Akparti

Butik Otel

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun
» 
BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ
a aa
Tarih : 28 Aralık 2018 15:56
BANVİT BASKETBOL KULÜBÜ

Yaş olarak bizden küçükler ya da basketbol ile ilgilenmeyenler hatırlamazlar. Çok seneler önce spor şimdiki gibi dibe vurmadan Bandırma’da basketbol ligi vardı. Özellikle Sunullah ve Çelikspor rekabeti müthiş maçlara sahne olurdu. İşte bu rekabet Bandırma’da Banvit Basketbol Kulübünün doğmasına neden olmuştu. Ömer Görener’in basketbol sevdasının çok yıllar sonra Bandırma’yı bir basketbol şehri yapacağını o tarihlerde hiçbirimiz tahmin bile edemedik. Küçük ve mütevazi bir fabrikadan koskoca Banvit’i yaratan Görener Ailesinin şehre kazandırdığı ekonomik katkı 1994 yılından bu yana da basketbola yaptığı yatırımlar ile spor alanına taşındı.

Ekonomik gücünle yapacağın transferlerle birkaç sene adından söz ettirmek çok kolaydır. Ancak çok kısa sürede tükenip kepenkleri kapatmak zorunda kalırsın. Vizyonun varsa proje üretebiliyorsan iş hayatında olduğu gibi spor alanında da kalıcı olabilirsin. Banvit Basketbol Kulübü Türkiye’de çok az kulübün ( Efes Pilsen, Fenerbahçe, Karşıyaka ) cesaret edebildiği alt yapı kulübü olmayı başardı. Artık ülkede basketbol alt yapısı denildiği zaman akla gelen ilk ve tek kulüp Banvit’tir. Alt yapısında yer alan çocukların tamamına yakını yaşlarına göre Türk Milli Takımında oynuyorlar. Birçoğunun Milli takımda oynama sayıları yüzleri geçti. Ülkede çocuklarının basketbolcu olmasını isteyen aileler Banvit’in kapısını aşındırıyorlar.

Özkan Kılıç ve ekibi bu sene bir hayalin peşinde koştular. 20-25 milyon Euroluk takımların karşısına alt yapıdan A takıma taşıdığı 10 alt yapı oyuncusu ve az sayıda genç yabancı oyuncu ile çıkmayı hayal ettiler. Takımın başına da tüm alt yapıyı dizayn eden, Banvit’i basketbol fabrikası hale getiren kendi çocukları Ahmet Gürgen’i getirdiler. Ahmet Gürgen bu kulübün görünmez kahramanıydı. Sporda hiç göze batmadan sadece kendi işini yapanlara hamal denir. İşte Banvit’in hamalı da Ahmet Gürgen’di. Lakin yabancı transferlerde yapılan yanlış tercihler ve alt yapıdan gelen oyuncuların bir kısmının bu yükü kaldıramamaları, Özkan Kılıç ve ekibinin hayallerinin bu sene itibari ile yarım kalmasına neden oldu.
Banvit Basketbol takımının adını taşıdığı Banvit yabancı bir konsorsiyuma satıldı. Şirketi alan Brezilyalı ve Katar’lı ortaklar basketbol takımı için ne düşünüyorlar daha belli değil. Şirket ve basketbol kulübü arasındaki sponsorluk sözleşmesi 2019 sezonu sonunda bitiyor. Bandırma’yı basketbol ile tanıştıran, ülkenin tek altyapı fabrikası durumuna getiren basketbol kulübü’nün akıbeti şimdilik belli değil.
Banvit’i satın alan konsorsiyum sponsorluk konusunda rengini belli etmedi. Spora gönül verenler, Bandırma’da basketbolun kalıcı olmasını isteyenler şimdi bu aşamada seslerini çıkarmalıdırlar. Banvit Bandırma’da doğmuş ve Bandırma’ya mal olmuştur. Şirketi satın alanlar bunu bilmelidirler. Kentle bütünleşmemiş o kentin aidiyet duygusunu taşımayan şirketler eninde sonunda sıkıntı yaşarlar.
Banvit Şirketi Banvit Basketbol Kulübü ile olan sponsorluk anlaşmalarına devam etmelidir. Görener Ailesi’nin ortaya çıkardığı bu kulüp Banvit adını taşımaya devam etmelidir.
Zaten Banvit gibi bir Türk beyaz et devini satın almış bir şirketin yöneticileriAvrupa’da final oynamış 2 saat boyunca maç yayınlarında Banvit adını ezberletmiş bir reklam aracını ellerinden çıkarmazlar. Lakin Banvit’in yeni sahipleri olan yöneticiler, Banvit Basketbol Kulübünün kendilerine muhtaç oldukları kanısına da varmamalıdırlar. Çünkü az önce yukarıdaki satırlarda da belirtttiğim gibi Banvit bir basketbol takımı olmaktan öte, altyapı fabrikası olmaktan ziyade hem Bandırma adına hem de Banvit adına vazgeçilmez bir reklam aracıdır. Gerek Avrupa’da, gerekse Türk Basketbolunda yapılan her maçta dakikalarca saatlerce adı geçmekte ve milyarlarca insan bu ada aşina olmaktadır. Eminim ki eğer Banvit yöneticileri sponsorluk konusunda olumsuz bir cevap verseler bile böyle bir reklam kaynağına sponsor olmak isteyecek nice kıymet bilir firmalar, markalar çıkacaktır.

Ancak Görener Ailesinin ve Özkan Kılıç’ın Bandırma sevdaları, Banvit ismiyle özdeşleşmiş olmaları, onlar kadar biz basketbol sevdalılarının da kulübün Banvit adıyla devam etmesi gerektiğini düşündürüyor. Bundan sonra top Banvit Şirketinde, ne yapması gerektiğine onlar karar verecek. Bu karara göre de Bandırma şehrinin de söyleyeceği sözler mutlaka olacaktır.

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   ÇETİNKAYA PERDE DÜNYASI AÇILDI

   Veysel Çetinkaya’nın işletme sahipliğini yaptığı Çetinkaya Perde Dünyası 2.şubesini 17 Eylül Mah. Şehit Süleymanbey Cad. No:62 de açıldı. Açılışa Cumhur İttifakı Bandırma Belediye Başkan Adayı Alp Bostancı,...

  • HİÇ DEĞİLSE BU HAFTA SUSUN

   HİÇ DEĞİLSE BU HAFTA SUSUN

   Bandırmaspor zor günlerden geçiyor. Yönetimsel sıkıntılar artarak devam ediyor. Bu sıkıntılara bir de ekonomik zorluklar eklenince Bandırmaspor tarihindeki belki de en zor günlerini yaşıyor. Bunun nedenlerini...

  • MİDE BOTOKSU İLE KİLO VERMEK KOLAYLAŞTI

   MİDE BOTOKSU İLE KİLO VERMEK KOLAYLAŞTI

   Bandırma Özel Royal Hastanesi kente getirdiği sağlık yeniliklerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de çok az sağlık kuruluşunda gerçekleştirilen Mide Botoks uygulaması artık Royal Hastanesinde de...

  • DURSUN MİRZA MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN

   DURSUN MİRZA MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN

   Bandırma 5 yıllık görev süresini tamamlayan Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı uğurlamaya hazırlanıyor. Kimilerine göre başarılı kimilerine göre kaybedilen bu 5 yıllık süreçte Mirza Başkanla yerel basın olarak...

  • BURSA KEBAP EVİ’NDE EDEBİYATLA YEMEK İÇ İÇE

   BURSA KEBAP EVİ’NDE EDEBİYATLA YEMEK İ...

   Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile buluşturan Bursa Kebap Evi’nin; Türkiye’nin 37 ilinde eş zamanlı olarak düzenlediği hikaye yarışmasının kazanan isimleri belli oldu. 7-14 yaş...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ