Butik Otel

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
BANDIRMA PODOLOJİ İLE TANIŞTI
a aa
Tarih : 17 Mayıs 2019 11:41
BANDIRMA PODOLOJİ İLE TANIŞTI

Özel Bandırma Royal Hastanesi Türkiye’de yeni tanınmaya başlanan, uygulamalarıyla ayak hastalıklarının tedavilerinde mükemmel sonuçlar veren podoloji servisini hizmete açtı. Türkiye’de çok az sayıda bulunan podologlardan biri olan İlkem Kuruoğlu Özel Royal Hastanesinde hastalarıyla bir araya geldi. Podoloji branşının Türkiye’de daha çok yeni olduğunun altını çizen Podolog İlkem Kuruoğlu Şehir Gazetesine podoloji branşını, hangi hastalıkları tedavi ettiğini ve nasıl tedavi yöntemi kullandıklarını anlattı.
Öncelikle podoloji nedir sorusunu yanıtlayan Podolog İlkem Kuruoğlu “ Podoloji ayak sağlığını korumaya ve tedavi etmeye yönelik hizmet veren bir branştır. Türkçe olarak Ayak Sağlığı Bilimi diye ifade edebiliriz. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki podolojide uygulanan tüm işlemlerde hastalar asla acı, sızı hissetmeden doku bütünlüğü bozulmadan girişimler olmakta işlem sonrasında ayakkabılarını giyerek günlük yaşamlarına devam etmektedirler.
Ülkemizde çok yaygın olarak görülen tırnak batması, tırnak mantarı, nasır, diyabetik ayak bakımı ve eğitimi, sporcu ayak sağlığı ve kalınlaşmış ve çatlak topukların tedavisinde podoloji branşı ile çok mükemmel sonuçlar alınmaktadır.”
TIRNAK BATMASI
Ülkemizde karşılaştığımız en sık görülen ayak sorunlarından bir tanesi tırnak batmasıdır diyen podolog İlkem Kuruoğlu “ Tırnak batmasının nedenlerinden bahsedecek olursak genetik, yanlış ayakkabı kullanımı, yanlış tırnak kesimi, yanlış yapılan pedikür uygulamaları başta gelmektedir.
Öncelikle hassasiyet, kızarıklık, şişlik gibi belirtilerle kendini göstermekte tedavi edilmediğinde enfeksiyon ortaya çıkmaktadır.
Podolojide uygulanan yöntemlerden biri olan batık kurtarıcı tedavisinde, tırnak kenarlarına spanç uygulaması yaparak tırnak ve etin temasını kesiyoruz.
Diğer bir yöntem ise tırnak teli yöntemidir. 3 parçalı bir tel tırnağın her iki tarafından yerleştirilerek ortadan ara tel sayesinde gerdirilerek tırnak yatağının düzeltilmesi hedeflenir. Belirli periyotlarla tel değişimi yapılarak tedavi süreci devam etmiş olur. Yapılan uygulama cerrahi bir yöntem değildir.
Tırnak Teli Avantajlarını şu şekilde sayabiliriz.
Tırnak teli takılırken herhangi bir ağrı, sızı hissetmeksizin. Tırnak ve deri bölgesinin yükünü hafifleterek anında acıyı ortadan kaldırır. Ayakkabı içerisinde engel teşkil etmez ve sosyal yaşamınızı kısıtlamaz. Tırnağın doğal uzamasına yardımcı olur. Özellikler diyabet hastaları için çok avantajlıdır. Günlük yürüme ve spor faaliyetleri kolayca yapılabilir
TIRNAK MANTARI
Başlangıçta tırnak yüzeyinde renk değişikliği, boşalma, kalınlaşma ile belirti verir. Tedavi edilmediğinde tırnak kalınlaşarak tırnak makası ile kesilemeyecek durumda gelir. Tırnak yapısı bozulur ve ufalanma başlar.
Podolojik frezeler sayesinde hasta asla acı, sızı hissetmeden ölü dokular temizlenmektedir. Bu sayede kullanılan ilaçların etkinliği daha da artarak tedavi süreci hızlanmış olacaktır.
NASIR
Derinin kalınlaşmasıyla oluşan sert tabakadır. Basınç ve sürtünmeden dolayı vücut kendini korumaya alarak o bölgede sarı renkte bir tabaka oluşturur.
Özlü ve yaygın olarak ikiye ayrılır. Podoloji sayesinde kişiye acı veren nasırlar işlem sırasında hiçbir şey hissetmeden alınarak ölü dokular temizlenmiş olur.
Nasır alma işleminden sonra tamamen kişiye özel tabanlık tasarlanarak tedavi süreci tamamlanmış olur.”

DİYABETİK AYAK VE EĞİTİMİ
Diyabet hastalarının ayak bakımı konusunda çok dikkatli olması gerektiğini özellikle vurgulayan Podolog İlkem Kuruoğlu “ Diyabet ayağı besleyen damarları etkiler ve kan dolaşımını bozabilir. Kan dolaşımı bozulan ayağa yeteri kadar besin ve oksijen taşınamaz. Buna bağlı olarak da ayakta yara oluşumu daha da kolaylaşır.
Yine diyabet ayağa gelen sinirlere zarar vererek his kaybına neden olabilir.(diyabetik nöropati) bu sinir hasarına bağlı olarak hasta; ağrıyı, sıcağı, soğuğu, yaralanmaları, yanma ve donma gibi fiziksel olayları hissedemez ve ayak ülseri meydana gelir.
Yine diyabete bağlı olarak ayaktaki yağ ve ter bezlerinin çalışması bozulur. Bu da ciltte kuruluk, çatlaklar ve nasırların oluşmasına neden olur. Bu bölgelerden mikroorganizmalar rahatlıkla girebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Diyabeti olan hastalara koruyucu eğitim verildiği takdir de ülser oluşumunun %50 oranında azaldığı görülmüştür.

GÜNLÜK AYAK BAKIMI
Diyabet hastaları mutlaka ayaklarını her gün ılık su ile yıkamalıdırlar. Ayağın nemlendirilmesi, ayak tabanı ve ayak sırtına nemlendirici krem uygulamalı ancak asla parmak aralarına krem uygulamamalıdırlar. Çorap seçimi, pamuklu ve dikişi az olan çoraplar giymeliler. Tırnaklarını düz bir şekilde kesmelidirler. Ayaklarında ısı artışı, renk değişikliği, çatlak, su toplaması, yara gibi belirtiler gördüklerinde en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidirler.”

Etiketler :

DİĞER AKTÜEL HABERLERİ

  • KOMPOZİT EĞİTİMİNDE İLK MEZUNLAR

   KOMPOZİT EĞİTİMİNDE İLK MEZUNLAR

   Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gemi İnşaatı Programı ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı işbirliğinde yürütülen “Gençler İçin Yeni Bir Pencere” projesi kapsamında CTP ve kompozit üretimi...

  • PETROL-İŞ SENDİKASI’NDAN GELENEKSEL İFTAR

   PETROL-İŞ SENDİKASI’NDAN GELENEK...

   Bandırma Petrol-İş Sendikası her  ramazan ayında olduğu gibi bu ramazan ayında da üyelerine  Prenses Düğün Salonunda iftar yemeği verdi . Üyelerin aileleri ile birlikte katıldığı iftara ilgi büyük...

  • KÖFTECİ REFİK LEZZETİ ARTIK İSTANBUL’UN 47 NOKTASINDA

   KÖFTECİ REFİK LEZZETİ ARTIK İSTANBUL&#...

   Güney Marmara’nın lezzet durağı Köfteci Refik, Gönen’de başladığı lezzet yolculuğunu İstanbul’un 47 noktasına taşıdı. 2014 yılında Gönen’de hizmet açtığı merkez şubesiyle damaklardaki lezzet kavramını yeni...

  • KOYUN KIRKARAK HARÇLIKLARINI ÇIKARIYORLAR

   KOYUN KIRKARAK HARÇLIKLARINI ÇIKARIYORLAR

   BALIKESİR (AA) - SÜLEYMAN ÖZAYDIN - Balıkesir'in Manyas ilçesindeki Salur Anadolu Teknik Meslek Lisesi Hayvan Sağlığı Bölümü öğrencileri, Bandırma'daki Koyunculuk Araştırma Enstitüsünde yetiştirilen koyunları...

  • KINALI KUZU OLDULAR

   KINALI KUZU OLDULAR

   6. Ana Jet Üssü'nde engelli gençler için temsili askerlik uygulaması yapıldı. Bandırma 6. Ana Jet Üssü'nde engelli gençler için temsili askerlik uygulaması gerçekleştirilirken, 9 engelli genç yemin edip,...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ