Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

reklam

» 
BAŞKANLARIN BORÇ ANLAŞMAZLIĞI
a aa
Tarih : 28 Mayıs 2019 17:03
BAŞKANLARIN BORÇ ANLAŞMAZLIĞI

Geçmiş dönem Bandırma Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Dursun Mirza düzenlediği basın toplantısında, açıklananların tersine Tolga Tosun yönetimine hiç borcu olmayan belediye devrettiklerini söyledi.

BORCUMUZ YOK AKSİNE ALACAKLIYIZ

 Düzenlediği basın toplantısını 3 ana bölüme ayıran Dursun Mirza, ilk bölümde devrettiği belediye ile ilgili borçları gündeme taşıdı. Açıklama yapmak için Belediye Başkanı Tolga Tosun’un açıklama yapmasını bekledim diyen Dursun Mirza “ Açıklananların aksine borçlu değil alacaklı bir belediye bıraktım. 2018 yılından 30 Bin lira civarında borç kaldı. 2019 yılı içinse 6 Milyon 298 bin lira cari borç bırakıldı. Kasada bıraktığımız parayı düştüğümüzde ise kalan borç 5 Milyon civarında oldu. Bunun 2 milyonu esnafa olan borçlardır. Bandırma Belediyesinin bütçesini düşündüğümüzde bu rakamın çok normal olduğunu söyleyebiliriz. 5 yıllık dönemde kaynak yaratma adına yap işlet modeli, banka kredileri, arazi satışları olarak tüm argümanları kullandık. Sadece kalkınma Ajansı ve Avrupa fonlarını kullanmadık. Sedat Pekel Başkanı bıraktığı paranın bir kısmını BASKİ borcumuzu ödemek için kullandık. Geriye 10,5 Milyon lira kaldı. Kapalı Pazarı yaparken sıkışmamak içinde bankadan 8,5 milyon kredi çektik. Onu da bankaya daha yüksek faizle yatırarak kar elde ettik. Bankalardan yatırım kredisi almak kolay iş değildir. Projelerinizi anlatarak bankayı ikna etmeniz gerekir. Bu süreç de İller Bankasından % 7, özel bankalardan da % 8,5 faizle kredi kullandık. Tolga Tosun Başkan İller Bankası kredilerini borç olarak görse de ben bunu asla borç olarak görmüyorum. Çünkü bu krediler ile gerçekleşen yatırımların belediyeye getirisi bulunuyor. Örneğin Güneş Enerji Santrali için bankaya ayda 50 Bin lira öderken, belediyeye 120 Bin lira ayda gelir sağlıyor. Yine Hobi Bahçelerinden Bandırma Belediyesi ayda 30 Bin lira gelir elde ediyor. Kapalı pazaryeri ve yaşam alanının getirisi ayda 200 Bin liradır” dedi.

 10,6 MİLYON ALACAĞIMIZ VAR

 Geçmiş dönem Belediye Başkanı Mirza, Belediye’nin 10,6 milyon TL alacağının olduğunu belirterek, “Bıraktığımız borçların yanı sıra yüklü miktarda da Bandırma Belediyesine alacak bıraktık. Bandırma Belediyesinin Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden toplam nakit alacağımız 10 Milyon 600 Bin lira var. Mahsuplaşmadan kalan; 4 Milyon 362 Bin lira, Aykome Borcu; 2 milyon 500 Bin Lira, ÇTV ve katık atık bedeli; 547 Bin lira, Temizlik İşleri bedeli; 1 Milyon 140 Bin lira, Aralık, Ocak, Şubat, Mart ayları katı atık bedeli; 2 Milyon lira alacaklıyız. Tüm bu alacakların yanı sıra 2000 yılından bu yana biriken 43 Milyon lira ve yapılandırılan alacaklardan ise 10 milyon Bandırma Belediyesi’nin alacağı bulunuyor. Neden bu alacakları toplamadınız diye sorabilirsiniz. Bizim dönemimizde 2 Bin lira borcu olan tüm mükelleflerin bankada paralarına bloke koydurduk. Ancak ev ya da işyerlerine haciz işlemi yaptırmadık.  Unutulmasın ki, Büyükşehir yasası ile de 5 yıl içinde Bandırma Belediyesinin 300 Milyon geliri Balıkesir Büyükşehir belediyesine gitti. Verdiğim tüm bu rakamları yorumladığınızda çok başarılı bir belediyecilik dönemi sonunda biz borçlu değil alacaklı bir belediye devrettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

31 MART’TA CHP’NİN OYU YÜZDE 36

31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimler için çarpıcı tespitlerde bulunan Dursun Mirza, ittifak oylarını düştüğümüz zaman CHP’nin Bandırma’daki oyu % 36 da kalır. Ben ise yerel seçimleri % 46 ile kazanmıştım” dedi.

Yerel seçimlerde İttifak olarak Bandırma’da % 58 oy alındığının altını çizen Dursun Mirza “ Bu % 58 oyu CHP’nin oyu olarak görürsek yanılırız. Bu % 58 içinde % 17 İyi Parti, % 5 HDP oyu var. Geriye ise % 36 oy kalır. Biz ise % 46 oyla Belediye başkanı seçilmiştik.  İlçe örgütü 45 gün çalışıp başardıklarını söyleseler de bu doğru değil. 5 sene boyunca çok başarılı bir CHP Belediyeciliğinin katkılarını ne yazık ki göz ardı ediyorlar. Birde köylerde alınan 3 bin oy bu dönem bizim hizmetlerimiz ile 6 Bine yükseldi. Üstelik oylar artmış gibi gözükse de 18 olan Meclis üye sayımız bu dönem 16’a düştü”dedi.

BİZDE BANKAMATİK MEMURU OLMADI

Her başkanın kendi ekibiyle çalışmak istemesinin normal olduğunu belirten Mirza “ Ancak liyakatsiz ve yetersiz ekiple çalışmak başkana zarar verir dedi.

Son dönemde işe alınan ancak Sayıştay raporlarında sıkıntıya neden olan personel alımlarıyla ilgili konuşan Dursun Mirza “ Taşeronların kadroya geçirilmeleri sırasında bazı personel güvenlik soruşturmasından geçemediği için ayrılmak zorunda kaldılar. Gasilhane, şoför ve Park bahçeler ile temizlik işlerinde personel açığımız oldu. Kaymakamlık ve İŞKUR ile görüşerek bu yerlere personel aldık. Alınan işçilerin arşiv kaydı olmasına karşın güvenlik soruşturmaları olmadığı için Sayıştay raporlarında savunma yapmamız istendi. Birim müdürü olayı Ak Parti’ye taşıdı, onlarda Cimer’e başvuru da bulundular. Bu noktada bu personel için kararı Tolga Tosun verecek. Birde tercüman kadrosuyla çalışan Cafer Koç’u söylüyorlar. Bu kişi sözleşmeli olarak Bandırma Belediyesinde 4 Bin 500 Lira çalışıyor. Cafer Koç Bandırma Belediyesinde Avrupa Gençlik Ofisini açtı. Bu ofis aracılığı ile öğrencileri Avrupa’ya gönderiyoruz.”

İŞ YAPILMAZ İSE TABİ Kİ TASARRUF OLUR

Açıklamalarına devam eden Dursun Mirza “ Tolga Tosun’un açıkladığı tasarruf rakamları bana yüksek geldi. İş yapmaz iseniz tabii ki tasarruf yaparsınız. İş üretmek için mesai yapmak zorundasınız. Asfalt dökerken mesai bitti gidiyoruz diyemezsiniz. Hizmet araçlarında takip sistemi mevcut kontrol etmek sizin elinizde. Makam aracı kullanmayacağız diyenler şimdi makam araçlarına biniyorlar. Bunu eleştiri için söylemiyorum.

İNÖNÜ CADDESİNDEKİ UYGULAMA

Yeni seçilen Tolga Tosun kardeşimiz kendi uygulamalarını yapma hakkına sahiptir. Ancak yaptığı ilk uygulama olan İnönü Caddesindeki yaya geçidi uygulamasını yanlış buldum. Biz o uygulamayı tüm esnaflara sorarak hayata geçirdik. Mecliste konuştuk ve tartıştık. O gün meclis üyesi olan Tolga Tosun uygulamaya karşı çıkmadı. Keşke o zaman uygulamanın yanlış olduğunu söyleyip yapmayalım deseydi. O gün karşı çıkmayan Tolga Tosun ilk iş olarak bariyerleri kaldırma yoluna gitti. “ dedi.

Basın toplantısına katılan basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dursun Mirza, özellikle Tekel arazisine verdiği büfe ruhsatı ile ilgili soruları yanıtladı. Mirza “ O araziye belediye olarak Bandırmaspor gelir getirmesi amacıyla onlara kiraladık. Bandırmaspor’da burayı büfe olarak kiraya vermiş. Biz sadece geçici ruhsatı verdik. Arazide proje başlayınca büfe yıkılacak. Büfe sahibinin Hakkı Çaha’nın yeğeni olduğu iddiaları da doğru değildir.

Bandırmaspor vakfı başkanlığı için kaymakamımıza başvuruda bulunduk. Ben o vakıfta Belediye Başkanı olduğum için bulunuyordum. Görevim sona erdiği için bırakmak zorunda mıyım diye Bölge Müdürlüğünden görüş talep ettik. Onlarda bırakmak zorundasın diye görüş bildirdiler. Onun için vakıf başkanlığını bıraktım. “ dedi.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   Bandırma Devlet Hastanesinde Muzaffer Şenveli’den boşalan koltuğa Dr. Etem karpuz’un getirilmesi sonrasında başlayan istifalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz aylarda Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Burhan...

  • MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

   MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BUL...

   BALIKESİR (AA) - Eski Balıkesir Belediye Başkanı Sami Gökdeniz'in kızı Ebru Gökdeniz evinde ölü bulundu. Alınan bilgiye göre, eski Başkan Sami Gökdeniz, Bahçelievler Mahallesi Fazlı Sokak'taki evine geldiğinde...

  • ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

   ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLE...

   ÇYDD Genel Merkezi tarafından düzenlenen burs eğitim semineri  ÇYDD Bandırma Şubesinde yapıldı. ÇYDD’den burs almak isteyen öğrenciler bu yıl internet üzerinden online olarak başvuruda bulundular. Bu...

  • SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   30. Düzenlenen Kuşcenneti festivali bünyesinde düzenlenen 3. satranç turnuvası 256 sporcunun katılımıyla Harun Karacan Salonunda başladı. 2 gün sürecek turnuvada 4 ayrı kategoride müsabakalar gerçekleşecek....

  • BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE AÇILDI

   BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE...

     Uzun yıllar eğitim sektöründeki bilgi ve tecrübesiyle, alanında uzman eğitim kadrosuyla, modern imkanlara ve fiziki koşullara sahip olan Bandırma Birey Koleji 2019-2020 eğitim öğretim yılına bir yıl...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ