Agrigento

Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

» 
AK PARTİ BANDIRMA’DA NEDEN BU KADAR BAŞARISIZ OLDU?
a aa
Tarih : 19 Nisan 2019 11:17
AK PARTİ BANDIRMA’DA NEDEN BU KADAR BAŞARISIZ OLDU?

Seçimlerin üstünden yaklaşık 15 gün geçti. Bandırma için herkes bir şeyler söyledi, bir şeyler yazdı çizdi. Ak Parti neden bu kadar gerilerde kaldı, bu kadar fark bekleniyor muydu diye çok konuşuldu. İtiraf etmeliyim ki, farkın bu kadar yüksek olacağını ben düşünmüyordum. En fazla 5-6 Bin fark olacağını tahmin etmiştim. Yanılmışım.
Peki, neden Bandırma’da Ak Parti tarihinin en kötü seçim sonuçlarını aldı sorusunu öncelikle Ak Parti kendi içinde tartışmalıdır. Kuşkusuz bu sonuçları tek bir nedene bağlamak olanaksız. Aday seçimi, seçim strateji, vekillerin Bandırma’ya yaklaşımı, parti içinde yaşanan bölünmüşlük, inançsızlık ve liste seçimlerindeki yanlışlar sonucu getiren faktörler diyebiliriz. Ancak her şeyden önemlisi Bandırma kentinin cumhuriyete, demokrasiye, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olması sonucu öncelikle belirleyen faktördü. Nasıl oldu, sebep neydi bilmiyorum ama artık tüm seçimlerde CHP Bandırma’da 1-0 değil, 5-0 önde başlayacak.
Yine Ak Parti’ye dönersek, Sema Kırcı ile Edip Uğur zamanında başlayan parti içi ayrışma her geçen gün artarak devam ediyor. Taraflar uzlaşma adına tek bir adım bile atmıyorlar. Seçim öncesi gelinen son noktada, bir taraf Alp Bostancı aday olursa asla desteklemeyiz derken, öteki grup Cemal Öztaylan aday olursa tüm ilçe yönetimi olarak istifa ederiz restleşmesi yaşandı. Bir parti bu şartlarda seçime girerse sonuç doğal olarak kaçınılmaz oluyor. Etrafında bileşilecek aday çıkaramayan Ak Parti sonucu kendi hazırladı.
Alp Bostancı yanlış aday mıydı sorusu hep soruldu. Eğer Cemal Öztaylan aday olsa idi sonuç değişir miydi tartışıldı. Bence mantık değişmediği sürece sonuç üç aşağı beş yukarı aynı olurdu. Tolga Tosun kadar Alp Bostancı’yı da takip etmeye çalıştım. Performans olarak çok olumlu bulduğumu belirtmek isterim. Herkese dokunmaya, her gönüle girmeye çalıştı. Ancak seçim çalışmalarında çevresinden yeteri kadar destek alamadı. Genç ve tecrübesiz ilçe yönetimi bu konuda zayıf kaldı kanaatindeyim. Net olarak gözlemlediğim bir başka konu Alp Bostancı’nın seçim gezilerine katılan bazı partililer seçim kazanılabileceğine zerre kadar inanmamışlardı. Ak Parti için bu handikap oldu.
Ak Parti’nin Balıkesir’de 5 milletvekili var. Ancak hiçbiri Bandırmalı değil. Bandırma’da yaşamıyorlar ve Bandırmalıyı hiç tanımıyorlar. Bandırmalı ister ki, vekili Bandırma yaşasın, köşeyi döndüğünde onu karşısında görebilsin. Ak Parti bu gerçeği bir türlü göremiyor. İthal vekillerle Bandırma ile barışabileceğini zannediyor.
Ak Parti’nin tarihi fark yemesinin bir başka nedeni meclis listelerindeki seçimlerin yanlış olmasıydı. Alp Bostancı’nın belki de en büyük yanlışı buydu. Herkesi kucaklayacak liste yerine kendisini destekleyen bir grup içinden liste yapmayı tercih etti. Aynı yanlışı ilçe yönetimini belirlerken de yaptığını düşünüyorum. Seçim tecrübesi olmayan, kriz yönetimini yapamayacak bir yönetimle seçimlere girmek hataydı ve bedelini ağır ödediler. MHP ile yapılan ittifak Bandırma’da asla bir karşılık bulmadı. Bu ittifaktan bence Ak Parti zararlı çıkan parti oldu. Seçimlerde Ak Parti tek başına aldığı oy kadar oy alarak çıktı. 7 bin civarındaki MHP oyları görünene göre Ak Parti’ye gitmedi. Olaya MHP penceresinden baktığımızda ise MHP destek verse de Ak Parti kendi oylarını alamadı denebilir. Hangisi doğru bunu bilmek olası değil.
Seçim sürecinde Bandırma’ya gelen iki bakanın Ak Parti’ye ne kazandırdığı noktasında ben birçok kişiden farklı düşünüyorum. Şöyle ki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bandırma’da bir heyecan yaratamadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gelmesi ve meydanda yarattığı coşkuya rağmen yaptığı sert tonda yaptığı konuşma Bandırmalı üzerinde ters etki yarattı düşüncesindeyim. Soylu’nun bu konuda stratejik hata yaptığı kanısındayım.
Hadi diyelim ki, Bandırma’da bu yanlışlar yapılmadı. Herkesi kucaklayan bir aday etrafında Ak Parti tek yumruk oldu farz edelim. İyi bir seçim süreci yaşandı diyelim. Sizce sonuç değişir miydi? Bence hayır. Çünkü ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar, işsizlik ve pahalılık vatandaşı yeni bir arayışa itti. Ankara ve İstanbul bu arayışın somut örnekleridir. Halk bu seçimi genel seçim havasına sokarak Ak Parti iktidarına uyarıda bulundu. Bandırma’da bu uyarıdan en fazla etkilenen şehirlerin arasında yer aldı.
Kuşkusuz bu farkın bir ana nedeni olduğu gerçeğini ortaya koymamız gerekiyor. Evelemeden gevelemeden söyleyelim, bu farkı getiren Büyükşehrin Bandırma’yı 5 sene boyunca göz ardı etmesidir. 3,5 sene Edip Uğur’un Sema Kırcı öfkesini Bandırma’dan çıkarması bu sonucu getirdi. Daha sonra Başkan olan Zekai Kafaoğlu’nun sadece şiir okuması ile geçen 1,5 seneyi Bandırmalı asla unutmadı. Seçimlere haftalar kala suyu ucuzlatıyorum demesi durumu kurtarmaya yetmedi. 31 Mart günü de Bandırmalı faturayı Ak Parti’ye kesti. Arada olan Alp Bostancı’ya oldu diyebiliriz.
Saymaya çalıştığım tüm unsurlar birleşince Bandırma’da Ak Parti 19 Bin oy farkla seçimleri kaybetti. Şimdi Ak Parti için hesap görme zamanıdır. Başta Balıkesir milletvekili Yavuz Subaşı olmak üzere Güney Marmara’yı kaybeden sorumlular özeleştirilerini yapmalıdırlar. Eğer Ak Parti Bandırma’da düştüğü yerden kalkmak istiyorsa, en kısa sürede herkesi kucaklamayı başaracak ilçe yönetimini oluşturmalıdır. Yok, herkes bildiği yoldan gidecekse Ak Parti için bir sonraki seçimlerde başlamadan bitmiş olur.

Etiketler :

DİĞER MANŞET HABERLERİ

  • BANDIRMA’DA DEPREM

   BANDIRMA’DA DEPREM

   Bandırma'da bugün saat 16:50 civarlarında merkez üssü Bandırma Körfezi olan deprem meydana geldi hafif şiddetli deprem Bandırma'nın tamamında hissedildi. Kandilli Rasathanesi deprem araştırma enstitüsünden...

  • ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN KAPIDAĞ

   ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN KAPIDAĞ

   “Bazı arkadaşlarımız doğadaki hayvanlardan korkuyordu. Özellikle de domuzlardan ve yılanlardan... Bir akşam yaptığımız konuşmada bu korkularımızı aşmaya çalıştık” diyor, Can Polat. Çocuklar, kampın ilk...

  • İŞLETMELERDE SOSYAL SORUMLULUK NEDEN ÖNEMLİ ?

   İŞLETMELERDE SOSYAL SORUMLULUK NEDEN Ö...

   Sosyal sorumluluk , son birkaç yılda şirketler için giderek daha önemli hale geldi. Kadınları güçlendirmek, çevreye yardım etmek veya yoksulluktan kurtulmak için çalışıp çalışmadığı, gittikçe daha fazla...

  • BAŞKANLAR ARASINDAN SU SIZMIYOR

   BAŞKANLAR ARASINDAN SU SIZMIYOR

   Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’u, İlçe Belediye Başkanları ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerini yapımı devam eden Çamlık Rekreasyon Alanı ile BALTOK ve...

  • EDİNCİK MERASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

   EDİNCİK MERASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

   Hazineye devredilen Edincik Merası için Bandırma Kent Konseyi imza kampanyası başlatıldı. “ Haydi Edincik Merasına sahip çık “ sloganıyla başlatılan imza kampanyası iki gün boyunca Cumhuriyet Meydanında...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNÜN HABERLERİ