Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
dkk
» 
BESOB’TA NACE KODU EĞİTİMİ
a aa
Tarih : 27 Aralık 2016 17:40
BESOB’TA NACE KODU EĞİTİMİ
BESOB’TA NACE KODU EĞİTİMİ
reklam

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği genel sekreterlere Uygulamalı Nace Kodu Semineri verdi. BESOB Başkanı Fehmi Erdem ile Balıkesir il genelindeki 85 oda başkanı ve oda genel sekreterine Kasım ayında değişen Nace Kodları ile ilgili bilgi verildi. BESOb Başkanı Fehmi Erdem seminerin açılış konuşmasında son günlerde yaşanan terör olaylarını lanetledi ve şehitlerimize rahmet diledi. Hiçbir terör örgütünün ülkemizi bölemeyeceğini belirten Başkan Erdem esnaf ve sanatkarın her zaman devletin yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

BİRLİK BABA, ODALAR EVLAT

Bakanlığın Nace kodlarını değiştirmesi ile ilgili Kasım ayından beri sıkıntılar yaşandığını belirten Başkan Erdem BESOB Sicil Müdürlüğünün 10 bin yanlış kaydı yaklaşık 1 haftada gece gündüz çalışarak düzelttiğini belirterek Sicil Müdürlüğü çalışanlarına özel olarak teşekkür etti. BESOB’un baba, odaların evlat olduğunu belirten Başkan Erdem “Bizim için her evladımız aynı. Kırmadan, dökmeden kimseyi üzmeden yasa ne diyorsa onu uygulamaya çalışarak Nace Kodlarına göre odalara kayıt yapıyoruz” diye konuştu. Başkan Erdem’in konuşması şöyle:

Ülkemizin son günlerde yaşadığı terör olaylarında canlarını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet , yaralı kardeşlerimize acil şifalar dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Hiç bir Terör örgütü ve hiç bir dış güç bu ülkenin birlik beraberliğini , bölünmez bütünlüğünü bozamayacaktır . Biz Esnaf ve Sanatkarlar Olarak her zaman devletimizin yanında olmaya ve Türkiye Cumhuriyetini yükseltmeye devam etmek için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.

Hiç kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti; Demokrasi ye ve Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı kalarak tek Bayrak, tek Vatan, tek millet ve tek devlet olarak ebediyete kadar varlığını sürdürecektir.

SİZLER ODALARIMIZIN BÜROKRATLARISINIZ

Siz Genel Sekreterlerimiz tıpkı başkanlar gibi, yönetim kurulu üyeleri gibi temsil etmiş olduğunuz mesleklerinizin öndeki insanlarısınız, mesleklerinizin bürokratlarısınız.

Bu yüzden ben genel sekreterleri başkanlardan ve idare heyetinden çok farklı görmüyorum. Çünkü sizler temsil etmiş olduğunuz odanın yönetim kurulunun da, başkanının da oradaki aynasısınız.

Öyle ki, eğer siz başarılıysanız sizin nezdiniz de başkanlar ve yöneticiler de başarılı olarak adlandırılmakta.

Eğer ki sizler odanıza gelen her esnafa iyi davranıyor ve o esnafta oradan memnun ayrılıyorsa otomatikman o odanın başkanı ve yönetimini de yüceltmiş oluyorsunuz. Bu yüzden başkanların ve yönetim kurullarının başarılı olmasında sizlerin çok büyük hakkı ve emeğinin olduğunu düşünüyorum.

Esnafla birebir muhatap olan genel sekreterler, odalarımızı temsil eden ve kahrımızı çeken mesai arkadaşlarımızdır, bu sebeple sizlere çok teşekkür ediyorum.

10 BİN ÜYEMİZİN BİLGİLERİNİ VE EŞLEŞTİRMELERİNİ DÜZELTTİK

Bilindiği gibi yeni NACE uygulamaları 22 Kasım 2016 itibariyle ESBİS sistemi üzerinden uygulamaya geçildi.

Bu uygulama esnasında NACE eşleşme sorunları yaşandı , öncelikle bu sorunların çözülmesi için Sicil Müdürlüğümüz 10.000 üyenin bilgilerini ve eşleştirmelerini düzelterek Odalarımızın sayfasında yer alan hatalı bilgileri minimuma indirdi.

Sistemde yaşanılan sorunlar ve aksaklıklar bir haftada hızlı bir şekilde incelenerek dosya hazırlandı ve Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğünden özel bir randevu alınarak,  Sicil Müdürümüz ve Birlik Genel Sekreterimiz  Ankara  Gümrük Bakanlığında,   bire bir  üç buçuk saat süren bir toplantı yaptılar. Birazdan verilecek seminerde bu toplantının ayrıntılarına değinilecektir.

Tabi ki bu toplantıyla sorunlar çözüme ulaşmış olmadı. Bu sebeple bana yansıtılan sorunları bende, Ankara da TESK başkanlar kurulunda dillendirdim ve diğer illerinde sorunlar yaşadığı dillendirildi ve Gümrük Bakanımıza iletildi.

2017 Ocak Ayında  Birlik Başkanları ve Bakanlık temsilcileri ile bir toplantı planlanarak NACE uygulamaları yeniden masaya yatırılacaktır.

OTOMATİK OLSUN ADİL OLSUN

Kimileri , Üye kayıtlarında, Sicil Müdürlüğünün Tercih hakkı olsun odaları sicil personeli seçsin istiyorlar ama ben buna karşıyım ….

NEDEN ?

Sistem, üye hangi Odaya gitmesi gerekiyorsa hangi Odanın hakkı ise oraya otomatik olarak göndersin. Bugün bu işin başında adaletli biri olur, yarın adaletli biri olmaz, insanların fikrine göre değil kanuna göre üye kayıtları yapılmalıdır.

Nitekim daha öncelerden bunları yaşadık , bazı odalara ilgisi alakası olmayan meslekler kaydedilerek bir sürü üye gönderildi.

Artık böyle olayların bir daha tekrarlanmaması için, tam bir otomasyon sistemine geçilmesini destekliyoruz.

Odalarımızın Genel Kurullarındaki evrakları , Birlik ile yapılan yazışmalarda ve bize gelen başvurular incelendiğinde, Özellikle odaların,  işlemlerinde norm ve standart birliği sağlanması, kanunlara ve diğer mevzuata uyarlı hale getirilmesi amacıyla, belirli aralıklarla birliğimiz tarafından gözden geçirilmesinde yarar görülmektedir. Nitekim, 5362 sayılı Kanunun 22. maddesinin d fıkrası da bunu öngörmektedir.

Bu incelemelerin amacı; teftiş ederek inceleyen, soruşturan ve suçlayan bir denetim anlayışını hakim kılmak yerine, yol gösterici, bilgilendirici ve yönlendirici bir denetim anlayışı ile yanlışları azaltmak, eksiklikleri tamamlatmak, iş ve işlemleri kurallara uygun hale getirmektir.

Siz değerli Oda Başkanlarımızın Mağdur olmasını önlemek ve Odalarımızın sorunlarını yerinde inceleyip çözümler üretmek için 85 odamızın eğitim amaçlı denetimleri tamamlanmıştır.

Buradan tüm oda başkanlarıma ve Oda genel sekreterlerimize bizleri en iyi şekilde karşıladıkları ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederim.

Bu eğitimler 2017 yılın da yeniden başlatılacak ve bir önceki yıl tespit edilen eksikliklerin giderilip giderilmediği yerinde incelenecektir”

Daha sonra BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran oda başkanları ve oda sekreterlerine Nace Kodları eğitimini uygulamalı olarak anlattı. BESOB Sicil Müdürlüğünde çalışan Savaş Kurt ve Mesut Çetin de oda başkanları ve oda sekreterlerinden gelen soruları yanıtladılar.

Etiketler :

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

  • SELVİ’DEN GTO’YA YENİ DÖNEMDE YENİ BİNA

   SELVİ’DEN GTO’YA YENİ DÖNE...

   13 Kasım 2017 tarihinde Gönen’de yapılacak olan ticaret odası seçiminde başkan adayı olan Ahmet Selvi, kampanya için hazırladığı 15 vizyon projesinden 10. projesini kamuoyu ile paylaştı. Gönen Ticaret Odası,...

  • KIRSAL YATIRIMLARA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

   KIRSAL YATIRIMLARA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

   Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca  uygulanmakta olan "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında uygulanan, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı 12.Etap...

  • BAKAN : USK SANAYİCİ KURULUŞU OLDU

   BAKAN : USK SANAYİCİ KURULUŞU OLDU

   Bandırma Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan, Ulusal Süt Konseyi'nin tamamen sanayici kuruluşu olduğunu ve konsey yöneticilerinin bakar kör durumunda olduklarının ifade etti. Bakan, yaptığı...

  • BALIKESİR’E MODERN MARANGOZLAR SİTESİ

   BALIKESİR’E MODERN MARANGOZLAR S...

   Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un girişimleri ile kurulan S.S. Altıeylül Ağaç İşleri Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından devlet desteği ile Organize Sanayi Bölgesi’ne inşa...

  • TMO, ÇELTİK ÜRETİCİSİ İLE BULUŞTU

   TMO, ÇELTİK ÜRETİCİSİ İLE BULUŞTU

   Gönen Ticaret Borsası Ev Sahipliğinde, TMO Genel Müdür Yrd. Mustafa Erdoğan, çeltik alım ve hasat dönemi kapsamında Balıkesir ili Gönen ilçesinde çeltik üreticileri ile görüştü. Gönen ilçesinde Çeltik...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR