Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

reklam

» 
AK PARTİ BANDIRMA’DA NEDEN BU KADAR BAŞARISIZ OLDU?
a aa
Tarih : 19 Nisan 2019 11:17
AK PARTİ BANDIRMA’DA NEDEN BU KADAR BAŞARISIZ OLDU?

Seçimlerin üstünden yaklaşık 15 gün geçti. Bandırma için herkes bir şeyler söyledi, bir şeyler yazdı çizdi. Ak Parti neden bu kadar gerilerde kaldı, bu kadar fark bekleniyor muydu diye çok konuşuldu. İtiraf etmeliyim ki, farkın bu kadar yüksek olacağını ben düşünmüyordum. En fazla 5-6 Bin fark olacağını tahmin etmiştim. Yanılmışım.
Peki, neden Bandırma’da Ak Parti tarihinin en kötü seçim sonuçlarını aldı sorusunu öncelikle Ak Parti kendi içinde tartışmalıdır. Kuşkusuz bu sonuçları tek bir nedene bağlamak olanaksız. Aday seçimi, seçim strateji, vekillerin Bandırma’ya yaklaşımı, parti içinde yaşanan bölünmüşlük, inançsızlık ve liste seçimlerindeki yanlışlar sonucu getiren faktörler diyebiliriz. Ancak her şeyden önemlisi Bandırma kentinin cumhuriyete, demokrasiye, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olması sonucu öncelikle belirleyen faktördü. Nasıl oldu, sebep neydi bilmiyorum ama artık tüm seçimlerde CHP Bandırma’da 1-0 değil, 5-0 önde başlayacak.
Yine Ak Parti’ye dönersek, Sema Kırcı ile Edip Uğur zamanında başlayan parti içi ayrışma her geçen gün artarak devam ediyor. Taraflar uzlaşma adına tek bir adım bile atmıyorlar. Seçim öncesi gelinen son noktada, bir taraf Alp Bostancı aday olursa asla desteklemeyiz derken, öteki grup Cemal Öztaylan aday olursa tüm ilçe yönetimi olarak istifa ederiz restleşmesi yaşandı. Bir parti bu şartlarda seçime girerse sonuç doğal olarak kaçınılmaz oluyor. Etrafında bileşilecek aday çıkaramayan Ak Parti sonucu kendi hazırladı.
Alp Bostancı yanlış aday mıydı sorusu hep soruldu. Eğer Cemal Öztaylan aday olsa idi sonuç değişir miydi tartışıldı. Bence mantık değişmediği sürece sonuç üç aşağı beş yukarı aynı olurdu. Tolga Tosun kadar Alp Bostancı’yı da takip etmeye çalıştım. Performans olarak çok olumlu bulduğumu belirtmek isterim. Herkese dokunmaya, her gönüle girmeye çalıştı. Ancak seçim çalışmalarında çevresinden yeteri kadar destek alamadı. Genç ve tecrübesiz ilçe yönetimi bu konuda zayıf kaldı kanaatindeyim. Net olarak gözlemlediğim bir başka konu Alp Bostancı’nın seçim gezilerine katılan bazı partililer seçim kazanılabileceğine zerre kadar inanmamışlardı. Ak Parti için bu handikap oldu.
Ak Parti’nin Balıkesir’de 5 milletvekili var. Ancak hiçbiri Bandırmalı değil. Bandırma’da yaşamıyorlar ve Bandırmalıyı hiç tanımıyorlar. Bandırmalı ister ki, vekili Bandırma yaşasın, köşeyi döndüğünde onu karşısında görebilsin. Ak Parti bu gerçeği bir türlü göremiyor. İthal vekillerle Bandırma ile barışabileceğini zannediyor.
Ak Parti’nin tarihi fark yemesinin bir başka nedeni meclis listelerindeki seçimlerin yanlış olmasıydı. Alp Bostancı’nın belki de en büyük yanlışı buydu. Herkesi kucaklayacak liste yerine kendisini destekleyen bir grup içinden liste yapmayı tercih etti. Aynı yanlışı ilçe yönetimini belirlerken de yaptığını düşünüyorum. Seçim tecrübesi olmayan, kriz yönetimini yapamayacak bir yönetimle seçimlere girmek hataydı ve bedelini ağır ödediler. MHP ile yapılan ittifak Bandırma’da asla bir karşılık bulmadı. Bu ittifaktan bence Ak Parti zararlı çıkan parti oldu. Seçimlerde Ak Parti tek başına aldığı oy kadar oy alarak çıktı. 7 bin civarındaki MHP oyları görünene göre Ak Parti’ye gitmedi. Olaya MHP penceresinden baktığımızda ise MHP destek verse de Ak Parti kendi oylarını alamadı denebilir. Hangisi doğru bunu bilmek olası değil.
Seçim sürecinde Bandırma’ya gelen iki bakanın Ak Parti’ye ne kazandırdığı noktasında ben birçok kişiden farklı düşünüyorum. Şöyle ki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bandırma’da bir heyecan yaratamadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gelmesi ve meydanda yarattığı coşkuya rağmen yaptığı sert tonda yaptığı konuşma Bandırmalı üzerinde ters etki yarattı düşüncesindeyim. Soylu’nun bu konuda stratejik hata yaptığı kanısındayım.
Hadi diyelim ki, Bandırma’da bu yanlışlar yapılmadı. Herkesi kucaklayan bir aday etrafında Ak Parti tek yumruk oldu farz edelim. İyi bir seçim süreci yaşandı diyelim. Sizce sonuç değişir miydi? Bence hayır. Çünkü ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar, işsizlik ve pahalılık vatandaşı yeni bir arayışa itti. Ankara ve İstanbul bu arayışın somut örnekleridir. Halk bu seçimi genel seçim havasına sokarak Ak Parti iktidarına uyarıda bulundu. Bandırma’da bu uyarıdan en fazla etkilenen şehirlerin arasında yer aldı.
Kuşkusuz bu farkın bir ana nedeni olduğu gerçeğini ortaya koymamız gerekiyor. Evelemeden gevelemeden söyleyelim, bu farkı getiren Büyükşehrin Bandırma’yı 5 sene boyunca göz ardı etmesidir. 3,5 sene Edip Uğur’un Sema Kırcı öfkesini Bandırma’dan çıkarması bu sonucu getirdi. Daha sonra Başkan olan Zekai Kafaoğlu’nun sadece şiir okuması ile geçen 1,5 seneyi Bandırmalı asla unutmadı. Seçimlere haftalar kala suyu ucuzlatıyorum demesi durumu kurtarmaya yetmedi. 31 Mart günü de Bandırmalı faturayı Ak Parti’ye kesti. Arada olan Alp Bostancı’ya oldu diyebiliriz.
Saymaya çalıştığım tüm unsurlar birleşince Bandırma’da Ak Parti 19 Bin oy farkla seçimleri kaybetti. Şimdi Ak Parti için hesap görme zamanıdır. Başta Balıkesir milletvekili Yavuz Subaşı olmak üzere Güney Marmara’yı kaybeden sorumlular özeleştirilerini yapmalıdırlar. Eğer Ak Parti Bandırma’da düştüğü yerden kalkmak istiyorsa, en kısa sürede herkesi kucaklamayı başaracak ilçe yönetimini oluşturmalıdır. Yok, herkes bildiği yoldan gidecekse Ak Parti için bir sonraki seçimlerde başlamadan bitmiş olur.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   DEVLET HASTANESİNDE İSTİFALAR SÜRÜYOR

   Bandırma Devlet Hastanesinde Muzaffer Şenveli’den boşalan koltuğa Dr. Etem karpuz’un getirilmesi sonrasında başlayan istifalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz aylarda Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Burhan...

  • MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

   MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EVİNDE ÖLÜ BUL...

   BALIKESİR (AA) - Eski Balıkesir Belediye Başkanı Sami Gökdeniz'in kızı Ebru Gökdeniz evinde ölü bulundu. Alınan bilgiye göre, eski Başkan Sami Gökdeniz, Bahçelievler Mahallesi Fazlı Sokak'taki evine geldiğinde...

  • ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

   ÇYDD’DE EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLE...

   ÇYDD Genel Merkezi tarafından düzenlenen burs eğitim semineri  ÇYDD Bandırma Şubesinde yapıldı. ÇYDD’den burs almak isteyen öğrenciler bu yıl internet üzerinden online olarak başvuruda bulundular. Bu...

  • SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

   30. Düzenlenen Kuşcenneti festivali bünyesinde düzenlenen 3. satranç turnuvası 256 sporcunun katılımıyla Harun Karacan Salonunda başladı. 2 gün sürecek turnuvada 4 ayrı kategoride müsabakalar gerçekleşecek....

  • BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE AÇILDI

   BANDIRMA BİREY KOLEJİ GÖRKEMLİ TÖRENLE...

     Uzun yıllar eğitim sektöründeki bilgi ve tecrübesiyle, alanında uzman eğitim kadrosuyla, modern imkanlara ve fiziki koşullara sahip olan Bandırma Birey Koleji 2019-2020 eğitim öğretim yılına bir yıl...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ