varlık fidancılık

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
Limak Enerji
» 
CHP’Yİ ELEŞTİRMEK EN KOLAY VE RİSKSİZ YOL
a aa
Tarih : 09 Şubat 2018 16:45
CHP’Yİ ELEŞTİRMEK EN KOLAY VE RİSKSİZ YOL

CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay Şehir Gazetesine verdiği röportajda, Genel Merkez Olağan kongresini değerlendirirken, ilçe teşkilatının çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. 

Ankara’da gerçekleşen 36. Genel Kurul hakkında neler söylemek isterdiniz?

ATAKAY: DEMOKRATİK BİR GENEL KURUL YAŞADIK
Diğer partilerin gerçekleştirdiği tek listeli kongrelere baktığımız da yaşadığımız 36.Olağan Genel Kurulumuzun çok demokratik ve örnek bir genel kurul olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Birçok siyasetçinin genel kurul delegesi olamadığı ortamda delege olmam hem benim açımdan hem de Bandırma açısından onur vericiydi.
Birkaç gün önceden Ankara’ya giderek hem genel merkezdeki toplantılara katıldık, hem de Meclisi ziyaret ederek milletvekillerimizle bir araya geldik. Cumartesi günü genel kurula atanmış delegeler değil, o ildeki üyelerin seçtiği delegeler katıldı. 1086 genel kurul delegesi en alttaki parti üyelerinin özgür iradeleriyle seçtiği partili arkadaşlarımızdı.
Diğer partilerde asla alternatif bir başkan adayı çıkamaz iken CHP, parti içi demokrasiyi işleterek iki adaylı bir genel kurul gerçekleştirdi. Adaylar istedikleri kadar konuşarak düşüncelerini ve projelerini delegelere özgürce ifade ettiler. 40 farklı delege kısa kısa da olsa kürsüye çıkarak konuştular. Kongreyi farklı yerlere çekmek isteyenlere sormak isterim ki hangi partide böylesine demokratik bir kongre gördünüz?

Muharrem İnce’nin en kısa sürede tüzük tadilatı, 2 seçim kaybeden genel başkanın görevden ayrılması gibi demokratik taleplerini neden dikkate alınmadı sizce?

ATAKAY: BU TALEP KILIÇDAROĞLU’NUN İSTEĞİ İDİ
Sözünü ettiğiniz talepler zaten Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talepleri arasında da yer alıyordu. Üzerinde uzlaşılan konuları yeni öneriler gibi sunmak doğru değil. Hangi delege bu talebi istemez ki? Lakin samimiyet önemlidir. 2 seçim kaybeden liderler aday olmayacak ise 2 seçimdir genel kuruldan yetki alamayan Muharrem İnce neden devamlı aday oluyor diye sormak delegenin hakkıdır diye düşünüyorum.
Delegeler, Genel Kurulda Kemal Kılıçdaroğlu’nun eksikleri olabilir. Ancak dürüst, güvenilir ve saygın bir kişiliktir dedi. Değişime açık oldukları gösteren delegeler verdikleri oylarla Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine gelecek olan liderin Muharrem İnce olmadığı yönünde görüş beyan ettiler. Benim genel kuruldan çıkardığım sonuç, CHP delegesi Muharrem İnce’yi dışlamadan Kemal Kılıçdaroğlu ile devam etti.

Tribünlerdeki tablo CHP tabanının Muharrem İnce talebini yansıtmadı mı? Muharrem İnce’nin teşkilatların genel başkanlığını kazandım sözlerini nasıl yorumlamak gerekir?

ATAKAY: GENEL BAŞKAN ALKIŞLAR İLE BELİRLENMEZ
Tribünlerin alkışlarını farklı yorumlamamak gerekir. Kavram kargaşası yaratmadan tribünde oturan delege olmayan partililerimiz Muharrem İnce’nin, herkesin üzerinde uzlaştığı genel doğru sözlerini alkışladığını ifade etmek isterim. Tribün bu doğruları alkışlar iken, oy kullanacak delegelerin Muharrem İnce’nin yaptığı konuşmada delegelere MARABA demesine de tepki gösterdi. Bu söz hiç de şık olmadı. Genel Başkanlık ciddi bir iştir. Tribünlere kendine yakın insanları doldurarak, tribünlere oynayarak genel başkan olamazsınız.

Sizce CHP’de tuzu kurular var sözüyle kimler kastedilmiş olabilir?
Tuzu kuruların kim olduğunu ben bilmiyorum. Şahsen de üzerime alınmadım. Doğrusunu söylemek gerekirse Muharrem Bey’in kimleri kast ettiği tam olarak anlaşılamadı. Eğer çalışmadan oturan bazı genel başkan yardımcılarını ya da MKYK üyelerini kast etmişse bence de doğru söylemiş. CHP çalışmadan oturanların partisi olamaz. Kazanılan Belediye başkanlıklarını yeterli görenlere kuru tuz demişse doğru, CHP her zaman iktidar olmayı hedefleyen partidir. Partide iktidar olmak için çalışmayan, amaçları sadece oturdukları koltukları korumak olan kişiler CHP’yi hedeflerine taşıyamaz. Bu sözler ilçe, il başkanları ve milletvekilleri içinde geçerlidir. Her bir partili iktidar olma hedefi ile çalışmalıdır.

CHP Parti Meclisine Balıkesir ilinden kimsenin girememesini nasıl yorumlamak gerekir?
ATAKAY: TEK ADAY ÜZERİNDE YOĞUNLAŞMALIYDIK
Parti meclisine çok sayıda partili başvurdu. İzmir’den 1, Trakya’dan 2 kişi Parti Meclisine girmek için mücadele veriyorsa Balıkesir’den 3 milletvekilinin hepsinin aday olması bizi bu sonuca getirdi. Balıkesir olarak tek bir isim üzerinde uzlaşarak o ismi desteklemeliydik. Ancak bunu başaramadık. Parti Meclisine adayımız sokmak iyi olurdu ama bu da bizi olumsuz etkilemez. Sonuçta 3 milletvekilimiz ile Balıkesir partimizde temsil edilmeye devam ediyor. Balıkesir ilinden adaylar Parti Meclisine giremese de çok değerli partili arkadaşlarımız Parti Meclisine girmiş oldular. Bizim gözümüzde her CHP’li değerlidir.
Bu sonuç Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için bize ders olmalıdır. İsimler üzerinde uzlaşamamak hatasına düşmemeliyiz. Balıkesir olarak ismi üzerinde genel mutabakat sağlanmış bir aday etrafında kenetlenmeliyiz. Başarı bu yolla gelecektir.

Genel Başkanın delege seçimlerine müdahale etmeyin çağrısına rağmen Belediye Başkanlarının delege seçimlerine müdahale ettiği yönündeki eleştirilere ne yanıt verirsiniz?

ATAKAY: BU SÖYLEMLERİN İÇİ BOŞTUR
Genel Başkan dahil olmak üzere kimseye siyasete karışma demek olmaz. Realite şudur; Seçim zamanlarında il ve ilçe başkanları, belediye başkanları lider insanlar olarak üyelere yol gösterirler. Bu yol gösterme sistemin doğru çalışması adına yapılan çalışmalardır. İl, ilçe ve Belediye Başkanlarına siz siyasetin dışında kalın demek doğru bir mantık değildir. Bu siyasetin de doğasına aykırıdır. Bu söylemlerin içi boş, altı doldurulamayan söylemlerdir. Buradan sormak isterim. Muharrem İnce Yalova delege seçimlerine karışmadı mı? Bunu kabul etmek kuşkusuz olası değildir.
Bandırma’da delege seçimleri sürecinde 3 büyük toplantı yaptık. Her mahalleyi kapsayan bu toplantılarda mahalle üyelerimiz kendi delegelerini kendileri seçtiler. Belirlenen listeleri genç ve kadın kotalarını uygulayarak hazır hale getirdik. Başarıda bu yolla geldi. Oturdukları yerde ahkam kesenler ile başarılı olunamayacağını artık birilerinin öğrenmesi gerekiyor.

CHP’nin HDP ile aynı çizgiye geldiği, CHP’nin etnik bir parti haline dönüştüğü eleştirileri çok konuşulur oldu. Bu konuda ne düşünürsünüz?

ATAKAY: CHP’LİLER BU ELEŞTİRİLERİ ASLA KABUL ETMEZ

Açıkça ifade edeyim ki, hiçbir CHP’li bu eleştirileri asla kabul etmez. Herkes için CHP’yi eleştirmek en kolay ve risksiz yol oldu. Herkes kendi yönünden CHP’yi eleştirir hale geldi. Yeterince Atatürkçü olmamak, Kürt politikalarını netleştirmemek, sol çizgiden uzaklaşmak, dini kesimleri kucaklamak ya da kucaklayamamak eleştirilerini esasında CHP’ye değil AKP’ye getirilecek eleştiriler olmalıdır. Çünkü tüm bu olumsuz davranışları AKP’de görüyoruz. Korkak insanlar AKP yerine CHP’yi eleştiriyorlar. Çünkü bu yolu daha kolay ve tehlikesiz görüyorlar.
Bizim partimiz insan haklarına saygılı, her kesimin, her dini düşünceye sahip, tüm etnik kökenlerin siyaset yapabileceği bir partidir. Solun tüm evrensel değerlerine sahip çıkıyoruz. Çıkmaya da devam edeceğiz. Dolayısıyla diğer parti mensuplarının, bizleri başka bir parti ile özleştirmesi manasızdır. Bu düşünce bizim için yok hükmündedir.

Yerel seçimlerde Ak Parti ve MHP’nin ortak bir isim üzerinde anlaşarak seçimlere gireceği yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Bu CHP’nin seçim stratejisini etkiler mi?

Yerel seçimlere AKP ve MHP’nin ortak aday ile girmesi CHP için sıkıntı yaratmaz. MHP uyguladığı yanlış siyaset yüzünden bitme noktasına geldi. Gerçek MHP emektarları partilerine küsmüş durumdalar. Zaten çoğu da başka partilere geçtiler. Çıkış yolu arayan MHP’nin AKP’ye yanaşmasını doğal karşılıyorum. MHP gibi köklü bir partinin bu duruma düşmemesi gerekiyordu.
Bandırma Belediyesi Dursun Mirza Başkanlığında kısıtlı bütçelere rağmen başarılı çalışmalara imza atıyor. Uygulamalarda hala Büyükşehirin belirsizlikleri yaşanıyor. Bandırmalı, belediyenin çalışmalarından memnun, o yüzden CHP Bandırma’da yerel seçimlerde sıkıntı yaşamayacaktır. AKP, MHP ortaklığı da sonucu değiştirmeyecektir. Mirzalı sosyal belediyecilik anlayışını Bandırmalı benimsedi. Yapılan başarılı çalışmalarında farkında. Bandırma sosyal demokrasinin kalesi olmaya bu yerel seçimlerde de devam edecektir. Hedefimiz CHP olarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmaktır.

CEMAL ATABEY

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • YENİ BAŞHEKİM ETEM KARPUZ OLDU

   YENİ BAŞHEKİM ETEM KARPUZ OLDU

   Bandırma Devlet Hastanesi yöneticiliğine ve Başhekimliğine Dr. Etem Karpuz atandı. Daha önceki yıllarda da 2 kez Devlet Hastanesi Başhekimliği görevinde bulunan Etem Karpuz 35 yıldır hekimlik mesleğini icra...

  • YARIYIL TATİLİ BAŞLADI

   YARIYIL TATİLİ BAŞLADI

   Bandırma’da 24 Bin öğrenci karnelerini aldı 2018-2019 eğitim öğretim döneminin ilk yarıyılında  24 bin öğrenci karne aldı. Bandırma Ali Fahri İşeri İlkokulu’nda karne törenine katılan Bandırma Kaymakamı...

  • ÜNİVERSİTE BTO İŞBİRLİĞİ SÜRÜYOR

   ÜNİVERSİTE BTO İŞBİRLİĞİ SÜRÜYOR

   BANDIRMA TİCARET ODASI KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU VE BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİYLE "PROFESYONEL YAŞAMIN İLK ADIMLARI" PROJESİ HAYATA GEÇİYOR Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler...

  • TARIM İŞ’TEN ŞEHİR GAZETESİNE PLAKET

   TARIM İŞ’TEN ŞEHİR GAZETESİNE PLAKET

   Tarım İş Sendikası sendikal mücadeleye yaptıkları haberlerle destek olan Şehir Gazetesine teşekkür plaketi verdi. Şehir Gazetesini ziyaret eden Tarım İş İzmir Şube Başkanı Zafer Şişmanlar, Tarım İş...

  • ERDEK’TE 3318 ÖĞRENCİ KARNE ALDI

   ERDEK’TE 3318 ÖĞRENCİ KARNE ALDI

     Erdek ilçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz 2018-2019 Yılı Eğitim- Öğretim yarıyıl tatili ile ilgili Şehir Gazetesine açıklamalarda bulundu. Reşit Mazhar Ertüzün Anaokulunda düzenlenen 2018-2019...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ