Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
» 
BESOB’TA NACE KODU EĞİTİMİ
a aa
Tarih : 27 Aralık 2016 17:40
BESOB’TA NACE KODU EĞİTİMİ
BESOB’TA NACE KODU EĞİTİMİ
reklam

 

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği genel sekreterlere Uygulamalı Nace Kodu Semineri verdi. BESOB Başkanı Fehmi Erdem ile Balıkesir il genelindeki 85 oda başkanı ve oda genel sekreterine Kasım ayında değişen Nace Kodları ile ilgili bilgi verildi. BESOb Başkanı Fehmi Erdem seminerin açılış konuşmasında son günlerde yaşanan terör olaylarını lanetledi ve şehitlerimize rahmet diledi. Hiçbir terör örgütünün ülkemizi bölemeyeceğini belirten Başkan Erdem esnaf ve sanatkarın her zaman devletin yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

BİRLİK BABA, ODALAR EVLAT

Bakanlığın Nace kodlarını değiştirmesi ile ilgili Kasım ayından beri sıkıntılar yaşandığını belirten Başkan Erdem BESOB Sicil Müdürlüğünün 10 bin yanlış kaydı yaklaşık 1 haftada gece gündüz çalışarak düzelttiğini belirterek Sicil Müdürlüğü çalışanlarına özel olarak teşekkür etti. BESOB’un baba, odaların evlat olduğunu belirten Başkan Erdem “Bizim için her evladımız aynı. Kırmadan, dökmeden kimseyi üzmeden yasa ne diyorsa onu uygulamaya çalışarak Nace Kodlarına göre odalara kayıt yapıyoruz” diye konuştu. Başkan Erdem’in konuşması şöyle:

Ülkemizin son günlerde yaşadığı terör olaylarında canlarını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet , yaralı kardeşlerimize acil şifalar dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Hiç bir Terör örgütü ve hiç bir dış güç bu ülkenin birlik beraberliğini , bölünmez bütünlüğünü bozamayacaktır . Biz Esnaf ve Sanatkarlar Olarak her zaman devletimizin yanında olmaya ve Türkiye Cumhuriyetini yükseltmeye devam etmek için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.

Hiç kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti; Demokrasi ye ve Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı kalarak tek Bayrak, tek Vatan, tek millet ve tek devlet olarak ebediyete kadar varlığını sürdürecektir.

SİZLER ODALARIMIZIN BÜROKRATLARISINIZ

Siz Genel Sekreterlerimiz tıpkı başkanlar gibi, yönetim kurulu üyeleri gibi temsil etmiş olduğunuz mesleklerinizin öndeki insanlarısınız, mesleklerinizin bürokratlarısınız.

Bu yüzden ben genel sekreterleri başkanlardan ve idare heyetinden çok farklı görmüyorum. Çünkü sizler temsil etmiş olduğunuz odanın yönetim kurulunun da, başkanının da oradaki aynasısınız.

Öyle ki, eğer siz başarılıysanız sizin nezdiniz de başkanlar ve yöneticiler de başarılı olarak adlandırılmakta.

Eğer ki sizler odanıza gelen her esnafa iyi davranıyor ve o esnafta oradan memnun ayrılıyorsa otomatikman o odanın başkanı ve yönetimini de yüceltmiş oluyorsunuz. Bu yüzden başkanların ve yönetim kurullarının başarılı olmasında sizlerin çok büyük hakkı ve emeğinin olduğunu düşünüyorum.

Esnafla birebir muhatap olan genel sekreterler, odalarımızı temsil eden ve kahrımızı çeken mesai arkadaşlarımızdır, bu sebeple sizlere çok teşekkür ediyorum.

10 BİN ÜYEMİZİN BİLGİLERİNİ VE EŞLEŞTİRMELERİNİ DÜZELTTİK

Bilindiği gibi yeni NACE uygulamaları 22 Kasım 2016 itibariyle ESBİS sistemi üzerinden uygulamaya geçildi.

Bu uygulama esnasında NACE eşleşme sorunları yaşandı , öncelikle bu sorunların çözülmesi için Sicil Müdürlüğümüz 10.000 üyenin bilgilerini ve eşleştirmelerini düzelterek Odalarımızın sayfasında yer alan hatalı bilgileri minimuma indirdi.

Sistemde yaşanılan sorunlar ve aksaklıklar bir haftada hızlı bir şekilde incelenerek dosya hazırlandı ve Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğünden özel bir randevu alınarak,  Sicil Müdürümüz ve Birlik Genel Sekreterimiz  Ankara  Gümrük Bakanlığında,   bire bir  üç buçuk saat süren bir toplantı yaptılar. Birazdan verilecek seminerde bu toplantının ayrıntılarına değinilecektir.

Tabi ki bu toplantıyla sorunlar çözüme ulaşmış olmadı. Bu sebeple bana yansıtılan sorunları bende, Ankara da TESK başkanlar kurulunda dillendirdim ve diğer illerinde sorunlar yaşadığı dillendirildi ve Gümrük Bakanımıza iletildi.

2017 Ocak Ayında  Birlik Başkanları ve Bakanlık temsilcileri ile bir toplantı planlanarak NACE uygulamaları yeniden masaya yatırılacaktır.

OTOMATİK OLSUN ADİL OLSUN

Kimileri , Üye kayıtlarında, Sicil Müdürlüğünün Tercih hakkı olsun odaları sicil personeli seçsin istiyorlar ama ben buna karşıyım ….

NEDEN ?

Sistem, üye hangi Odaya gitmesi gerekiyorsa hangi Odanın hakkı ise oraya otomatik olarak göndersin. Bugün bu işin başında adaletli biri olur, yarın adaletli biri olmaz, insanların fikrine göre değil kanuna göre üye kayıtları yapılmalıdır.

Nitekim daha öncelerden bunları yaşadık , bazı odalara ilgisi alakası olmayan meslekler kaydedilerek bir sürü üye gönderildi.

Artık böyle olayların bir daha tekrarlanmaması için, tam bir otomasyon sistemine geçilmesini destekliyoruz.

Odalarımızın Genel Kurullarındaki evrakları , Birlik ile yapılan yazışmalarda ve bize gelen başvurular incelendiğinde, Özellikle odaların,  işlemlerinde norm ve standart birliği sağlanması, kanunlara ve diğer mevzuata uyarlı hale getirilmesi amacıyla, belirli aralıklarla birliğimiz tarafından gözden geçirilmesinde yarar görülmektedir. Nitekim, 5362 sayılı Kanunun 22. maddesinin d fıkrası da bunu öngörmektedir.

Bu incelemelerin amacı; teftiş ederek inceleyen, soruşturan ve suçlayan bir denetim anlayışını hakim kılmak yerine, yol gösterici, bilgilendirici ve yönlendirici bir denetim anlayışı ile yanlışları azaltmak, eksiklikleri tamamlatmak, iş ve işlemleri kurallara uygun hale getirmektir.

Siz değerli Oda Başkanlarımızın Mağdur olmasını önlemek ve Odalarımızın sorunlarını yerinde inceleyip çözümler üretmek için 85 odamızın eğitim amaçlı denetimleri tamamlanmıştır.

Buradan tüm oda başkanlarıma ve Oda genel sekreterlerimize bizleri en iyi şekilde karşıladıkları ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederim.

Bu eğitimler 2017 yılın da yeniden başlatılacak ve bir önceki yıl tespit edilen eksikliklerin giderilip giderilmediği yerinde incelenecektir”

Daha sonra BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran oda başkanları ve oda sekreterlerine Nace Kodları eğitimini uygulamalı olarak anlattı. BESOB Sicil Müdürlüğünde çalışan Savaş Kurt ve Mesut Çetin de oda başkanları ve oda sekreterlerinden gelen soruları yanıtladılar.

Etiketler :

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

  • UR-GE KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI

   UR-GE KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI

   Bandırma Ticaret Borsası tarafından sürdürülen “Bandırma İhracatı Kanatlanıyor” adlı UR-GE projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Bandırma Ticaret Borsası Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul edilen...

  • FRANSA’YA OTOMOBİL KOLTUĞU İHRAÇ EDİYORLAR

   FRANSA’YA OTOMOBİL KOLTUĞU İHRAÇ...

   BALIKESİR (AA) - AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, "Son 10 yılda sağladığımız istihdam 8 milyon 400 bin ve bunun yarısını kadınlarımız oluşturuyor. Bu rakam 28 Avrupa Birliği ülkesinde 10 yılda...

  • ŞEKER FABRİKALARI MECLİS GÜNDEMİNDE

   ŞEKER FABRİKALARI MECLİS GÜNDEMİNDE

   Büyük Şehir Belediyesi Meclis Üyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Selim Panç’ın Şeker Fabrikaları'nın özelleştirilmesi ve Nişasta Bazlı Şeker Kullanımını Büyükşehir Belediye Meclisi'nde anlattı. Panç...

  • ESNAF TEK SES OLDU

   ESNAF TEK SES OLDU

   Gönen'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, son zamanlarda sıkça konuşulan Şehir içindeki garajın dışarı çıkarılmasına karşı ortak tepki koydular. Gönenli STK’lar,Şehir Otobüs Terminalinin aynı...

  • ETİ MADEN 2017’DE REKOR KIRDI

   ETİ MADEN 2017’DE REKOR KIRDI

   Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Saç, "Eti Maden 2017 yılını tarihi rekorlarla tamamladı. 2 milyon 200 bin ton satış rakamı ve 890 milyon dolar hasılat elde edilmiştir" dedi. Bandırma Grand...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ