Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
İŞ ANALİZİ SÜREÇ PLANLAMASI İÇİN 4 ADIM
a aa
Tarih : 13 Temmuz 2019 13:46
İŞ ANALİZİ SÜREÇ PLANLAMASI İÇİN 4 ADIM

İş analistleri sürekli projelerden sorumludur. Yenisinin başlangıcı, en deneyimli analistin terlemesine bile sahip olabilir. Sonuçta, beklentiler değişiyor, sonuçlar her zaman gerekli ve başarı birincil amaçtır.
İş analizi süreci, hızlı hareket eden ortamlardaki yeni projelere yardımcı olabilir. Projelerin karmaşıklığı dalgalanırken, doğru işlem zemininizi bulmanıza ve projeyi doğru yönde ilerletmenize yardımcı olabilir.
1. Adım: Zaman ayırın
Kendinizi bir projenin ortasında bulabilirsiniz ve hemen başlaması bekleniyor. Kendinizi boğulmuş gibi hissetmeniz uzun sürmeyecek. İşte o zaman panik devreye giriyor.
Ancak hızlı hareket etmediğinizden emin olmalısınız. Bu projeyi gerçekten anlamak için eğer yapabiliyorsanız saat, gün veya hafta zaman ayırın. Artık projeden sorumlu olduğunuza göre, şirket liderlerinin beklentilerini netleştirmek istiyorsunuz.
Mümkünse, projeyi araştırın ve anlayın. Kim başlattı? Daha önce üzerinde çalışan başka analistler var mıydı? Hangi verileri kullanmışlardı? Hangi işlemlerin daha önce yapıldığını ve bunları kendi avantajınıza nasıl kullanabileceğinizi bilmek size kalmış olacaktır.
2. Amaçları anlamak
Plan, şirket içindeki paydaşların ve liderlerin belirlediği hedefleri içeriyor. Ne olduklarını öğrenmenin zamanı geldi. Daha sonra proje için akıllı kararlar almak için bunun daha erken anlaşılması gerekir. Paydaşlarla aynı sayfada değilseniz, proje mahkum olabilir.
Beklentileri karşılayın. Bu projeden paydaşlar neler bekliyor? Proje size verildiğinde size söylenenlerle eşleşiyor mu? Yoruma yer vermeden , hedeflerin açık bir şekilde tanımlandığından emin olun.
Yorumlama, yanlış anlaşılmalara yol açar, bu da projenin başarısızlığına neden olabilir.
3. Kapsam ve sorumluluklar
Sonraki, kapsamı belirliyor. Bu, bir işletme içinde sınırları belirlemek ve ekip üyelerine sorumluluk vermek anlamına gelir. Önemli olan herkesin odaklanmasını ve takip etmesini sağlamaktır
Kendinizi de dahil olduğu her üye hedefleri görecektir. Paydaşlara veya liderlere göndermek için bir kapsam belgesi veya beyanı oluşturabilirsiniz. İşe başlamadan önce imzalarını talep edebilirsiniz. İşe başlamadan önce imzalamanız gerekebilir. Herkesin projeyi ve onlardan ne beklendiğini anlamasını sağlamak için bunu yapmak en iyisidir.
Bu iş planı değildir. Proje formüle edilmeden önceki adımdır. Kapsam ihtiyaçları, rolleri tanımlamak ve herkesin ne bekleyeceğini anlamasını sağlamak için kullanılır. Buna karar verildiğinde, planlama aşaması başlar.
4. İş analizi planı başlatma
Plan, herhangi bir iş analizi sürecinde çok önemlidir. Gereksinimleri vurgulayacak ve ekip üyeleri, paydaşlar ve liderler tarafından olası soruları ele alacaktır. Bir önceki adım, kapsam ayarı, bu adımda yardımcı olacaktır.
Süreci, iş gereksinimlerini ve kilit hususları anlayarak, projeyi tamamlamak için kullanılan takımı seçersiniz. Bu stratejik planlama, analiz ve çerçeve tasarımını içerir.
Ayrıca zaman çizelgesi ve periyodik hedefleri de ele alacaksınız. Özellikle, haftalık, aylık veya iki ayda bir hedef belirleme.
Ayrıntılı bir plan mümkün olmayabilir, ancak beklentilerin listesi olabilir.Bu, şimdilik bir plan için de yeterli olabilir.
Burada, hedeflere ulaşma yöntemleri, ekip üyesi rolleri ve beklentiler hakkında ayrıntılı bilgi bulacaksınız. Kurumun gerçekleştirmesi için çözümler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
Sonuç olarak…
İş analizi sürecinin bu adımlarını izleyerek, şirket hedeflerine fayda sağlayacak bir plan oluşturma anahattına sahip olacaksınız. Yavaş başlamayı unutmayın, böylece ihtiyaçlarınızı anlayabilir, hedefleri kavrayabilir, kapsam ve düzenlemeleri belirleyebilir ve ardından planlama sürecine başlayabilirsiniz.
Sevgi ve Saygılarımla

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

   UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

   17 Ağustos 1999'da saat 03:02'de merkez üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğündeki 45 saniye süren ve resmi bilgilere göre 18.373 kişinin yaşamını yitirdiği, 23.781 kişinin yaralandığı, 505 kişinin sakat kaldığı...

  • BİNALARDA BETON KALİTESİ ÖNEMLİ

   BİNALARDA BETON KALİTESİ ÖNEMLİ

   Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden yıllar geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya,...

  • SICAKTAN BUNALAN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖLDE SERİNLETİLİYOR

   SICAKTAN BUNALAN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖ...

   BALIKESİR (AA) - Manyas'ın kırsal mahallelerinde sıcak havalardan bunalan büyükbaş hayvanlar, sahipleri tarafından Manyas Gölü'nde serinletiliyor. Göl kıyısında bulunan Kocagöl, Hamamlı, Salur...

  • ROTARY KAAN İREN’İ KONUK ETTİ

   ROTARY KAAN İREN’İ KONUK ETTİ

   Bandırma Rotary Kulübü  geçtiğimiz akşam yaptığı haftalık olağan toplantısında Prof. Dr.  Kaan İren'i konuk etti. Kulübün  ay içinde yapacağı faaliyetleri anlatan başkan Fatma Sibel Salı, yapılan faaliyetler...

  • YENİKAPI-BANDIRMA SEFERLERİNDE BAYRAM YOĞUNLUĞU

   YENİKAPI-BANDIRMA SEFERLERİNDE BAYRAM ...

   BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Bandırma ilçesinde Kurban Bayramı dolayısıyla tatilcilerin İstanbul'dan İzmir, Ayvalık ve Edremit Körfezi'ne gitmek için feribotla geçişleri nedeniyle yoğunluk...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ