Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ
a aa
Tarih : 28 Aralık 2018 15:56
BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ

Yaş olarak bizden küçükler ya da basketbol ile ilgilenmeyenler hatırlamazlar. Çok seneler önce spor şimdiki gibi dibe vurmadan Bandırma’da basketbol ligi vardı. Özellikle Sunullah ve Çelikspor rekabeti müthiş maçlara sahne olurdu. İşte bu rekabet Bandırma’da Banvit Basketbol Kulübünün doğmasına neden olmuştu. Ömer Görener’in basketbol sevdasının çok yıllar sonra Bandırma’yı bir basketbol şehri yapacağını o tarihlerde hiçbirimiz tahmin bile edemedik. Küçük ve mütevazi bir fabrikadan koskoca Banvit’i yaratan Görener Ailesinin şehre kazandırdığı ekonomik katkı 1994 yılından bu yana da basketbola yaptığı yatırımlar ile spor alanına taşındı.

Ekonomik gücünle yapacağın transferlerle birkaç sene adından söz ettirmek çok kolaydır. Ancak çok kısa sürede tükenip kepenkleri kapatmak zorunda kalırsın. Vizyonun varsa proje üretebiliyorsan iş hayatında olduğu gibi spor alanında da kalıcı olabilirsin. Banvit Basketbol Kulübü Türkiye’de çok az kulübün ( Efes Pilsen, Fenerbahçe, Karşıyaka ) cesaret edebildiği alt yapı kulübü olmayı başardı. Artık ülkede basketbol alt yapısı denildiği zaman akla gelen ilk ve tek kulüp Banvit’tir. Alt yapısında yer alan çocukların tamamına yakını yaşlarına göre Türk Milli Takımında oynuyorlar. Birçoğunun Milli takımda oynama sayıları yüzleri geçti. Ülkede çocuklarının basketbolcu olmasını isteyen aileler Banvit’in kapısını aşındırıyorlar.

Özkan Kılıç ve ekibi bu sene bir hayalin peşinde koştular. 20-25 milyon Euroluk takımların karşısına alt yapıdan A takıma taşıdığı 10 alt yapı oyuncusu ve az sayıda genç yabancı oyuncu ile çıkmayı hayal ettiler. Takımın başına da tüm alt yapıyı dizayn eden, Banvit’i basketbol fabrikası hale getiren kendi çocukları Ahmet Gürgen’i getirdiler. Ahmet Gürgen bu kulübün görünmez kahramanıydı. Sporda hiç göze batmadan sadece kendi işini yapanlara hamal denir. İşte Banvit’in hamalı da Ahmet Gürgen’di. Lakin yabancı transferlerde yapılan yanlış tercihler ve alt yapıdan gelen oyuncuların bir kısmının bu yükü kaldıramamaları, Özkan Kılıç ve ekibinin hayallerinin bu sene itibari ile yarım kalmasına neden oldu.
Banvit Basketbol takımının adını taşıdığı Banvit yabancı bir konsorsiyuma satıldı. Şirketi alan Brezilyalı ve Katar’lı ortaklar basketbol takımı için ne düşünüyorlar daha belli değil. Şirket ve basketbol kulübü arasındaki sponsorluk sözleşmesi 2019 sezonu sonunda bitiyor. Bandırma’yı basketbol ile tanıştıran, ülkenin tek altyapı fabrikası durumuna getiren basketbol kulübü’nün akıbeti şimdilik belli değil.
Banvit’i satın alan konsorsiyum sponsorluk konusunda rengini belli etmedi. Spora gönül verenler, Bandırma’da basketbolun kalıcı olmasını isteyenler şimdi bu aşamada seslerini çıkarmalıdırlar. Banvit Bandırma’da doğmuş ve Bandırma’ya mal olmuştur. Şirketi satın alanlar bunu bilmelidirler. Kentle bütünleşmemiş o kentin aidiyet duygusunu taşımayan şirketler eninde sonunda sıkıntı yaşarlar.
Banvit Şirketi Banvit Basketbol Kulübü ile olan sponsorluk anlaşmalarına devam etmelidir. Görener Ailesi’nin ortaya çıkardığı bu kulüp Banvit adını taşımaya devam etmelidir.
Zaten Banvit gibi bir Türk beyaz et devini satın almış bir şirketin yöneticileriAvrupa’da final oynamış 2 saat boyunca maç yayınlarında Banvit adını ezberletmiş bir reklam aracını ellerinden çıkarmazlar. Lakin Banvit’in yeni sahipleri olan yöneticiler, Banvit Basketbol Kulübünün kendilerine muhtaç oldukları kanısına da varmamalıdırlar. Çünkü az önce yukarıdaki satırlarda da belirtttiğim gibi Banvit bir basketbol takımı olmaktan öte, altyapı fabrikası olmaktan ziyade hem Bandırma adına hem de Banvit adına vazgeçilmez bir reklam aracıdır. Gerek Avrupa’da, gerekse Türk Basketbolunda yapılan her maçta dakikalarca saatlerce adı geçmekte ve milyarlarca insan bu ada aşina olmaktadır. Eminim ki eğer Banvit yöneticileri sponsorluk konusunda olumsuz bir cevap verseler bile böyle bir reklam kaynağına sponsor olmak isteyecek nice kıymet bilir firmalar, markalar çıkacaktır.

Ancak Görener Ailesinin ve Özkan Kılıç’ın Bandırma sevdaları, Banvit ismiyle özdeşleşmiş olmaları, onlar kadar biz basketbol sevdalılarının da kulübün Banvit adıyla devam etmesi gerektiğini düşündürüyor. Bundan sonra top Banvit Şirketinde, ne yapması gerektiğine onlar karar verecek. Bu karara göre de Bandırma şehrinin de söyleyeceği sözler mutlaka olacaktır.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   ETİ MADEN 84 YAŞINDA

   Türkiye'nin güzide kuruluşu Eti Maden Işletmeleri kuruluşunun 84 ncü yılı nedeniyle Balıkesir'in Bandırma ilçesinde mevlid-i şerif okutarak pilav ayran ikramında bulundu. Kuruluşunun 84. yılı dolayısıyla Eti...

  • REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE HEYECANI

   REŞİT MAZHAR ERTÜZÜN ANAOKULUNDA KARNE...

   Erdek Reşit Mazhar Ertüzün Anaokulunda 2018-2019 Eğitim öğretim yılı karne töreni yapıldı. Törene Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz öğrenci, veliler ve öğretmenler...

  • ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

   ÖZEL BANDIRMA DOĞA KOLEJİNDE MEZUNİYET...

   Özel Bandırma Doğa Koleji 2018-2019 4 ve 8 sınıf mezuniyet töreni büyük bir coşku ile okul bahçesinde kutlandı. 13 Haziran Perşembe günü saat 17.00 de başlayan 4.sınıf mezuniyeti velilerden büyük ilgi...

  • GÜNDEM KENT KONSEYİ

   GÜNDEM KENT KONSEYİ

   Bandırmadaki sendika başkanları ve sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcilerinden oluşan Emek platformu  genel iş sendikası Bandırma şubesin de yaptığı toplantıda yapılacak olan kent konseyi seçimleri...

  • BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE KEPLER HAVAYA UÇTU

   Bahçeşehir Koleji 2018-2019 mezuniyet törenini okul bahçesinde yapıldı.2018-2019 Eğitim Öğretim yılı 8.sınıf 43 lise öğrencisi 72 orta öğretim öğrencisi yapılan görkemli diploma töreniyle okullarına veda...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ