Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
dkk
 » 
“DESTEK OLMUYORSUNUZ KÖSTEK OLMAYIN BARİ!”
a aa
20 Mayıs 2015 13:20
Erdem Özcan
Erdem Özcan “DESTEK OLMUYORSUNUZ KÖSTEK OLMAYIN BARİ!”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi meclisinde görüşülen gündem maddeleri arsında Bandırma Malta Parkı Projesi de görüşüldü. Bandırma’da,  içinde Malta Parkı’nın da bulunduğu 120 parsel Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma yapılacak konusu tepkileri de beraberinde getirdi.

Konuyla ilgili şehrimizde 1980-1995 yılları arasında 15 yıl Milli Emlak şefi olarak başarıyla hizmet veren ve konusunda uzman olan Raşit Varol bakalım konuyla ilgili ne diyor:

Son kabul edilen torba yasada konuyla ilgili bir değişiklik yapılmadıysa:

“Kamu yararı kararları mahkeme tarafından istimlak kanununa uygun bir şekilde verilir ve uygulanır. Kamu yararı alınan bir taşınmazın istimlak kanunu hükümlerine göre bedel takdiri yapılıp kamu bankasına bedeli yatırılarak kamunun hizmetine sunulur.

Kamunun hiçbir taşınmaz malına kamu yararı kararı alınamaz. Bu, istimlak kanununun ruhuna aykırıdır. Ancak nasıl olur;

1-Hizmet götürülecek bir kamuya imar planı doğrultusunda tahsis edilir.

2- Bedelsiz tahsis edilir veya bedelsiz devredilir

3- Kamu KİT ise sembolik bedelle satılır.

Bilindiği gibi açıkta akan Malta Deresi belediye eski başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Durgut Ergin zamanında tünel içerisine alınarak kapatılarak üstü örtüldü. (Yeni projeye göre üstü açılarak dere doğal haline getirilecek)Plana “Malta Parkı” olarak da işlendi. Şimdi Bandırma Belediyesi’nin bu yeri park olarak hayata geçirme hazırlığı var.

Var ama Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin de başka hazırlığı varmış!

Bandırma Belediyesi 120 parseli kapsayan Malta Projesi’ni hayata geçirme hazırlığı varken..

Bir kamu yeri olan içinde Malta Parkı’nın da bulunduğu 120 parseli kamulaştıracakmış!

Bandırma Belediyesi’nin park (otopark değil) olarak düzenleme hazırlığı varken Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi’nin de kamulaştırma yapma hazırlığı olduğu ortaya çıktı.

Yani, bir kamu idaresi olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kendisi gibi bir kamu belediyesi olan Bandırma Belediyesi’ne ait bir kamu alanını kamulaştıracakmış…

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde konuşulan ve tartışılan konu böyle…

Emekli Milli Emlak Şefi Raşit Varol’un da dikkat çektiği gibi İmar Komisyonu Başkanı İnşaat Mühendisi Şerafettin Engüdar da galiba şaştı bu işe ki, “ Zaten kamuya ait olan yerin tekrar kamulaştırılması ne demek!” demez mi?

Dedi de netekim!…

“ Yasal problem var, Bandırma belediyesi kamu kurumudur. Kamudan kamulaştırma mı yapılıyor?” diye de bir yerde ders verir gibi sordu.

Ders alınmış olacak ki, konu tekrar incelenmek üzere oy birliğiyle ilgili komisyonlara havale edildi.

Belediye Başkanı Dursun Mirza da zaten görüşmenin başında “Destek olmuyorsanız köstek de olmayın” diye serzenişte bulunmuş haklı olarak…

Bandırma Belediyesi, Bandırma’da çok geniş bir yeşil alan yaratmak için bir proje yaratmaya çalışıyor. İçine Ziraat Bahçesi’ni de alacak şekilde yapılacak bir projeye herkesin destek olması gerekiyor…

Bu herkes, öncelikle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kendisi olmalıdır…

Asıl destek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden gelmelidir ki, Büyükşehir Belediyelerinin önemi böyle daha iyi anlaşılsın.

Benim, kamunun istifadesine sunacağım, hem de yeşil alanlar gibi çok önemli projelerin önüne engel çıkarmak kamu hizmeti midir?

Bence değildir…

Onun için bu yanlıştan dönülmeli, Bandırma Belediyesi’nin kamu lehine yapacağı kamunun hizmetine sunacağı önemli projelere destek olunmalıdır…

Bu şehirde CHP’lise var, AKP’lisi de…

Diğer partililerde…

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR