Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
BAYRAMDA BESLENME ÖNERİLERİ
a aa
Tarih : 31 Mayıs 2019 15:49
BAYRAMDA BESLENME ÖNERİLERİ

Ramazan Bayramı diğer bir adıyla ‘Şeker Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bayram için hediyelik şekerler, çikolatalar şimdiden market raflarında yerlerini aldı, televizyonda da özellikle çocukların izlediği saatlerde bolca özendirici şeker, çikolata reklamı yer alıyor.
Çocukların Şeker Tüketimine Dikkat !
Bayramlarda çocukken hepimizin iple çektiği gibi 3 günlük bayram süresince çoğu çocuk kapı kapı gezip çikolata, şeker toplayacak ve avuç avuç topladığı şekerleri bir kerede mideye indirecek.
Çocuklara yasaklar koymak, onları bayram sevincinden mahrum bırakmak tabi ki istenmeyen bir durum ancak bayram öncesi çocuklarınızla konuşup şeker,çikolata tüketiminde sınırlandırmaya gidebilirsiniz.
Çocukluk çağında tüketilmesi gereken maksimum şeker miktarı günlük 30-40 gr civarı (yaşa bağlı değişiklik gösterebiliyor). Bir paket çikolata ve bir kaç şeker tükettiklerinde bu maksimum şeker seviyesine ulaşabileceklerini göz önünde bulundurarak sınırlamalar yapabilirsiniz.
Meyveli dondurmalar ya da sütlü tatlılar, şekerlere güzel birer alternatif olabilir. Çocuklarınıza daha az şeker içeriği olan sağlıklı tarifler sunabilirsiniz.
Porsiyon Kontrolü önemli !
Bayram ziyaretlerinde ikram edilen baklava vb tatlılara ya da sarma gibi yiyeceklere ‘hayır’ demek oldukça zor. Ancak yüksek kalori ve şeker içeriği nedeniyle özellikle tatlıların kararında tüketilmesi de şart !
2 kare ev baklavası (1 adet pastane baklavası), yaklaşık 220 kalori ve 35 gram şeker (7 adet küp şeker) içeriyor.Yanında ikram edilen sade dondurmanın ise, 1 topu yaklaşık 100 kalori ve 10 gram şeker içeriyor. Hafif bir öğle yemeğinin arkasından ara öğün olarak tercih edebiliriz. Yüksek şeker içeriğinden dolayı gün içinde tüketilen diğer besinlerin karbonhidrat ve şeker oranında kısıtlamaya gidilmesi dengeli bir beslenme için uygun olacaktır.
Yaprak sarma bayramların vazgeçilmezi; 5 adedi yaklaşık 150 kalori ve 30 gram karbonhidrat içeriyor. Yanına yoğurt ile dengeli bir öğün olarak düşünebiliriz.
Herkese sevdikleriyle birlikte geçireceği sağlıklı, mutlu bayramlar diliyorum…

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   Türkiye'nin güzide kuruluşu Eti Maden Işletmeleri kuruluşunun 84 ncü yılı nedeniyle Balıkesir'in Bandırma ilçesinde mevlid-i şerif okutarak pilav ayran ikramında bulundu. Kuruluşunun 84. yılı dolayısıyla Eti...

  • REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE HEYECANI

   REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE...

   Erdek Reşit Mazhar Ertüzün Anaokulunda 2018-2019 Eğitim öğretim yılı karne töreni yapıldı. Törene Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz öğrenci, veliler ve öğretmenler...

  • ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

   ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET...

   Özel Bandırma Doğa Koleji 2018-2019 4 ve 8 sınıf mezuniyet töreni büyük bir coşku ile okul bahçesinde kutlandı. 13 Haziran Perşembe günü saat 17.00 de başlayan 4.sınıf mezuniyeti velilerden büyük ilgi...

  • GÜNDEM KENT KONSEYİ

   GÜNDEM KENT KONSEYİ

   Bandırmadaki sendika başkanları ve sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcilerinden oluşan Emek platformu  genel iş sendikası Bandırma şubesin de yaptığı toplantıda yapılacak olan kent konseyi seçimleri...

  • BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   Bahçeşehir Koleji 2018-2019 mezuniyet törenini okul bahçesinde yapıldı.2018-2019 Eğitim Öğretim yılı 8.sınıf 43 lise öğrencisi 72 orta öğretim öğrencisi yapılan görkemli diploma töreniyle okullarına veda...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ