Akparti

Butik Otel

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
» 
DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE DESTEKLERLE GELDİ!
a aa
Tarih : 05 Ocak 2019 12:28
DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE DESTEKLERLE GELDİ!

2019 yılının başlamasıyla yeni hibe programları yayınlanmaya başladı. Hibe ve destek veren bir çok ulusal ve uluslararası kurumlar yılda bir veya iki kez hibe programı çağrısı yayınlamaktadır.
2019 yılının ilk günlerinde olmamız dolayısıyla yeni destek programlarından faydalanma hususunda kendimizi şanslı görebiliriz. Tabi ki hibe ve desteklerden yararlanabilmemiz için bu programları TAKİP etmeliyiz ve programlara yönelik uygun prosedürlerde PROJE sunmalıyız.
Yeni bir yıl ve onlarca yeni destekler olacak.
GÖZÜMÜZÜ DÖRT AÇMALIYIZ !
Özellikle KOBİ’ler yeni yatırımlarını planlarken ve işletmelerini geliştirirken hibe ve destek programlarından kesinlikle faydalanmalarını tavsiye ederim. Çünkü rekabet ve dayanma gücünü artırmada daha düşük sermayeyle aynı işi yapabilme kabiliyeti ve tasarruf aktiviteleri çok önemlidir.
Bu nedenle hibe ve destek programlarını yakından takip ederek faydalanma adına hazırlıklarımızı tamamlamamız gerekmektedir.
Size biraz tüyo vereyim ; 2019 yılı hibe programlarının çok yayınlandığı bir yıl olacaktır. Hibe programlarının yayınlanması ağırlıklı olarak ilk üç ayda olacaktır. Çünkü hem programların yönetilmesi açısından hem de 2019 yerel Seçimlerin 31 Mart 2019 da yapılması açısından. Öyleyse bu ilk üç ayı çok çok önemli.
Özelikle KOBİ’ler olarak yeni yıl ve seçim fırsatını kaçırmayalım.
Şuan daha 2019’un ilk günlerinde ilgili bakanlıklar ; girişimcilere, KOBİ’lere ve AR-GE yapan işletme ve kişilere yönelik TÜBİTAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri ile birlikte toplamda 5.6 milyar TL destek vereceklerini açıkladı. Ayrıca yine milyarlarca liralık destek programları tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik yayınlanmaya başladı. Yeni yıl yeni destek ve hibelerle geldi diyebiliriz. Bundan sonra sürekli hibe ve destek programları yayınlanmaya devam edecektir.
Girişimcilere ve KOBİ’lere önemli bir hususu da belirteyim. Hemen hemen bütün hibe programlarında devlet hibe vereceği kuruluştan SGK ve VERGİ Borcu Yoktur Yazıları talep etmektedir. Bu demektir ki hibe ve desteklerden faydalanabilmek için devlete karşı olan borç yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olmalıyız.
Bu husus böyle fakat bu duruma hemen kızmayalım. Bu duruma bazı tedbirlerle çözme şansımız var. Öncelikle şöyle düşünelim. Sizin birisine borcunuz var aynı zamanda da alacağınız var. Pratikte, size borcu olan kişi size ödeme yaparken sizin de ona olan borcunuzu mahsup eder ve geri kalan bakiyeyi gönderir. Devlet ve bu tip hibe programlarının hibe verme mantığı da biraz bu şekildedir.
Borcunuz varsa proje sunamazsınız demiyorlar. Burası çok önemli ! Proje sunabilirsiniz fakat projeniz onaylandığında destek alma aşamasında sizden borcu yoktur yazılarını isteyeceklerdir. Ya borcu yoktur yazıları ilgili kurumlardan alacağız ya da borcumuzu YAPILANDIRMA yaparak yapılandırıldığına dair belgeyi alarak ilgili makama sunacağız. Yapılandırılmış borçlar borcu yoktur yazısı yerine geçmektedir. Eğer borcumuz olupta verilen hibeden düşülmesini istiyorsak o şekilde de hibelerden faydalanma şansımız vardır. Hibe veren kurum tarafından borcunuza mahsup edilip geri kalan sizlere gönderilebilir.Öyleyse kritik konularda çözüm önerilerini de göz önünde bulundurarak, çok iyi hazırlık ve takip yaparak 2019’u iyi değerlendirelim.
Sevgi ve Saygılarımla

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   Veysel Çetinkaya’nın işletme sahipliğini yaptığı Çetinkaya Perde Dünyası 2.şubesini 17 Eylül Mah. Şehit Süleymanbey Cad. No:62 de açıldı. Açılışa Cumhur İttifakı Bandırma Belediye Başkan Adayı Alp Bostancı,...

  • HİÇ DEĞİLSE BU HAFTA SUSUN

   HİÇ DEĞİLSE BU HAFTA SUSUN

   Bandırmaspor zor günlerden geçiyor. Yönetimsel sıkıntılar artarak devam ediyor. Bu sıkıntılara bir de ekonomik zorluklar eklenince Bandırmaspor tarihindeki belki de en zor günlerini yaşıyor. Bunun nedenlerini...

  • MİDE BOTOKSU İLE KİLO VERMEK KOLAYLAŞTI

   MİDE BOTOKSU İLE KİLO VERMEK KOLAYLAŞTI

   Bandırma Özel Royal Hastanesi kente getirdiği sağlık yeniliklerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de çok az sağlık kuruluşunda gerçekleştirilen Mide Botoks uygulaması artık Royal Hastanesinde de...

  • DURSUN MİRZA MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN

   DURSUN MİRZA MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN

   Bandırma 5 yıllık görev süresini tamamlayan Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı uğurlamaya hazırlanıyor. Kimilerine göre başarılı kimilerine göre kaybedilen bu 5 yıllık süreçte Mirza Başkanla yerel basın olarak...

  • BURSA KEBAP EVİ’NDE EDEBİYATLA YEMEK İÇ İÇE

   BURSA KEBAP EVİ’NDE EDEBİYATLA YEMEK İ...

   Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile buluşturan Bursa Kebap Evi’nin; Türkiye’nin 37 ilinde eş zamanlı olarak düzenlediği hikaye yarışmasının kazanan isimleri belli oldu. 7-14 yaş...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ