Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE DESTEKLERLE GELDİ!
a aa
Tarih : 05 Ocak 2019 12:28
DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE DESTEKLERLE GELDİ!

2019 yılının başlamasıyla yeni hibe programları yayınlanmaya başladı. Hibe ve destek veren bir çok ulusal ve uluslararası kurumlar yılda bir veya iki kez hibe programı çağrısı yayınlamaktadır.
2019 yılının ilk günlerinde olmamız dolayısıyla yeni destek programlarından faydalanma hususunda kendimizi şanslı görebiliriz. Tabi ki hibe ve desteklerden yararlanabilmemiz için bu programları TAKİP etmeliyiz ve programlara yönelik uygun prosedürlerde PROJE sunmalıyız.
Yeni bir yıl ve onlarca yeni destekler olacak.
GÖZÜMÜZÜ DÖRT AÇMALIYIZ !
Özellikle KOBİ’ler yeni yatırımlarını planlarken ve işletmelerini geliştirirken hibe ve destek programlarından kesinlikle faydalanmalarını tavsiye ederim. Çünkü rekabet ve dayanma gücünü artırmada daha düşük sermayeyle aynı işi yapabilme kabiliyeti ve tasarruf aktiviteleri çok önemlidir.
Bu nedenle hibe ve destek programlarını yakından takip ederek faydalanma adına hazırlıklarımızı tamamlamamız gerekmektedir.
Size biraz tüyo vereyim ; 2019 yılı hibe programlarının çok yayınlandığı bir yıl olacaktır. Hibe programlarının yayınlanması ağırlıklı olarak ilk üç ayda olacaktır. Çünkü hem programların yönetilmesi açısından hem de 2019 yerel Seçimlerin 31 Mart 2019 da yapılması açısından. Öyleyse bu ilk üç ayı çok çok önemli.
Özelikle KOBİ’ler olarak yeni yıl ve seçim fırsatını kaçırmayalım.
Şuan daha 2019’un ilk günlerinde ilgili bakanlıklar ; girişimcilere, KOBİ’lere ve AR-GE yapan işletme ve kişilere yönelik TÜBİTAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri ile birlikte toplamda 5.6 milyar TL destek vereceklerini açıkladı. Ayrıca yine milyarlarca liralık destek programları tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik yayınlanmaya başladı. Yeni yıl yeni destek ve hibelerle geldi diyebiliriz. Bundan sonra sürekli hibe ve destek programları yayınlanmaya devam edecektir.
Girişimcilere ve KOBİ’lere önemli bir hususu da belirteyim. Hemen hemen bütün hibe programlarında devlet hibe vereceği kuruluştan SGK ve VERGİ Borcu Yoktur Yazıları talep etmektedir. Bu demektir ki hibe ve desteklerden faydalanabilmek için devlete karşı olan borç yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olmalıyız.
Bu husus böyle fakat bu duruma hemen kızmayalım. Bu duruma bazı tedbirlerle çözme şansımız var. Öncelikle şöyle düşünelim. Sizin birisine borcunuz var aynı zamanda da alacağınız var. Pratikte, size borcu olan kişi size ödeme yaparken sizin de ona olan borcunuzu mahsup eder ve geri kalan bakiyeyi gönderir. Devlet ve bu tip hibe programlarının hibe verme mantığı da biraz bu şekildedir.
Borcunuz varsa proje sunamazsınız demiyorlar. Burası çok önemli ! Proje sunabilirsiniz fakat projeniz onaylandığında destek alma aşamasında sizden borcu yoktur yazılarını isteyeceklerdir. Ya borcu yoktur yazıları ilgili kurumlardan alacağız ya da borcumuzu YAPILANDIRMA yaparak yapılandırıldığına dair belgeyi alarak ilgili makama sunacağız. Yapılandırılmış borçlar borcu yoktur yazısı yerine geçmektedir. Eğer borcumuz olupta verilen hibeden düşülmesini istiyorsak o şekilde de hibelerden faydalanma şansımız vardır. Hibe veren kurum tarafından borcunuza mahsup edilip geri kalan sizlere gönderilebilir.Öyleyse kritik konularda çözüm önerilerini de göz önünde bulundurarak, çok iyi hazırlık ve takip yaparak 2019’u iyi değerlendirelim.
Sevgi ve Saygılarımla

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   Türkiye'nin güzide kuruluşu Eti Maden Işletmeleri kuruluşunun 84 ncü yılı nedeniyle Balıkesir'in Bandırma ilçesinde mevlid-i şerif okutarak pilav ayran ikramında bulundu. Kuruluşunun 84. yılı dolayısıyla Eti...

  • REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE HEYECANI

   REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE...

   Erdek Reşit Mazhar Ertüzün Anaokulunda 2018-2019 Eğitim öğretim yılı karne töreni yapıldı. Törene Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz öğrenci, veliler ve öğretmenler...

  • ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

   ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET...

   Özel Bandırma Doğa Koleji 2018-2019 4 ve 8 sınıf mezuniyet töreni büyük bir coşku ile okul bahçesinde kutlandı. 13 Haziran Perşembe günü saat 17.00 de başlayan 4.sınıf mezuniyeti velilerden büyük ilgi...

  • GÜNDEM KENT KONSEYİ

   GÜNDEM KENT KONSEYİ

   Bandırmadaki sendika başkanları ve sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcilerinden oluşan Emek platformu  genel iş sendikası Bandırma şubesin de yaptığı toplantıda yapılacak olan kent konseyi seçimleri...

  • BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   Bahçeşehir Koleji 2018-2019 mezuniyet törenini okul bahçesinde yapıldı.2018-2019 Eğitim Öğretim yılı 8.sınıf 43 lise öğrencisi 72 orta öğretim öğrencisi yapılan görkemli diploma töreniyle okullarına veda...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ