Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

reklam

» 
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ
a aa
Tarih : 25 Kasım 2015 14:31
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Birleşmiş Milletler Dünya İnsan Hakları Konferansı kadına yönelik şiddeti “Kadınların fiziksel bütünlüğünü, bireysel özgürlüklerini ve temel haklarını tehdit eden davranışlar” olarak tanımlamıştır.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları ve Ana Hürriyetleri Koruma Sözleşmesi, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) gibi uluslararası sözleşmelere de taraf olmamıza rağmen bu sözleşmelere uygun olarak çıkarılan yasalar eksik ve yanlış çıkarılmıştır. Ayrıca kadına yönelik şiddetin önlenmesinin yolunu sadece mevzuat değişikliği olarak görmekte büyük yanlış olmuştur.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinliklerinin dünyanın dört bir yanında büyük katılımlarla devam ettiği bir süreçte ülkemizde erkek şiddeti sonucu kadınlar hayatını kaybetmeye devam ediyor.

Sistematik ve ideolojik olarak kadın kimliğine yönelen saldırılar artarken adalet ise sınıfta kalmaya devam ediyor.

Türkiye, dünyada kadın erkek eşitsizliğinin en ağır yaşandığı ülkelerden biri. Dünya Ekonomik Forumu’nun 142 ülke üzerinden yaptığı araştırmaya göre, Türkiye kadın-erkek eşitliğinde 125. sırada.

2014 yılı içinde 260 kadının öldürüldü ve bu kadınlardan yaklaşık yüzde 20’sinin koruma kararlarına rağmen öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin yaşanmasının en büyük nedeni AKP’nin kadın düşmanı politikaları ve AKP öncesinde de var olan cinsiyet ayrımcılığının sistemli devamlılığıdır.

Ülkemizde kadın düşmanı yaklaşımlar bizzat Meclis kürsülerinden ifade edilirken AKP’nin çıkarmış olduğu yasalar ile kadınlar sokaklardan, işyerlerinden, uzaklaştırmaya zorlandı.

Erkek şiddeti sadece evde ve sokakta değil, işyerlerinde de yaygın bir sorun. İşyerinde kadınlara yönelik şiddet; fiziksel şiddet, mobbing ve/veya cinsel taciz şeklinde yaşanıyor. İşyerindeki şiddeti bertaraf etmek için, kadınları güçlendirici ve erkek egemenliğini zayıflatıcı bütünlüklü politikalar geliştirilmelidir. Şiddetten arındırılmış işyeri için sendikal örgütlenme sağlanmalıdır.

Kadınların ve erkeklerin toplumsal yaşamı birlikte ve eşit koşullarda yeniden kurmalarını sağlayacak bir toplumsal dönüşümün hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Kadın istihdamının artırılması ve kadın emeğinin görünür kılınması sağlanmalıdır.

Kadınların bedenine ve emeğine yapılan müdahalelerin engellenmesi, sosyal güvenliğin bütün kadınlar için sağlanması, ev içi emeğin sosyal güvenlik kapsamına alınması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için etkin tedbirlerin alınması gerekmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadınların güçlendirilmesine yönelik politikaları bir an önce yasallaştırmalıyız.

Kadınların şiddet yaşadığı, hak ve fırsatlardan eşit yararlanamadığı toplumlarda ne demokrasiden, ne özgürlükten ne de insanlıktan söz edilemez. Kadına yönelik her türlü kötü muamele ve şiddet insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   Bandırma Devlet Hastanesinde Muzaffer Şenveli’den boşalan koltuğa Dr. Etem karpuz’un getirilmesi sonrasında başlayan istifalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz aylarda Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Burhan...

  • MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

   MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BUL...

   BALIKESİR (AA) - Eski Balıkesir Belediye Başkanı Sami Gökdeniz'in kızı Ebru Gökdeniz evinde ölü bulundu. Alınan bilgiye göre, eski Başkan Sami Gökdeniz, Bahçelievler Mahallesi Fazlı Sokak'taki evine geldiğinde...

  • ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

   ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLE...

   ÇYDD Genel Merkezi tarafından düzenlenen burs eğitim semineri  ÇYDD Bandırma Şubesinde yapıldı. ÇYDD’den burs almak isteyen öğrenciler bu yıl internet üzerinden online olarak başvuruda bulundular. Bu...

  • SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   30. Düzenlenen Kuşcenneti festivali bünyesinde düzenlenen 3. satranç turnuvası 256 sporcunun katılımıyla Harun Karacan Salonunda başladı. 2 gün sürecek turnuvada 4 ayrı kategoride müsabakalar gerçekleşecek....

  • BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE AÇILDI

   BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE...

     Uzun yıllar eğitim sektöründeki bilgi ve tecrübesiyle, alanında uzman eğitim kadrosuyla, modern imkanlara ve fiziki koşullara sahip olan Bandırma Birey Koleji 2019-2020 eğitim öğretim yılına bir yıl...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ