Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

reklam

» 
BAYRAMDA BESLENME ÖNERİLERİ
a aa
Tarih : 31 Mayıs 2019 15:49
BAYRAMDA BESLENME ÖNERİLERİ

Ramazan Bayramı diğer bir adıyla ‘Şeker Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bayram için hediyelik şekerler, çikolatalar şimdiden market raflarında yerlerini aldı, televizyonda da özellikle çocukların izlediği saatlerde bolca özendirici şeker, çikolata reklamı yer alıyor.
Çocukların Şeker Tüketimine Dikkat !
Bayramlarda çocukken hepimizin iple çektiği gibi 3 günlük bayram süresince çoğu çocuk kapı kapı gezip çikolata, şeker toplayacak ve avuç avuç topladığı şekerleri bir kerede mideye indirecek.
Çocuklara yasaklar koymak, onları bayram sevincinden mahrum bırakmak tabi ki istenmeyen bir durum ancak bayram öncesi çocuklarınızla konuşup şeker,çikolata tüketiminde sınırlandırmaya gidebilirsiniz.
Çocukluk çağında tüketilmesi gereken maksimum şeker miktarı günlük 30-40 gr civarı (yaşa bağlı değişiklik gösterebiliyor). Bir paket çikolata ve bir kaç şeker tükettiklerinde bu maksimum şeker seviyesine ulaşabileceklerini göz önünde bulundurarak sınırlamalar yapabilirsiniz.
Meyveli dondurmalar ya da sütlü tatlılar, şekerlere güzel birer alternatif olabilir. Çocuklarınıza daha az şeker içeriği olan sağlıklı tarifler sunabilirsiniz.
Porsiyon Kontrolü önemli !
Bayram ziyaretlerinde ikram edilen baklava vb tatlılara ya da sarma gibi yiyeceklere ‘hayır’ demek oldukça zor. Ancak yüksek kalori ve şeker içeriği nedeniyle özellikle tatlıların kararında tüketilmesi de şart !
2 kare ev baklavası (1 adet pastane baklavası), yaklaşık 220 kalori ve 35 gram şeker (7 adet küp şeker) içeriyor.Yanında ikram edilen sade dondurmanın ise, 1 topu yaklaşık 100 kalori ve 10 gram şeker içeriyor. Hafif bir öğle yemeğinin arkasından ara öğün olarak tercih edebiliriz. Yüksek şeker içeriğinden dolayı gün içinde tüketilen diğer besinlerin karbonhidrat ve şeker oranında kısıtlamaya gidilmesi dengeli bir beslenme için uygun olacaktır.
Yaprak sarma bayramların vazgeçilmezi; 5 adedi yaklaşık 150 kalori ve 30 gram karbonhidrat içeriyor. Yanına yoğurt ile dengeli bir öğün olarak düşünebiliriz.
Herkese sevdikleriyle birlikte geçireceği sağlıklı, mutlu bayramlar diliyorum…

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • GÜLCAN ÖĞRETMEN ANAOKULU’NDA İLK TANIŞMA HEYECANI

   GÜLCAN ÖĞRETMEN ANAOKULU’NDA İLK...

   Bandırma'nın seçkin eğitim kurumlarından Gülcan Öğretmen Anaokulu'nda yeni dönem başladı. Yeni dönemin başlaması ile birlikte ilk kez okullarına kavuşan miniklerin heyecanları gözlerinden okunurken, okulda hem...

  • AKSAKAL’DA LOKMA VE AŞURE HAYRI YAPILDI

   AKSAKAL’DA LOKMA VE AŞURE HAYRI ...

   Bandırma'nın Aksakal Mahallesi'nde her yıl geleneksel olarak yapılan aşure ve lokma hayrı bu yıl da gerçekleştirildi. Cuma namazına müteakiben yapılan ve Bandırma ile çevre mahallelerden yoğun bir katılımın...

  • FORMA ADALETLİ DAĞITILMALI

   FORMA ADALETLİ DAĞITILMALI

   Bandırmaspor beklentilerin çok yükseklerde tutulduğu sezonun ikinci maçında da galibiyetle tanışamadı. İlk hafta kendi evinde yenilen Eyüp karşısında çoğunluk farklı galibiyet alınacağını düşünüyordu. Ancak...

  • GÖNENLİLER UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

   GÖNENLİLER UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

   12. Ulusal Gönen Oya ve Çeyiz Festivalinin son akşamında Koray Avcı sahne aldı. Alanı dolduran binlerce Avcı hayranları yerlerinde duramadı. Balıkesir- Gönen İlçesinin Kurtuluşunun 97. yıl dönümü...

  • HAYAL EVİ ANAOKULU BEYAZ BAYRAK ALMAYA HAK KAZANDI

   HAYAL EVİ ANAOKULU BEYAZ BAYRAK ALMAYA...

   Hayal Evi Anaokulu “ Temiz Okul, Sağlıklı Okul” Projesi kapsamında Beyaz Bayrak aldı. Hayal Evi Anaokulu kurucusu Fatma Ünver almış oldukları Beyaz Bayrak’la ilgili gazetemize açıklamalarda...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ