR SEVİM GÜVEN TAZELEDİ

   TOKİ’DE CUMHUR SEVİM GÜVEN TAZELEDİ

   Bandırma TOKİ konutlarında yönetim olağan genel kurulunu yaptı. TOKİ ilkokulunda yapılan genel kurula ilgi büyüktü.  Divan Başkanlığı'nı Avukat Ramazan Şenol'un  yaptığı genel kurulda mevcut Yönetim Kurulu...

  • BANMEZDER İLK ORGANİZASYONUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

   BANMEZDER İLK ORGANİZASYONUNU GERÇEKLE...

   2003 yılında eğitime başlayan Bandırma Anadolu Öğretmen Lisesi 2014 yılında ülke çapında öğretmen liselerinin kapatılması üzerine Bandırma Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi olarak ilçemizin ve bölgenin...

  • ZALİM BAKICI YAKAYI ELE VERDİ

   ZALİM BAKICI YAKAYI ELE VERDİ

   Balıkesir’de baktığı 3 yaşındaki Ayaz’ı ilaçla uyutup hastalanmasına neden olan, yaptıkları ortaya çıkınca evdeki değerli eşyaları çalıp kaçan Özbek dadı Gulnoza Rabieva İstanbul’da gözaltına...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ