varlık fidancılık

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
Limak Enerji
» 
BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ
a aa
Tarih : 28 Aralık 2018 15:56
BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ

Yaş olarak bizden küçükler ya da basketbol ile ilgilenmeyenler hatırlamazlar. Çok seneler önce spor şimdiki gibi dibe vurmadan Bandırma’da basketbol ligi vardı. Özellikle Sunullah ve Çelikspor rekabeti müthiş maçlara sahne olurdu. İşte bu rekabet Bandırma’da Banvit Basketbol Kulübünün doğmasına neden olmuştu. Ömer Görener’in basketbol sevdasının çok yıllar sonra Bandırma’yı bir basketbol şehri yapacağını o tarihlerde hiçbirimiz tahmin bile edemedik. Küçük ve mütevazi bir fabrikadan koskoca Banvit’i yaratan Görener Ailesinin şehre kazandırdığı ekonomik katkı 1994 yılından bu yana da basketbola yaptığı yatırımlar ile spor alanına taşındı.

Ekonomik gücünle yapacağın transferlerle birkaç sene adından söz ettirmek çok kolaydır. Ancak çok kısa sürede tükenip kepenkleri kapatmak zorunda kalırsın. Vizyonun varsa proje üretebiliyorsan iş hayatında olduğu gibi spor alanında da kalıcı olabilirsin. Banvit Basketbol Kulübü Türkiye’de çok az kulübün ( Efes Pilsen, Fenerbahçe, Karşıyaka ) cesaret edebildiği alt yapı kulübü olmayı başardı. Artık ülkede basketbol alt yapısı denildiği zaman akla gelen ilk ve tek kulüp Banvit’tir. Alt yapısında yer alan çocukların tamamına yakını yaşlarına göre Türk Milli Takımında oynuyorlar. Birçoğunun Milli takımda oynama sayıları yüzleri geçti. Ülkede çocuklarının basketbolcu olmasını isteyen aileler Banvit’in kapısını aşındırıyorlar.

Özkan Kılıç ve ekibi bu sene bir hayalin peşinde koştular. 20-25 milyon Euroluk takımların karşısına alt yapıdan A takıma taşıdığı 10 alt yapı oyuncusu ve az sayıda genç yabancı oyuncu ile çıkmayı hayal ettiler. Takımın başına da tüm alt yapıyı dizayn eden, Banvit’i basketbol fabrikası hale getiren kendi çocukları Ahmet Gürgen’i getirdiler. Ahmet Gürgen bu kulübün görünmez kahramanıydı. Sporda hiç göze batmadan sadece kendi işini yapanlara hamal denir. İşte Banvit’in hamalı da Ahmet Gürgen’di. Lakin yabancı transferlerde yapılan yanlış tercihler ve alt yapıdan gelen oyuncuların bir kısmının bu yükü kaldıramamaları, Özkan Kılıç ve ekibinin hayallerinin bu sene itibari ile yarım kalmasına neden oldu.
Banvit Basketbol takımının adını taşıdığı Banvit yabancı bir konsorsiyuma satıldı. Şirketi alan Brezilyalı ve Katar’lı ortaklar basketbol takımı için ne düşünüyorlar daha belli değil. Şirket ve basketbol kulübü arasındaki sponsorluk sözleşmesi 2019 sezonu sonunda bitiyor. Bandırma’yı basketbol ile tanıştıran, ülkenin tek altyapı fabrikası durumuna getiren basketbol kulübü’nün akıbeti şimdilik belli değil.
Banvit’i satın alan konsorsiyum sponsorluk konusunda rengini belli etmedi. Spora gönül verenler, Bandırma’da basketbolun kalıcı olmasını isteyenler şimdi bu aşamada seslerini çıkarmalıdırlar. Banvit Bandırma’da doğmuş ve Bandırma’ya mal olmuştur. Şirketi satın alanlar bunu bilmelidirler. Kentle bütünleşmemiş o kentin aidiyet duygusunu taşımayan şirketler eninde sonunda sıkıntı yaşarlar.
Banvit Şirketi Banvit Basketbol Kulübü ile olan sponsorluk anlaşmalarına devam etmelidir. Görener Ailesi’nin ortaya çıkardığı bu kulüp Banvit adını taşımaya devam etmelidir.
Zaten Banvit gibi bir Türk beyaz et devini satın almış bir şirketin yöneticileriAvrupa’da final oynamış 2 saat boyunca maç yayınlarında Banvit adını ezberletmiş bir reklam aracını ellerinden çıkarmazlar. Lakin Banvit’in yeni sahipleri olan yöneticiler, Banvit Basketbol Kulübünün kendilerine muhtaç oldukları kanısına da varmamalıdırlar. Çünkü az önce yukarıdaki satırlarda da belirtttiğim gibi Banvit bir basketbol takımı olmaktan öte, altyapı fabrikası olmaktan ziyade hem Bandırma adına hem de Banvit adına vazgeçilmez bir reklam aracıdır. Gerek Avrupa’da, gerekse Türk Basketbolunda yapılan her maçta dakikalarca saatlerce adı geçmekte ve milyarlarca insan bu ada aşina olmaktadır. Eminim ki eğer Banvit yöneticileri sponsorluk konusunda olumsuz bir cevap verseler bile böyle bir reklam kaynağına sponsor olmak isteyecek nice kıymet bilir firmalar, markalar çıkacaktır.

Ancak Görener Ailesinin ve Özkan Kılıç’ın Bandırma sevdaları, Banvit ismiyle özdeşleşmiş olmaları, onlar kadar biz basketbol sevdalılarının da kulübün Banvit adıyla devam etmesi gerektiğini düşündürüyor. Bundan sonra top Banvit Şirketinde, ne yapması gerektiğine onlar karar verecek. Bu karara göre de Bandırma şehrinin de söyleyeceği sözler mutlaka olacaktır.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • CİLDİNİZİ İÇTEN BESLEYİN

   CİLDİNİZİ İÇTEN BESLEYİN

   Kış mevsimiyle beraber rüzgar, soğuk cildimize etkilerini göstermeye başladı. Cildimizdeki kurumaları önlemek ya da yaşlılık çizgilerini geciktirmek için kremler, serumlar alındı, kullanılmaya başlandı bile....

  • KOBİ’LER KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİKLERİ AYAZI ASLA UNUTMAZLAR !

   KOBİ’LER KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİKLERİ AY...

   KOBİ’lerin sorunları git gide büyüyor. Büyük işletmelerin sorunlarına detaylı girmeden “Büyük Dağın Büyük Dumanı Olur” atasözüyle özetleyebiliriz. KOBİ’lerin resmi raporlara ve araştırmalara hiç girmeyen...

  • HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

   HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMAL...

   Havalar soğuk ve kış geldi çattı. Soğuk algınlığı, bronşit, grip ve birçok hastalık kapıya dayandı. Peki hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız? Sadece yeterli ve dengeli beslenin, spor yapmaktan...

  • DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE DESTEKLERLE GELDİ!

   DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN! 2019, HİBE VE...

   2019 yılının başlamasıyla yeni hibe programları yayınlanmaya başladı. Hibe ve destek veren bir çok ulusal ve uluslararası kurumlar yılda bir veya iki kez hibe programı çağrısı yayınlamaktadır. 2019 yılının...

  • GÜNEŞ EMLAK 3.ŞUBESİNİ HİZMETE AÇTI

   GÜNEŞ EMLAK 3.ŞUBESİNİ HİZMETE AÇTI

   Emlak Sektöründe kurumsallaşmayı hedefleyen Güneş Emlak 3. Şubesi ile hizmet vermeye devam etmektedir. 17 Eylül Mahallesi Atatürk Cad. No:99 da 3 şubesini açmak ile birlikte Bandırma ve çevresinde çok...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ