Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

 

» 
BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI
a aa
Tarih : 06 Nisan 2018 13:24
BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Bandırma Belediye Meclisi’nin Mart Ayı olağan toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantının başında Belediye Başkanı Dursun Mirza, bir süre önce Afrin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Mehmetçiğimize gönderilen mektuplar nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen teşekkür mektubunu okudu. Kilis’te bulunan 4. Komando Tugayı 4. Tabur Komutanlığı’ndan gelen mektubu okuyan Mirza, her zaman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanında olduklarını ifade etti. Alışılmışın aksine aylık sunum yapmayacağını belirten Başkan Mirza’nın açıklamalarının ardından toplantı gündemine geçildi.

Toplantıda yapılan gizli oylama ile Encümen ve Komisyonlara yeni üyeler seçildi. Buna göre Encümen Üyeliklerine 21’er oyla Erhan Elmastaş, Zerrin Eken ve Sami Türkmen seçilirken, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliklerine CHP’den Erhan Elmastaş, Celile Gezen ve Aydın Yağar, Ak Parti’den Nejan Nart Ünver ve Ahmet Okbay, Tarife Komisyonu Üyeliklerine CHP’den Nusret Ekiztaş, Tolga Tosun, Aydın Yağar ile Ak Parti’den Özcan Muslu ve Yusuf Balat, İnceleme ve Araştırma Komisyonu Üyeliklerine Selim Panç, Fatma Salı , Gökhan Yankol CHP Grubu adına, Kamil Eryılmaz, Yılmaz Özdemir ise Ak Parti Grubu adına seçildi. İmar Komisyonu Üyeliklerine ise CHP Grubu adına Şerafettin Engüdar, Gönül Karabulut Özdemir ve Cemal Adıgüzel, Ak Parti Grubu adına Sabri Külcü ve Orhan Özyurtlu, Kıymet Takdir Komisyonu Üyeliklerine ise CHP’den Gönül Karabulut Özdemir ve Sami Türkmen ile Ak Parti’den Göksel Karlahan seçildiler.

Meclis Gündeminde 2018 yılı Kapalı Pazar Yeri Tahsis Ücretlerinde değişiklik yapılması talebi hakkındaki Emlak İstimlak Müdürlüğü yazısı da görüşüldü. Hatırlanacağı üzere Yeni Kapalı Pazar Yeri için daha önce yıllık 120 TL olan işgaliye ücreti 30 TL iyileştirme yapılarak yıllık 90 TL olarak belirlendi. Başkan Mirza, “Orada bir değer oluşturuldu. Pazarcıdan bundan hariç başka hiçbir ücret almadık. Çarşamba günleri için de ücret almıyoruz. Ama Pazarcıların o yerleri 45-50 bin TL’ye devrettiğini de biliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz aylarda çıkarılan KHK hükümlerince devlet kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya alınması sürecinde Belediye’de çalışan fakat çeşitli sebeplerle kadroya alınamayan 30 kişinin bulunduğu ifade edilirken, KHK’da yapılan bir değişiklikle bu 30 kişiden 8’inin işlerine geri dönebilecekleri belirtildi. Bunun yanısıra Bandırma Belediyesi’nin İŞKUR bünyesinde 5 ay 29 gün süreyle 62 işçi çalıştırabileceği bunlardan da 24’ünün önümüzdeki günlerde alınacağı ifade edildi.

Meclis Toplantısı’nın son gündeminde ise Bandırma Belediyesi’nin 2017 Çalışma Raporu görüşüldü. Kanunlar gereği çalışma raporu görüşmeleri öncesi Başkan Dursun Mirza Meclis’teki yerini 2. Başkan Şerafettin Engüdar’a devrederek meclis sıralarına geçti. Daha sonra sırasıyla Başkan Dursun Mirza, Ak Parti Grubu adına Ahmet Okbay , CHP Grubu adına Zerrin Eken ve Ak Parti Grubu’ndan Yılmaz Özdemir birer konuşma yaptı.

Başkan Mirza konuşmasında rakamlarla 2014 yılından bugüne yapılan çalışmaları anlatarak, Büyükşehir sisteminin Bandırma Belediyesi’ne verdiği zararlardan bahsetti ve 2017 yılında yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Mirza Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı başta olmak üzere 2017 yılında Güneş Enerji Santrali, General Balcı Çamlığı, Ziraat Bahçesi, Hobi Bahçeleri, Hürriyet Parkı gibi bir çok proje ve yenilemeye imza attıklarını ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ahmet Okbay ise ” 2017 yılın gelirleri incelendiğinde 2016 yılına göre %15 arttığı görülse de bu artışın merkezi idareden alınan paylardan ve taşınmaz satışından kaynaklandığı, Belediye’nin tahsil ettiği vergi ve kira gelirlerinde bir azalma olduğu görülmektedir. Vergi gelirlerinde tahsilat oranı %42 de kira gelirlerinde %47’de ve kamu harcamalarına katılım payı %20’de kalmıştır. Geçen yıla göre vergi gelirleri %9,98 kira gelirleri ise % 16, 63 azalmıştır. Bütçe geliri toplam tahsilat oranının %65 seviyesinde gerçekleşmiş olması merkezi idareden alınan pay ile taşınmaz gelirlerinin %100 artmasından kaynaklanmakta bu iki kalem hariç tutulursa gelirlerin ancak %40’ının takip edildiği görülmektedir. Gelirlerin toplanması için gerekli işlemler yapılmamış sadece borçlulara ödeme tebligatları gönderilmekle yetinilmiştir. Harcamalar üzerine yaptığımız incelemelerde ise açık ihale usulü tercih edilmeyip İhale Kanunun 21 F ve 22 D maddelerine göre harcamaların yapıldığı görülmektedir. Olsay 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 62. maddesinde belirlendiğine göre 21 ve 22 nci maddelere göre yapılacak harcamaların yıllık toplamı idare bütçesinin %10’unu KİK’in uygun görüşü olmadıkça aşılamaz maddesine aykırılık teşkil etmektedir. 2017 yılında 57 milyon 531 bin 414 liralık mal ve hizmet alımlarının 46 milyon 549 bin 787 TL’si açık ihale usulüne göre, 10 milyon 984 bin 627 TL’lik kısmı ise 22 D’ye göre yapılmış olup yasal sınırlar aşılmıştır. Piyasa araştırması ve doğrudan temin yoluyla yapılan alışların dahi usule uygun olmadığı görülmektedir. Yüzlerce harcama dosyası içerisinde örnekleme yöntemi ile yaptığımız denetimlerde doğrudan temin alımlarında bazen tek bazen de iki teklif ile yetinildiği görülmektedir” dedi.

Okbay’ın ardından CHP Grubu adına Zerrin Eken rapor hakkında uzun bir konuşma yaparak rakamsal bilgiler verdi. Eken’in konuşması ardından kürsüye çıkan Ak Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Bandırma Belediye Meclis Üyesi Av. Yılmaz Özdemir ise ” Başkan seçileli 4 yıl oldu ve biz dört yıldır aynı bahaneleri dinliyoruz. Gelirlerimiz azaldı, hizmet alanımız genişledi . Ancak ben bu bahanelerin arkasına sığınmayı yakıştıramıyorum. Çünkü bulunduğuz makamlar bahane üretme yeri değil, çözüm üretme yeridir. Vatandaş sizden bahane değil, çözüm bekliyor. Kaldı ki büyükşehir yasası ile hizmet alanlarımız artmasına rağmen hizmet kalemlerimiz azalmıştır. Su ve kanalizasyon, İtfaiye vs. Büyükşehire geçmiştir. Bunlarla beraber büyükşehir yasası nedeniyle Kırsal Mahallelerimize ait araziler Bandırma Belediyesine geçmiş ve bunlar nedeniyle hem satışından hem de icarından gelir elde ediyorsunuz. İller Bankasına olan 65 Milyon TL Su borcu da Baski’ye yani Büyükşehire devredildi. Bunların yanında gerek özel bankalardan gerek İller Bankasından yapılan borçlanmalar ile Belediyemizin gelecek yıllarını da ipotek altına alıyorsunuz. Buna rağmen seçim döneminde vaat ettiğiniz projelerin hiçbir birini göremiyoruz. Cin çukuru, malta deresi vs. Başkanımız hobi bahçelerinden bahsetti, Hobi bahçeleri yanlış bir projedir ve atıl kalmıştır. Görüyoruz ki halkın geneline dokunmayan projeler böyle atıl kalmaya mahkûmdur. Yani boşa geçen bir 4 yıl görüyoruz. Ben Faaliyet Raporunu basan matbaayı kutluyorum, kaliteli iş yapmış, ancak belirtmem lazım ki Faaliyet raporunun içeriği boş yani 2017 yılı da Belediyemiz adına boş geçmiş” dedi.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • BALIKESİR ESNAFINDAN BÜYÜK DESTEK

   BALIKESİR ESNAFINDAN BÜYÜK DESTEK

   Hazine ve Maliye Bakanlığının “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı” kapsamında enflasyona karşı yüzde 10 indirim kampanyası Balıkesir’de de Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğü ile başladı. Türkiye genelinde...

  • TOLGA TOSUN BANDIRMA İÇİN KAZANIM OLACAK

   TOLGA TOSUN BANDIRMA İÇİN KAZANIM OLACAK

     Bandırma Belediye Başkan Adayı Adayı Av. Tolga Tosun doğa gezisi için gittiği Kapıdağ’da 911 Arama Kurtarma Ekibiyle karşılaştı. 911 Ekibinin Eğitim etkinliğine katılan Tolga Tosun; “Allah kentimize,...

  • BANDIRMA’DA TRAFİK KAZASI : 7 YARALI

   BANDIRMA’DA TRAFİK KAZASI : 7 YARALI

   Bandırma- Bursa karayolu Toru Un önünde meydana gelen kazada Bursa istikametine seyir halinde olan A.H.(45) yönetimindeki 10 ABG 608 plakalı aracın hatalı şerit değiştirmesi sonucu aynı istikamette seyir...

  • ÜNİVERSİTEDEN ÖZBEKİSTAN ÇIKARMASI

   ÜNİVERSİTEDEN ÖZBEKİSTAN ÇIKARMASI

   Bandırma 17 Eylül Üniversitesi'nin Özbekistan’ın Buhara Kentinde Düzenlediği “3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” gerçekleşti. Bandırma 17 Eylül Üniversitesi'nin Özbekistan’ın Buhara Kentinde Buhara...

  • MİRZA: RANTÇILARA KARŞI HALKÇILAR KAZANACAK

   MİRZA: RANTÇILARA KARŞI HALKÇILAR KAZA...

   Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza adaylık açıklamasını Cumhuriyet Meydanında miting havasında geçen etkinlik ile yaptı. Yaklaşık Bin kişiye hitap eden Dursun Mirza, kimse merak etmesin bu seçimleri 15 Bin...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.

GÜNÜN HABERLERİ