Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
BANDIRMA PODOLOJİ İLE TANIŞTI
a aa
Tarih : 17 Mayıs 2019 11:41
BANDIRMA PODOLOJİ İLE TANIŞTI

Özel Bandırma Royal Hastanesi Türkiye’de yeni tanınmaya başlanan, uygulamalarıyla ayak hastalıklarının tedavilerinde mükemmel sonuçlar veren podoloji servisini hizmete açtı. Türkiye’de çok az sayıda bulunan podologlardan biri olan İlkem Kuruoğlu Özel Royal Hastanesinde hastalarıyla bir araya geldi. Podoloji branşının Türkiye’de daha çok yeni olduğunun altını çizen Podolog İlkem Kuruoğlu Şehir Gazetesine podoloji branşını, hangi hastalıkları tedavi ettiğini ve nasıl tedavi yöntemi kullandıklarını anlattı.
Öncelikle podoloji nedir sorusunu yanıtlayan Podolog İlkem Kuruoğlu “ Podoloji ayak sağlığını korumaya ve tedavi etmeye yönelik hizmet veren bir branştır. Türkçe olarak Ayak Sağlığı Bilimi diye ifade edebiliriz. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki podolojide uygulanan tüm işlemlerde hastalar asla acı, sızı hissetmeden doku bütünlüğü bozulmadan girişimler olmakta işlem sonrasında ayakkabılarını giyerek günlük yaşamlarına devam etmektedirler.
Ülkemizde çok yaygın olarak görülen tırnak batması, tırnak mantarı, nasır, diyabetik ayak bakımı ve eğitimi, sporcu ayak sağlığı ve kalınlaşmış ve çatlak topukların tedavisinde podoloji branşı ile çok mükemmel sonuçlar alınmaktadır.”
TIRNAK BATMASI
Ülkemizde karşılaştığımız en sık görülen ayak sorunlarından bir tanesi tırnak batmasıdır diyen podolog İlkem Kuruoğlu “ Tırnak batmasının nedenlerinden bahsedecek olursak genetik, yanlış ayakkabı kullanımı, yanlış tırnak kesimi, yanlış yapılan pedikür uygulamaları başta gelmektedir.
Öncelikle hassasiyet, kızarıklık, şişlik gibi belirtilerle kendini göstermekte tedavi edilmediğinde enfeksiyon ortaya çıkmaktadır.
Podolojide uygulanan yöntemlerden biri olan batık kurtarıcı tedavisinde, tırnak kenarlarına spanç uygulaması yaparak tırnak ve etin temasını kesiyoruz.
Diğer bir yöntem ise tırnak teli yöntemidir. 3 parçalı bir tel tırnağın her iki tarafından yerleştirilerek ortadan ara tel sayesinde gerdirilerek tırnak yatağının düzeltilmesi hedeflenir. Belirli periyotlarla tel değişimi yapılarak tedavi süreci devam etmiş olur. Yapılan uygulama cerrahi bir yöntem değildir.
Tırnak Teli Avantajlarını şu şekilde sayabiliriz.
Tırnak teli takılırken herhangi bir ağrı, sızı hissetmeksizin. Tırnak ve deri bölgesinin yükünü hafifleterek anında acıyı ortadan kaldırır. Ayakkabı içerisinde engel teşkil etmez ve sosyal yaşamınızı kısıtlamaz. Tırnağın doğal uzamasına yardımcı olur. Özellikler diyabet hastaları için çok avantajlıdır. Günlük yürüme ve spor faaliyetleri kolayca yapılabilir
TIRNAK MANTARI
Başlangıçta tırnak yüzeyinde renk değişikliği, boşalma, kalınlaşma ile belirti verir. Tedavi edilmediğinde tırnak kalınlaşarak tırnak makası ile kesilemeyecek durumda gelir. Tırnak yapısı bozulur ve ufalanma başlar.
Podolojik frezeler sayesinde hasta asla acı, sızı hissetmeden ölü dokular temizlenmektedir. Bu sayede kullanılan ilaçların etkinliği daha da artarak tedavi süreci hızlanmış olacaktır.
NASIR
Derinin kalınlaşmasıyla oluşan sert tabakadır. Basınç ve sürtünmeden dolayı vücut kendini korumaya alarak o bölgede sarı renkte bir tabaka oluşturur.
Özlü ve yaygın olarak ikiye ayrılır. Podoloji sayesinde kişiye acı veren nasırlar işlem sırasında hiçbir şey hissetmeden alınarak ölü dokular temizlenmiş olur.
Nasır alma işleminden sonra tamamen kişiye özel tabanlık tasarlanarak tedavi süreci tamamlanmış olur.”

DİYABETİK AYAK VE EĞİTİMİ
Diyabet hastalarının ayak bakımı konusunda çok dikkatli olması gerektiğini özellikle vurgulayan Podolog İlkem Kuruoğlu “ Diyabet ayağı besleyen damarları etkiler ve kan dolaşımını bozabilir. Kan dolaşımı bozulan ayağa yeteri kadar besin ve oksijen taşınamaz. Buna bağlı olarak da ayakta yara oluşumu daha da kolaylaşır.
Yine diyabet ayağa gelen sinirlere zarar vererek his kaybına neden olabilir.(diyabetik nöropati) bu sinir hasarına bağlı olarak hasta; ağrıyı, sıcağı, soğuğu, yaralanmaları, yanma ve donma gibi fiziksel olayları hissedemez ve ayak ülseri meydana gelir.
Yine diyabete bağlı olarak ayaktaki yağ ve ter bezlerinin çalışması bozulur. Bu da ciltte kuruluk, çatlaklar ve nasırların oluşmasına neden olur. Bu bölgelerden mikroorganizmalar rahatlıkla girebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Diyabeti olan hastalara koruyucu eğitim verildiği takdir de ülser oluşumunun %50 oranında azaldığı görülmüştür.

GÜNLÜK AYAK BAKIMI
Diyabet hastaları mutlaka ayaklarını her gün ılık su ile yıkamalıdırlar. Ayağın nemlendirilmesi, ayak tabanı ve ayak sırtına nemlendirici krem uygulamalı ancak asla parmak aralarına krem uygulamamalıdırlar. Çorap seçimi, pamuklu ve dikişi az olan çoraplar giymeliler. Tırnaklarını düz bir şekilde kesmelidirler. Ayaklarında ısı artışı, renk değişikliği, çatlak, su toplaması, yara gibi belirtiler gördüklerinde en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidirler.”

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • ZAMAN VE SABIR HERŞEYİN İLACI OLACAK

   ZAMAN VE SABIR HERŞEYİN İLACI OLACAK

   Çok kötü bir sezonu geride bıraktık. Mucizevi bir şekilde uzatmaların uzatmasında attığımız gol ile kümede kaldık. İtiraf etmeliyim ki, şampiyon olduğumuzda bile bu kadar sevinmemiştim. Çünkü yanlış yönetim ve...

  • ÖZEL MUTLU ÇOCUKLAR ANAOKULU ÖĞRENCİ KAYITLARI DEVAM EDİYOR

   ÖZEL MUTLU ÇOCUKLAR ANAOKULU ÖĞRENCİ K...

   Yeni Mahalle Dorukoba Vilları 1196 Sok. No:4 de 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında okul öncesi 3-6 yaş grubu anaokulu öğrencilerine hizmet verecek olan Özel Mutlu Anaokulu okul öncesi eğitimleri için kayıtlarına...

  • UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

   UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

   17 Ağustos 1999'da saat 03:02'de merkez üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğündeki 45 saniye süren ve resmi bilgilere göre 18.373 kişinin yaşamını yitirdiği, 23.781 kişinin yaralandığı, 505 kişinin sakat kaldığı...

  • BİNALARDA BETON KALİTESİ ÖNEMLİ

   BİNALARDA BETON KALİTESİ ÖNEMLİ

   Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden yıllar geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya,...

  • SICAKTAN BUNALAN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖLDE SERİNLETİLİYOR

   SICAKTAN BUNALAN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR GÖ...

   BALIKESİR (AA) - Manyas'ın kırsal mahallelerinde sıcak havalardan bunalan büyükbaş hayvanlar, sahipleri tarafından Manyas Gölü'nde serinletiliyor. Göl kıyısında bulunan Kocagöl, Hamamlı, Salur...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ